04 Ocak 2017 Çarşamba 14:49
Sanayi Sitesi Yeniden Yapılıp Satılıyor

Karadenizinsesi.com / Haber Servisi - Trabzon Ayakkabıcılar Esnaf ve Sanatkarlar Odasının talebiyle Ortahisar Belediye Meclisinde gündemine gelen maddeye göre Ortahisar Belediyesinin mülkü olan 67 dükkanın orada çalışan ayakkabıcı esnaflarının daha iyi ortamlarda çalışması için yapılacak olan tadilat ile çatı onarımı alt yapı çalışmaları tasalandırıldıktan sonra esnafa satışına karar verildi.

Ortahisar belediyesinin mülkiyeti olan 67 dükkânda şu anda 32 esnaf aktif çalışıyor. Burada bulunan dükkanlarda çalışma ortamlarının daha iyi şartlarda yapılmasından sonra Ayakkabıcılar Esnaf ve Sanatkârlar Odasından belge getiren esnafa yüzde 50 si peşin olmak kaydı ile uygun taksitlendirme imkanı ile ayakkabıcı esnafına devri gerçekleştirilecek.

Yapılacak ihaleye bu şekilde bir şartname koyulurken burada esas amacın ayakkabıcı esnafını desteklemek olduğu sitede faaliyet gösteren mevcut esnafın dükkanlarını satın almalarının amaçlandığı kaydedildi.

 Satış kararını destekleyen CHP’li Meclis üyesi Cahit Erdem, “Geçmişte de ayakkabıcı esnafına bu satışın yapılması için karar almıştık. O meclis kararında taksitle almaları için 12 ay taksitle ihaleye çıkarmıştık. Çünkü biz kendimiz ihaleden sonra taksit yaparsak faiz biner. İhale şartnamesinde ayakkabıcı belgesi olan talepleri olursa şartnameyi onlar sunarsa sorun yaşamayız” dedi. 

Konuyla ilgili meclisi bilgilendiren Emlak ve İstimlak Müdürü Seyfettin Seyyar, “Zaten satışında Trabzon Ayakkabıcılar Esnaf ve Sanatkar Odası Başkanlığının talebi oldu. Ya tamiratını ya da kendilerine satışını talep ettiler. Yönetmelik var bu noktada. İş yerlerinin satışında biz de şartnamemizde ayakkabıcılar ve odasından alınan belge istenecek. 67 dükkanda 32’sinde aktif esnafımız var. Belgeyi getirebilen alacak. Yüzde 50’si peşin, geri kalan yüzde 50’sini de dört taksit düşünüyoruz” dedi.

Raporlu Zabıtaya Ek Ücret
Ortahisar belediye meclisinde gündeme gelen bir diğer konu ise zabıta personeline ödenecek olan fazla mesai ücretlerinin belirlenmesi idi.

Resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren belediyelerce zabıtalara ödenecek olan fazla mesai ücretleri 453TL olarak belirlendi. Yeni yılla birlikte hastalanma yaralanma sakatlanma olmak üzere 30 günü geçmeyen hastalık sürecinde de mesai ücreti adı altında ödenmesi meclis gündemine geldi.

Trabzon'da bulunan 53 zabıtaya bunlara bu tür durumlarda da ödeme yapılması Ortahisar meclis toplantısında karara bağlandı.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com