27 Ocak 2017 Cuma 10:17
İlaç Firmaları Zam İçin İnsan Hayatını Hiçe Sayıyor

Karadenizinsesi.com / Aleyna BAYRAM - İlaç firmalarının depolara, depoların da eczanelere ilaç vermekten kaçındığı iddia edildi. Trabzon Eczacılar Odası Başkanı Halit Hezkıl Uslu, firmaların ilaçlarını zamlı olarak piyasaya sürmek için ellerinde beklettiklerini savundu. 20 Şubat itibariyle ilaçlardaki fiyat düzenlemesinin geçerli olacağını kaydeden Uslu, dövizin artması durumunda üretici firmanın yeniden Sağlık Bakanlığı’ndan zam isteyeceğini ve ilaçlarını piyasaya sürmeyeceğini belirtti. Uslu, “Fiyat Değerlendirme Komisyonu, yeni yılın ilk günlerinde, özellikle yurt dışından gelen ve ithal olan ilaçların fiyatlarının belirlenmesinde kullanılan Avro kurunu 2.1166’dan, 2.3421 liraya yükseltmişti. 20 Şubat’ta geçerli olacak şekilde ilaç kuruna zam gelmesinin ardından pek çok ilaç firması, ilaçları piyasaya vermekten kaçındı. Gün geçtikçe stoklardaki ilaçların azalması bazı ilaçların bulunmasında sorun yaşatmaya başladı. Bizim bölgemizde henüz ilaçların hiç bulunamaması gibi bir sorun yaşanmadı. Ama ilaç tedariklerinde eczanelerimiz ciddi sıkıntılar yaşıyor. Böyle devam ederse vatandaş ilaç bulamaz” dedi.

KANSER HASTALARI İÇİN KORKULACAK DÖNEM
Rize, Artvin ve Gümüşhane’deki eczanelerin de Trabzon Eczacılar Odası’na bağlı olduğunu kaydeden Uslu, bu illerde de ilaç tedarikinde sıkıntı yaşandığını söyledi. Eczanelerdeki yoklar listesinin arttığını dile getiren Uslu, şunları kaydetti: “Stoklar erimeye başladı. Bu duruma eczane stokları çok fazla dayanamayacaktır. İlaçların hammaddelerinde hemen hemen yurt dışına bağımlıyız. İlaç firmaları depolara, depolar da piyasaya ilaç vermekten kaçınıyor. Çünkü zam dönemlerinde ellerindeki ilaçları zamlı şekilde piyasaya sunmayı tercih ediyorlar. Kanser hastaları için korkulacak döneme girildi. Kanser ilaçları stoklarda bulundurulan ilaçlardan değil. Rafta ne varsa o veriliyor. İlaç üreten firmalar eğer ilaçları zamlı piyasaya sürmekte diretirse kanser hastaları ilaç bulamayacak.”

DAĞITICILAR DA KAR PEŞİNDE
20 Şubat’tan sonra ilaçların piyasaya sürüleceğine işaret eden Uslu, “Üretici firma 5 milyon tüketimi olan ilacın üretimini 1 milyon olarak gösterdi. 1 milyonluk üretimi de dağıtıcıya verdi. Dağıtıcılar ise gelen ilacın tamamını bilgisayara işlemeyip seyahatte gösterdi. Yani dağıtıcılara verilen 1 milyon ilacın 900 bini seyahatte gösterilip 100 bini eczanelere ulaştırıldı. Hem üretici firma, hem de dağıtıcı firma ilaçlardan daha fazla kar etmek için eczaneleri adeta boş bıraktı. 20 Şubat geldiğinde döviz yukarı çıkmazsa piyasaya olması gerektiğinden daha fazla ilaç sürülecek. Dövizdeki artış devam ederse üretici firmalar, yeni zam talebinde bulunarak ilaçları sınırlı sayıda piyasaya sürecektir” açıklamalarında bulundu. Dövizin artması durumunda ilaçların karaborsaya düşmesi bekleniyor.

Son Güncelleme: 27.01.2017 11:15
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com