16 Haziran 2017 Cuma 10:10
Karadeniz’de büyük vurgun “İllegal olanı legal yaptılar”

Karadenizinsesi.com / Aleyna BAYRAM- Karadeniz Teknik Üniversitesi Orman Fakültesi Yaban Hayatı Ekolojisi ve Yönetimi Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet Kocabaş avlanmada yapılan oyunların denizlerde balıkların yok olmasına sebebiyet verdiğini belirtti. Balıkların azalmasının bir diğer unsurunun yunuslar olduğunu kaydeden Kocabaş uzmanların artık sahaya inmesi gerektiğini söyledi.

İllegal Olanı Legal Yaptılar
Balıkların azalma sebebini nüfus artışlına bağlı kirliliğe bağlayan Kocabaş şu ifadelere yer verdi:

“Bu kirlilik organik kirlilik değil. Tekne filomuz çok arttı. Ağ gözleri küçük tutuluyor ya da tam sınırda tutuluyor. Ağ gözü küçük avlanma yapıyor.  Üreme yaşına daha girmemiş olan balıklar bakıyorsunuz tezgahlarda satılıyor. Kaçak avlanma. Normalde karaya çıkamaması lazım, yasaya göre. Ama adam Kendi kendini ihbar ediyor. Limit dışında balık yakaladım. Tonlarca balık. Devlet bunu yakalıyor ceza kesiyor ağır bir ceza değil. Devlet onu çok hızlı bir ihaleye çıkarıyor. Başka kimsenin haberi yok zaten kendini ihbar eden adam geliyor alıyor. Bu defa illegal olan şey legal oluyor. Gidip satıyor yani kendi vurgununu yapıyor.  Bunlar bizim Nasrettin hocanın hikayesi gibi kendi bindiğimiz dalı kesmek.”

Korkunç Yunus Stokları
“Azalmanın bir diğer unsuru da yunuslar. Kabaca ortalama yetişkin bir yunus 70 kg balık avlıyor. Balıkçı burada dert yanıyor. Kıyıya döktüğüm ağda bile 8-10 tane delik var. Yunus saldırısına uğruyor. Balıkçılar gidip bu yunusları vuruyorlar. Baktığınızda masum çok iyi hayvanlar ama yunus popülasyonu Karadeniz’de bilinmiyor. Sahip çıkan yok. Eskiden yunuslar avlanır yağ üretilir, yem yapılırmış. Şimdi de Avrupa’nın baskılarından dolayı tamamen koruma altında. Karadeniz’de korkunç yunus stokları oluşmuş ama ne durumda bilinmiyor. Bu işin uzmanlarının artık sahaya inip ellerini taşın altına koyması gerekiyor”

Aleyna Bayram / Karadenizinsesi.com

Son Güncelleme: 16.06.2017 10:32
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com