23 Ocak 2017 Pazartesi 10:41
Karadenizli En Önemli Özelliğini Değiştiriyor

Karadenizinsesi.com / Aleyna BAYRAM - Aya Klinik Plastik Cerrahi Uzmanı Opr. Dr. Ercan Yavuz, bölgede estetik cerrahiye talebin her geçen gün arttığını söyledi. Bölge halkının en çok burun estetiğine ilgi gösterdiğini dile getiren Yavuz, şu bilgileri verdi: “Karadeniz’in ilk plastik cerrahları bundan yaklaşık 28 sene önce Trabzon’a geldi. Hekim arkadaşlarımız plastik cerrahlarımızın ne işle meşgul olduğunu anlatmakla meşgul oldu. Bir müddet sonra estetiğe ilgi arttı ve gelişti. Rusya’dan, Gürcistan’dan gelen kadınların biraz daha kendilerine bakmaları estetik hissiyatını arttırdı. Şu anda burun ameliyatı genç yaşta insanlarımızın da birinci derece estetik ihtiyacı. Orta yaş grubundaki insanlarımız genellikle vücutlarının her yerine estetik yaptırabiliyor. Cilt bakımından ciltteki damar problemlerinin düzeltilmesine yaşlılık ve güneş lekelerinin ortadan kaldırılmasına kadar birçok estetik müdahale talebi gelmeye başladı. Dünyada burun ameliyatı ve yağ aldırma dediğimiz liposakşın ameliyatı başbaşa gidiyor. Türkiye’de ise burun ameliyatı baş sırada. Karadeniz Bölgesi’nde burun ameliyatına bakılırsa 2. sırada seyredenle liposakşınla arasında ciddi bir sayı farkı var. Birinci sırayı burun estetiği, 2. sırayı liposakşın alırken daha sonrasında ise göğüs ve göz kapağı ameliyatı talep görüyor.”

ABSÜRT İSTEKLERLE GELMİYORLAR
Karadenizlilerin estetik hakkında bilinçlendiğini kaydeden Opr. Dr. Ercan Yavuz, “20 yıldır Trabzon’dayım. Trabzon estetik konusunda bilinçlendi. Geçmişe baktığımızda bazı absürt isteklerle karşılaşıyordk. Herhangi bir fotoğrafı eline alıp ‘Ben mutlaka bunun gibi olmak istiyorum’ diye zorlayıcı bir şekilde karşımıza çıkan hastalarımız artık azaldı. Burun yüzdeki bütün organlarla bir uyum halinde olmalı. Artık ‘Doğal olsun, ameliyat olduğum çok fazla belli olmasın’ diyerek bizlere gelenler çok fazla oluyor. Bu da memnun edici bir sonuç” diye konuştu.

EFSANELEŞMİŞ KORKULAR YERSİZ
Efsaneleşmiş korkuların yersiz olduğunu da anlatan Yavuz, burun operasyonu hakkında bilgi verdi. Yavuz, “Morluk ve şişlik kaçınılmaz. O estetiği gerçekleştiren cerrahın titizliğine bağlı olarak az ya da çok olabilir. Hastaların derilerine göre de morluklar değişim gösterebiliyor. Alçı süremiz oluyor. İlk bir hafta on günlük bir süre içerisinde dışarıdan bir başkası yüzde bu alçıyı görüyor. ‘Uzun dönemde korkulacak bir şey var mı?’ diye sorulduğunda ise çok sorunlu bir burun değilse, yani boksör burnu, ciddi bir travma geçirmiş burun, kaza sonucu ciddi deformeye uğramış olan bir burun değilse korkulacak bir şey yok. Bunlar elbette bir ameliyatta yeterince düzeltilemiyorlar. Ama standart bir burundan bahsedersek başarılı bir burun ameliyatı bir seansta güzel sonuç verir. En zor ameliyatlar karın germe ameliyatlarıdır. Bunlar hastayı biraz daha yorar. Sonrasında kendisine daha çok özen göstermesi gerekir” şeklinde konuştu. Burnun probleminin ağırlık derecesine göre fiyatların belirlendiğini söyleyen Yavuz, burun ameliyatının nefes problemi dışında sigorta kapsamına alınmadığını sözlerine ekledi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com