22 Mart 2017 Çarşamba 11:23
Özel Hastanelere Ceza Yağmuru!

Özel hastaneleri tercih eden hastaların son zamanlarda yaşadığı yasadışı ücretlendirme mağduriyetine SGK çözüm üretti. Ancak kendisinden fazla ücret alınan hastalar bu durumdan haberdar olmadığı için özel hastanelerin fazladan aldığı para yanlarına kar kalıyor. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Sosyal Güvenlik Kurumu Bölge Müdürü Aydın Gedikli, “Vatandaşların bu konuda bilinçlenmesi gerekiyor. Zaten özel hastaneler % 200 oranında ilave ücret alabiliyorlar.

Bu sınırın dışına çıkmaları halinde vatandaşların faturalarıyla birlikte bize getirdiği dilekçeleri işleme alıp onlara cezai yaptırım uyguluyoruz. Yani Mevzuatın dışına çıkan hastaneler, hizmetten yararlanan kişiden aldığı fazla paranın 5 ila 10 katı arasında cezalandırılıyor” şeklinde konuştu.

BİLGİLENDİRME SİSTEMİ VAR

Trabzon Sağlık Sosyal Güvenlik Merkez Müdürü Ali Cengiz Nuhoğlu, mağduriyetlerin önüne geçmesi için geliştirilen bireysel bilgilendirme sisteminden söz etti. Nuhoğlu, bu sistem ile vatandaşların eczanede alacakları ilaçtan hastanelerde yaptırdığı işlemlere kadar her konuda anında SMS yoluyla bilgilendirme yapıldığını söyledi. Nuhoğlu, “  Vatandaşın yapması gereken ayrıntılı fatura dökümü ile ‘ben fazla para ödedim’ diye şikayette bulunmasıdır. Bir ayda ortalama 10-15 şikayet alıyoruz” dedi.

Şükran ATALAR - KARADENİZ

Son Güncelleme: 22.03.2017 11:33
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com