12 Mart 2017 Pazar 11:27
Metin Feyzioğlu Trabzon’da Konuştu! "İthal Kriz"

Karadenizinsesi.com / Haber Servisi - Trabzon Barosu tarafından Zorlu Grand Otel’de saat 12:00 düzenlenecek olan “Anayasa değişikliğini tartışıyoruz” konulu  panel öncesinde bir basın toplantısı düzenlendi. 

Basın açıklamasına Trabzon Baro Başkanı Av. Sibel Suiçmez ile Giresun ve Gümüşhane Baro Başkanları da katıldı. 

Halk oylamasına sunulacak olan anayasa değişikliği ile ilgili halka açıklamalarda bulunacak olan barolar birliği  Toplantısında Türkiye Barolar Birliği Başkanı Prof. Dr. Metin Feyzioğlu, Anayasa Hukukçusu Prof. Dr. Süheyl Batum, Zorlu Grand Otel’de basın mensupları soruları yanıtladı. 

Türkiye barolar birliği başkanı av. Prof. Dr. Metin Feyzioğlu evet diyenlerde hayır diyenlerde ciddi bir mücadele içerisindeler dedi.
 
SİYASİ İKTİDAR MAĞDURUM DEMEK İSTİYOR
Feyzioğlu; “Önümüzde Hollanda krizimiz doğdu. Ondan öncede Almanya’da bir krizimiz vardı. İthal kriz getirttik. İthal mağduriyete ihtiyaç vardı getirdik. Bu bir ithal mağduriyet. Hollanda’yı diplomatik lisanda söylenebilecek en ağır kelimelerle kınıyorum. Çifte standarttın dibini gösterdiler bize. Dünyada sığ popülist bir siyaset yükseliyor. Avrupa’da da bu siyasetin en iyi pirim yapanı Türk ve İslam topluluğu. Al gülüm ver gülüm ilişkisi bas bas bağırıyor. Hollanda kendi içinde yükselen yabancı düşmanlığının iç politikada oya dönüşmesini istiyor ve mağduriyete ihtiyacı var. Siyasi iktidarın artık kimse tarafından mağdur edilecek bir durumu yok. Ben mağdurum demek istiyor. İleride mağduriyet edebiyatı mağduriyet taktiği işletmeye çalışıyor. Sayın bakanları hayır gelemezsiniz diyerek Hollanda kendi kamuoyuna aslanlar gibi müdahale ediyor ve bunları almıyoruz diyerek kendi içerisinde pirim yapıyor. Tası alan siyasi iktidar hayır gelebiliriz diyerek pirim yapmaya çalışıyor. Olan Avrupa ve dünya ile ilişkileri çağdaş siyaset üzerine oturtalım diyen milletimize oluyor. Bu referandum sürecinin bir kez daha ispatıdır bu.”

DAHA ÇOK BASKI BEKLIYORUZ
Hayır söyleyenlere yönelik bir baskı olduğunun ifade edilmesi üzerine  ifade eden Feyzioğlu “Daha çok baskı bekliyoruz. Akıllarından geçenleri geri koymasınlar. Hayal edip uygulayamadıkları bir baskıları varsa onları da ortaya koydular. İçlerinde kalmasın uygulayacak oldukları baskılar. Biz bize uygulanan her baskıda daha da gönüllülere girdiğimizin farkındayız. Meydanlarda bizim konuşmamıza izin verilmese de biz ailelerin sofralarında daha da çok konuşulmaya başladık.”

KONTROLDEN ÇIKARAK SALDIRMAYA BAŞLADILAR 
Anayasa Hukukçusu Prof. Dr. Süheyl Batum ise; "Ürettiklerine güvenmeyenler milletin buna hayır diyeceğini bildikleri için biz anlattıkça artık kontrolden çıkarak saldırmaya başladılar. Bu anayasa değişikliği iyi kötü anayasanın ötesinde çok büyük tuzaklar içeriyor. Kesinlikle Türkiye’nin rejimini değiştirecek olan bir değişiklik. Bu anayasa değişikliği meclisin temel ortadan kaldırıyor. Meclisin 3 yetkisi var. İstediği her alanda kanun yapmak ve bir alan o ülkede düzenlenecekse ilk önce yasayla düzenlenir. TBMM’nin birinci yetkisi yasalar yapmak her alanda, hangi alan düzenlenecekse ilk önce o alanda yasa yapma yetkisi. Bu kalkıyor, Cumhurbaşkanı kararnameleri getiriliyor. Kararnameler yasaya hiç gereksinim olmadan yasanın olmadığı alanlarda bile, sonrada yasaya dönüşme yetkisi olmayan bir durum. TBMM yasa yapma yetkisini kaybediyor veya çok sınırlandırılıyor. Parlamento denetim yetkisi var. Bu anayasa değişikliği ile denetim yetkisi neredeyse mümkün olmayan bir hale düşüyor. Gen soru yok, görev sırasında güven oylaması yok. Sözlü soru yok. Denetim yok. Ama sadece bu da değil. Cezai denetim dediğimiz esas önemli olan mahkemenin önüne getirme olasılığı da yok. Üçüncüsü bütçe. TBMM son derece sınırlanmış, esas yetki Cumhurbaşkanına verilmiş. Kanunu yapamazsa bir önce ki yıl yeniden değerleme ile Cumhurbaşkanını yeniden değerlemesi ile gündeme geliyor" dedi.

Ayrıntılar gelecek...

Son Güncelleme: 12.03.2017 11:45
Anahtar Kelimeler:
Ithal KrizBaroFeyzioğlu
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com
Avatar
Murat Aygen 3 yıl önce

i̇lk mağduriyet 5 haziran 1964 günü tebellüğ olunan johnson mektubu ile ithal edilmiştir. i̇smet inönü'ye helal olan bu yollar erdoğan'a neden haram?