30 Aralık 2016 Cuma 10:21
Mehmet Cirav: "Fiyat Yükselirse Fındık Elimizden Gider"

Trabzon Ticaret Borsası’nın yöneticileri, basın ile bir araya gelerek başta fındık olmak üzere çeşitli konularda görüş alışverişinde bulundu. Trabzon Zorlu Grand Hotel’deki basın buluşmasına TTB Meclis Başkanı Mehmet Cirav, Yönetim Kurulu Başkanı Şükrü Güngör Köleoğlu ve yönetim kurulu üyeleri ile basın mensupları katıldı. Buluşmada, borsanın başta fındık olmak üzere ekonomik ve sosyal çalışmalarla ilgili sunum yapıldı. Ardından Meclis Başkanı Mehmet Cirav ile Yönetim Kurulu Başkanı Şükrü Güngör Köleoğlu, borsanın çalışmaları ile ilgili bilgiler verip, çeşitli konulardaki görüşlerini açıkladı.

İHRACATIN YÜZDE 50’Sİ TRABZON’DAN
Fındık ihracatının yüzde 50’sinin Trabzon’dan yapıldığına dikkati çeken Köleoğlu, “Trabzon’da fındık rekoltesinin yüzde 8’i yetişmesine rağmen, fındık ihracatının yüzde 50’si Trabzon’dan yapılmaktadır. Trabzon’daki firmalarımız fındık ihracatının yarısını yapmaktadır. İhracatımızın fazla olması, fındıkta söz sahibi olmamız, ticaret borsasının da fındık üzerine gelişmesini sağlamaktadır. Diğer borsalara nazaran daha ileri seviyelere gelmiştir. Fındıktan elde edilen gelir, gerçek döviz miktarı olarak 1 milyar dolar civarında. Sadece fındıktan yaptığımız ihracat. Bu da Trabzon’un gerçek manada kazanılan döviz miktarı açısından ilk sıralara oturtmaktadır. Rakamdan anlaşıldığı gibi fındık ihracatı Trabzon’u üst seviyelere taşımaktadır” dedi.

YALAN YANLIŞ BEYANATLAR
Meclis Başkanı Cirav ise, Ferrore firmasının Oltan Gıda’yı satın almasına firma ismi vermeyerek değinerek, “Trabzonlu bir firma satın alındı. Bilhassa bu satış olduktan sonra bir takım kuruluşların abuk-sabuk, yalan-yanlış beyanatları gazetelere verdiklerini üzülerek görmekteyiz. Son derece yanlış olduğunu gözlemliyorum. Oltan Gıda alındıktan sonra devlete ciddi paralar harcadığını, harcaması gerektiğini biliyoruz. Avrupalıların bu işlere bakış açısı bizim gibi değil. Çok daha farklı bakıyorlar. Her şeyi kurallar, kaideler üzerinden yapıyorlar. Biz de Trabzon’da bulunan firmalar olarak, ister istemez onların uygulamalarına yakın uygulamalar yapmak zorunda kalıyoruz. 1,5 yıl oldu sadece Trabzon genelinde 150-200 yeni istihdam yarattı. Bu küçümsenecek bir hadise değildir” diye konuştu.

BU FİRMA TRABZON’DA OLDUĞU İÇİN SATIN ALINDI
Cirav, fındık fiyatlarına da değinerek, “Bu firma Ordu’da, Batı Karadeniz Bölgesi’nde olsaydı, bu firmayı satın alınmazdı. Trabzon’da olduğu için satın aldı. Çok yanlış beyanlar veriliyor. Mesela fındık fiyatı düşüyor. Efendim, ‘O düşürdü, bu düşürdü.’ Fındık işinde asla böyle bir şey yok. 2002 yılına kadar geriye doğru 30 seneye bakın. Fındığın satış fiyatı, 80 sent ile 1,5 dolar arası işlem görmüş. Realist bakmamız lazım. Bir şey çok fiyat etsin diye gayret edersek, onu başkasına da ürettirirsiniz. Bunun elimizden gitmemesi lazım” ifadelerini kullandı.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com