10 Mayıs 2017 Çarşamba 13:03

Karadenizinsesi.com / Haber Servisi - Sürmene Belediye Başkanı Rahmi Üstün yangın sonrasında ortaya çıkan söylentiler üzerine, açıklamalarda bulundu.

Üstün, burada yapılan yapılaşmada kendisinin de ortak olduğunun iddia edilmesi üzerine böyle bir açıklama gereksinimi duyduğunu ifade ederek, “Burada 25 hektarlık alanda yangın oldu. Söylendiği gibi 50 hektarlık alan yok. Yangının olduğu alanda bitki örtüsünde %10 zahiyat söz konusu. Ağaçlarımız şimdiden yeşermeye başladı. Neden yandığı halen tespit edilemedi. Yangının kaç noktada çıktığını bilmiyoruz. Yapıldığı iddia edilen villalar orman evi(mesire tesisi) olarak yapıldı. Bunların izinleri bakanlık tarafından yangından önce 2015 yılında verildi. Yani yangın olmadan 1 yıl önce orman evlerinin yapılmasına başlanmıştı. Orman evleri iddia edildiği gibi Katar Emirleri tarafından değil, Sürmeneli iş adamı tarafından yapılıyor. Sürmene’nin sanayisi yok. Bu tür yatırımlar ilçemizde istihdam alanı açılıyor. Orman evleri yatırımcıya 29 yıllığına verildi.  Bu evlerde 100 kişi istihdam edilecek ve turizm adına büyük katkısı olacak” şeklinde konuştu.

CHP Milletvekili Haluk Pekşen’i ortalığı karıştırmak ve kamuoyu oluşturmakla suçlayan Sürmene Belediye Başkanı Rahmi Üstün, “Milletvekilimiz benim bunlarla ortak olduğumu ifade ediyor. Yanan alanın 50 hektar olduğunu sürekli kamuoyuna soyluyor. Kendisi Trabzon’dan uzak olduğu için Trabzon’u bilmiyor. Yanan alan 25 hektarlık alandır. Ve kamuoyunda oluşturmaya çalıştığı söylentiler gibi kendisinin deyimi şile villa diye ifade ettiği ama aslında orman evi olan yerde çıktığı yerde doğru değildir. Uzaktan sallıyor. Sayın vekilden Sürmene halkından ve belediyemizde özür dilemesini bekliyoruz.”

Trabzon’un Sürmene ilçesi sınırları içinde, ladin ve sarı çam ağaçlarının denizle birleştiği, 400 metreye kadar yetiştiği ender yerlerden biri olan Çamburnu’nda geçen ocakta, yani kışın tam ortasında yangın çıktı. O gün 25 dereceye varan sıcaklık, rüzgar ve piknikçilerin söndürmediği ateşin birleşerek, yangını çıkardığı iddia edildi. Ancak özellikle sosyal medyada yaygınlaşan bir iddia, bütün bu açıklamaları geride bırakarak olaya farklı bir boyut kazandırdı. İddiaya göre yangın bilinçli çıkarıldı. Çünkü bölge Katarlılara satılacaktı. Cumhurbaşkanı  Erdoğan ile Katar Emiri’nin Trabzon ve Rize üzerinde yaptıkları turizm yatırımı amaçlı gezi yangının hemen öncesine rastlayınca, komplo teorileri havada uçuşmaya başladı.

Son Güncelleme: 10.05.2017 13:49
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com