12 Temmuz 2017 Çarşamba 22:09
Tarihe Temel Usulü Tadilata Soruşturma Başlatıldı

Tavanda bulunan tarihi avizeyi tamir etmek isteyen işçiler kullandıkları merdivenin boyu yetişmeyince, Köşkün içinde avizenin altında bulunan tarihi bilardo masasının üzerine merdiven kurarak bu onarımı yapması şaşkınlık yaratması şaşkınlık yaratmıştı. Karadenizin Sesi Haber merkezinin yaptığı haberin geniş yankı uyandırmasından sonra Trabzon Büyükşehir Belediyesi'nden açıklama geldi.

Açıklamada Atatürk Köşkü'ndeki tarihi avizenin tamiri için yapılan uygulama nedeniyle ilgililer hakkında soruşturma başlatıldığı bildirildi.

SORUŞTURMA BAŞLATILDI

Trabzon Büyükşehir Belediyesi'nden yapılan yazılı açıklamada, "Trabzon’un en önemli tarihi mirasları arasında yer alan Atatürk Köşkü’ndeki tarihi avizenin tamiri için yapılan uygulamayla ilgili çeşitli medya kuruluşlarında yer alan fotoğraftaki görüntüyle alakalı olarak ilgililer hakkında soruşturma başlatılmıştır." ifadesine yer verildi. 

Atatürk Köşkü

Mustafa Kemal Atatürk'ün kente ilk geldiği 15 Eylül 1924'te konakladığı Soğuksu Mahallesi'ndeki çam ormanları içerisinde yer alan köşkte, 19. ve 20. yüzyıla ait mobilyalar, porselenler, halılar ve Atatürk'e ait tablolardan oluşan çeşitli etnografik eserler sergileniyor.Atatürk, köşke üçüncü ve son ziyaretini yaptığı 10 Haziran 1937'da tüm mal varlığını Türk ulusuna armağan etme kararı almış, mal varlığının bir listesini hazırlayarak gereğinin yapılması için Başbakanlığa talimat vermişti.Köşkte yer alan "Vasiyet Odası" isimli bölümde de Atatürk'ün mal varlığını armağan etmesiyle ilgili olarak, "Hayatımın hatırlayabildiğim en mutlu dakikalarını yaşıyorum. Yıllarca önce düşündüğüm bu işi Trabzon'da tamamlamak mukaddermiş" sözünün yer aldığı bir tabela bulunuyor.

Anahtar Kelimeler:
TrabzonAtatürk Köşkü
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com