08 Temmuz 2017 Cumartesi 10:17
Sümela'nın 200 Yılı Kurtulacak

Sümela Manastırının girişindeki 60 tonluk kayanın düşürülmesi için çalışmaların sürdüğünü kaydeden Başkan Koray Koçhan, "Restorasyon, Sümela'nın gelecek 200 yılını kurtaracak" dedi

Trabzon'un Maçka ilçesindeki Sümela Manastırı ve Ören Yeri, 22 Mayıs 2015'den itibaren ziyarete kapalı.

Projenin birinci etabı kapsamında öncelikle manastırın bulunduğu Karadağ'ın kayaç yapısı incelendi ve hazırlanan rapor doğrultusunda uygulama çalışması gerçekleştirildi Çelik halatlar yardımıyla dağa tırmanan endüstriyel dağcılar, manastırın avlusuna kadar olan bölümdeki kaya parçalarını güvenlik açısından kontrol etti. Dağcılar, düşme riski taşıyan kaya parçalarını çeşitli yöntemler kullanarak tehlikeli olmaktan çıkardı. Sümela Manastırının giriş kapısının üst kısmında bulunan yaklaşık 60 tonluk kayanın parçalanarak düşürülmesi için çalışma gerçekleştirilecek.

30 KAMYONLUK KAYA...

Maçka Belediye Başkanı Koray Koçhan, manastırın kaya düşmesi, tıkanan kanallardan yapının içine su akması ve yoğun kış şartlarında oluşan büyük buz kütlelerinin havanın ısınmasıyla yeniden suya dönüşmesi gibi nedenlerle zaman içinde zarar gördüğünü aktardı. Geniş kapsamlı restorasyonun bu gerekçeler dikkate alınarak başlatıldığını belirten Koçhan, ilk etap çalışmalarında bölgeden yaklaşık 30 kamyon dolusu kaya parçası düşürüldüğünü ve üst Bölgedeki heyelanı önlemek için bariyer oluşturulduğunu ifade etti. Koçhan, projenin ilk etap maliyetinin 5 milyon lira olduğunu vurgulayarak, manastırın restorasyonun da eş zamanlı gerçekleştirildiğini dile getirdi.

MALİYETİ 50 MİLYON LİRA

Koçhan, kaya ıslahı ve restorasyon projesinin toplam maliyetinin 50 milyon lira olduğunu söyledi. Projenin ikinci etap çalışmalarına kısa süre içinde başlanacağına işaret eden Koçhan. "Manastırın giriş kapısının üzerinde tehlike arz eden 60 tonluk kaya var Ekipler, kayayı bulunduğu yerden almak için çalışacak. Kaya bulunduğu yerden alındıktan sonra, manastıra ulaşımı sağlayan mevcut yola düşen kaya parçaları da temizlenecek. Turistlerimize yıl sonunda Sümela Manastırı'na kadar yürüyebilecekleri güzergâh hazırlamayı planlıyoruz. Bunu da başaracağımıza inanıyorum" dedi.

200 YILI KURTARACAK

Koçhan, tarihi yapıda profesyonelce bir çalışma gerçekleştirildiğini belirterek, şöyle devam etti: "Restorasyon. Sümela'nın gelecek 200 yılını kurtaracak. Çalışmanın 2018 yılının sonlarına doğru tamamlanması hedefleniyor. Restorasyon tamamlanınca ziyaretçiler çok değişik bir Sümela Manastırı ile karşılaşacak. İnanıyoruz ki restorasyon. Sümela'nın en az gelecek 200 yılını kurtaracak"

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com