02 Şubat 2017 Perşembe 10:54
Kar Öfkesi!

Başkan Genç mecliste ilk olarak geçen ay yapılan faaliyetlerle ilgili meclis üyelerini bilgilendirdi.

Karla mücadele çalışmaları ile ilgili bilgi veren Başkan Genç, “Ekibimizle birlikte çalışmalarımız aralıksız devam ediyor” ifadelerini kullandı.

Bu sırada Fen İşlerinden Sorumlu Belediye Başkan Yardımcısı Kemal Çoban, telefonla personele sessizce talimat veriyordu. Bu durumu gören Başkan Genç, konuşmasını keserek, “Karla mücadele devam ediyor. Telefonla sessiz sessiz konuşmaya gerek yok. Derhal görev başına” dedi.

Bunun üzerine Çoban, meclisten ayrılarak karla mücadele eden personelin başına geçti.

Başkan Genç, “Geçtiğimiz yıllarda da benzer yağışlar oldu ama bu sefer fazla oldu.  Sürekli koordinasyonda bulunarak yağışın bitimine hemen müteakiben hızlı bir şekilde Büyükşehir Belediyemizin de desteğiyle birlikte çalışma başlattık. Burada birinci öncelik ana aksların ve hastane yollarının açılmasıydı. Onları temin ettik. Akabinde en somut bölgelerimize müdahale etmeye başladık. Ama bayağı kar birikimi oldu. Çok şükür ana akslarımız açık.  Ara yollarımızda sıkıntılı olan bölgelerimiz var. Ulaşımda, şehrimizde, merkezimizde şuanda sıkıntı yok. Yoğun kar birikimi olduğu için onun alınması için çalışma yürüttük. Makine parkımızdan önemli bir kısmını sevk ettik. 600 ton tuz, 700 ton solüsyonla müdahalemizi gerçekleştirdik. Yoğunluk nedeniyle makinelerimizi de ana yolların açılmasında daha çok kullanmak gerektiğinden dolayı ilave 10 adet iş makinesi kiralaması yaptık. Bu makinelerle mücadeleyi sürdürmeye devam ediyoruz. Temizlik işleri personelimiz ayrıca karın erimesinden sonra aktif şekilde devam ediyor. 81 hastaya da 112'den gelen ihbarla müdahale ettik ve onların hastaneye sevkine yardım ettik. Büyükşehir ve biz havalimanının açılması için gayretli çalışma yaptık. 120 personelimiz Uzunsokak, Maraş Cadesi aralığında çalışmakta yaptı. Derece çok soğumadığı için aşırı buzlanma olmadı. Önemli noktalarda ve sıkıntı yok” dedi. 

Başkan Yardımcısı Selahattin Çebi ise, “Çalışma esnasında bize en büyük engeli trafiğe çıkan kar lastiği ve zincirsiz araçlar teşkil etti. Bunların arasında ticari anlamda dolmuşlar da var. Hastane yollarında, kavşaklarda kaldılar. Hastane yollarının açılmasını geciktirdiler. Çukurçayır Yolu'nda da aynı manzara ile karşılaştık. Duyarlı olan vatandaşlarımız da vardı. Eksiğimiz veya göremediğimiz yol anlamında meclis üyelerimizle, muhtarlarımızla irtibat kurduk. Hepsinin olumlu katkıları oldu” ifadelerini kullandı. 

MUHALEFETİN GÖRÜŞLERİ

MHP Grup Başkanı Davut Çakıroğlu ise havalimanı konusuna değinerek, "Kışın varlığı ortada. Her yıl bir dönem gelecek ve biz bunla yaşayacağız. Kriz masası oluşturuyor. Kimlerin var olduğunu, neyi kontrol ettiklerini bilmiyorum. Yaşarken şunu görüyoruz. Devlet Hava Meydanları bugüne kadar çalışmaları kendisi yaptı. Basından takip ettiğim kadarıyla Vali bey müdahil olmuş, belediye oraya destek vermiş, temizlik için. Devlet Hava Meydanları'nın böyle bir lüksü yok. Sivil havacılığın temeline hizmet veren bir kuruluşun daha dikkatli olması gerekiyor." dedi.

CHP Grup Başkanı Turgay Şahin ise Ortahisar ve Büyükşehir belediye ekiplerinin canla başla mücadele ettiklerinin altını çizerek, "Bu iyidir kötüdür buna girmeyeceğim ama vatandaş iyi olmadığını söylüyor. 2 Yıl önce il özel idare kapatıldığı zaman havuza göndereceğiniz elamanlarla ilgili burada tartışma olmuştu. Bu teşkilatta uzun yıllar görev aldım. Bunlarda çok iyi greyder operatörü, yükleniciler var. Lazım olacaklarını söyledim ama gittiler. Müdahil olmak zorunda kaldım. İlk gün saat 9’a kadar tanjant yolunda hiçbir iş makinesi görmedim. İnsanlar bata çıka yola çıktı. Büyükşehir’den bir yetkiliyi aradım telefona ulaşılamıyor" vurgusunu yaptı.

(Sonay ÇALUK)

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com