05 Ocak 2017 Perşembe 17:45
Kadınlar Pazarı Tedirgin! “Aç Kalmıyoruz Ama Doymuyoruz Da”

Karadenizinsesi.com / Haber Servisi - Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu yıkılacak olan Kadınlar Hali’nin yeni projeyle farklı bir boyut kazanacağını belirterek oradaki kültürü tekrar yaşatacaklarını söyledi. Kadınlar Hali’nin 2018 yılının ortalarında tamamlanacağını ifade etmesi üzerine haldeki satıcı kadınlar yapım sürecinde satış yapabilmeleri için yeni bir yerin belediye tarafından gösterilmemesinden rahatsızlar.

Kadınlar halinde 50 yılı aşkın süredir esnaflık yapan İrfan Raimoğlu tarlada yetiştirdiği ürünleri burada satarak 3 çocuğuna baktığını ifade etti.

Raimoğlu, “50 yıldır bu pazarda tarlada yetiştirdiğim ürünlerimi satıyorum. Buraya genç kızken girdim çok fazla anılarımız var. Alın terimiz burada. 3 çocuğumu buradan kazandığım para ile büyüttüm. Şimdi torunlarım var. Son dönemlerde bu pazarda para kazanamıyoruz. Buradan kazandığımız para cebimize harçlık oluyor. Aç kalmıyoruz ama doymuyoruz da. Bu Pazar yıllardır böyle. Çatışı akıtıyor, elektrik problemi var, soğuk… Belediyenin güzel bir yer yapacağına eminim. Ama yapım aşamasında bize bir yer göstermezse perişan oluruz” dedi.

Esnaf Melahat bıyıklı “28 yıldır buradayım buradan kazandığım para ile çocuk yetiştirdim. Evimde tencerem kaynadı. Kapıcı dairesinde yaşıyorum. Burası boşaltılırsa çok mağdur olurum. Evime bakamam. Boğaz kanseriyim. Hala burada yaşam mücadeleme devam ediyorum. Kimseye muhtaç olmadan çalışıp para kazanıyorum. Buradan kazandığım para ile torunlarımı okutuyorum. Burada zaten çok fazla paralar kazanmıyoruz. Cebimize harçlık oluyor. Şimdi buranın boşaltılacağı yeniden daha iyi şartlarda yapılacağı söyleniyor ama bu süre zarfında biz nerede satacağız ürünlerimizi. Ben burada tarla ürünlerinin yanı sıra peynir ve yağda satıyorum. Elektrik olmazsa heba olur ürünlerim” şeklinde konuştu.

Bir diğer kadın esnaf ise evinin kirasını buradan kazandığı para ile ödediğini ifade ederek “Kadınlar pazarının yıkıldıktan sonra bize yer gösterilmezse bizi bir yerlere taşımazlarsa kapıda kalırım” dedi.

“Buradan kazandığım para ile aileme ek ücret sağlamıyorum. Buradan kazandığım para ile geçimimizi sağlıyoruz. Çocuklarımı buradan kazandığım para ile büyüttüm. Kimseye muhtaç olmak istemiyorum. Yıkılıp yeniden yapılacak. Yapsınlar zaten burada yıllardır zor şartlar altında çalışıyoruz. Soğuk, çatımız kışın başımıza akıyor. Ürünlerimiz yağmur altında kalıyor. Ama bize yapım aşamasında bir yer göstermek zorundalar. Yoksa sadece aç kalmaz sokaklarda kalırım”

Son Güncelleme: 05.01.2017 23:15
Anahtar Kelimeler:
TrabzonKadınlar Pazarı
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com