01 Ocak 2017 Pazar 18:00
Trabzon 12 Projeyi Bekliyor

İçişleri Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanlığının faydalanıcısı olduğu Avrupa Birliği ve Türkiye tarafından finanse edilen "Yerel Aktörlerin Katılımıyla Yerel Yatırım Planlama Kapasitesinin Güçlendirilmesi Projesi” kapsamında pilot il olarak desteklenen Trabzon’da 2017 yılı için 9 kurum tarafından 12 proje hazırlandı.

12 Projenin Tutarı 70 Milyon Lira

 TEKNİK destek kapsamında Trabzon, Erzurum ve Mardin illerinin pilot il seçildiği ve 2 yıl süre ile yatırım planlama kapasitelerinin güçlendirilmesi hedeflenirken, 12 projenin 70 milyon 505 bin lira tutarında olduğu kaydedildi. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından 12 proje ilgili Bakanlıklara 2017 yatırım programlarına alınmak üzere teklif edildi.    

Çekirdek Köy Projesi de Var Hazırlanan 12 proje şöyle:

1 “Karadeniz’deki Balık Stoklarının Yönetimi

 2 Su Ürünleri Balık Barınma Yeri

3 Mevcut Yat Limanının Rehabilitasyonu

4 Yeni Trabzon Havalimanı Etüt Proje Çalışmasının Yapılması

5 Vazelon Manastırı Restorasyonu

6 Turizme Yönelik Çekirdek Köyler

7 Trabzon Tematik Tarım ve Tıbbi Aromatik Bitkiler  Müzesi Projesi

8 Mobil Çiftçi Eğitim Aracı

9 Kamu Hastanelerinde Tedavi Gören Hasta Yakınları İçin Anne Konuk Evi

10 Trabzon Akçaabat Uçarsu HİS Göleti

11 Trabzon Biyoinovasyon Merkezi Doğal Ürün ve İlaç Biyoteknolojisi Araştırma Ünitesi Projesi

12 Sekiz Derslikli Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ve 200 Öğrenci Kapasiteli Pansiyon.”

 İÇİŞLERİ Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanlığı’nın faydalanıcısı olduğu Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilen "Yerel aktörlerin katılımıyla yerel yatırım planlama kapasitesinin güçlendirilmesi” Projesi kapsamında pilot il olarak desteklenen Trabzon’da 2017 yılı için 9 kurum tarafından 12 proje hazırlandı.

Projelerin tamamı yatırım programına alınırsa Trabzon’a 70 milyon 505 bin liralık yatırım girecek. Projeleri yakından takip eden İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, ilgili bakanlıklara yazı yazdı. Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilen,  İçişleri Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanlığı’nın ana yararlanıcısı olduğu “Yerel Aktörlerin Katılımıyla Yerel Yatırım Planlama Kapasitesinin Güçlendirilmesi için Teknik Destek” projesi kapsamında Trabzon, Erzurum ve Mardin  pilot il seçilmiş ve 2 yıl süreyle kurumsal yatırım planlama kapasitesinin güçlendirilmesine yönelik faaliyetler yapılmıştı. Trabzon’da yapılan çalışmalar sonucunda 9 ayrı kurum tarafından toplam maliyeti 70 milyon 505 bin lira olan 12 proje hazırlanarak, 2017 yatırım programlarına teklif edilmek üzere İçişleri Bakanlığı eliyle ilgili bakanlıklara sunuldu.

BAKAN SOYLU, BAKANLIKLARA YAZI YAZDI

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Yerelde Planlama Kapasitesinin Güçlendirilmesi Projesi ile Trabzon il gelişim stratejilerinde beklenen vizyon, stratejik amaç ve hedefler doğrultusunda hazırlanan 12 projenin 2017 Yatırım Programına alınması için ilgili Bakanlıklara birer yazı gönderdi. Trabzon, Mardin ve Erzurum tarafından hazırlanan projelerin önemine dikkat çeken ve 8 bakanlığa yazı gönderen Bakan Soylu, “Hazırlanan projeler bu illerin ekonomik ve sosyal gelişimini destekleyen bir bütünlük içinde olup, söz konusu projelerin hayata geçirilmesi ülkemizin, ulusal, bölgesel ve yerel kalkınma hedeflerinin gerçekleştirilmesine büyük katkı sağlayacaktır. Söz konusu yatırım projesi tekliflerinin Bakanlığınız Yatırım Programı hazırlık sürecinde dikkate alınarak değerlendirilmesi ve uygun görülen projelerin değerlendirilmesi ve uygun görülen projelerin 2017 Yılı Yatırım Programına teklif edilmesi hususunu dikkatlerinize arz ederim” ifadelerini kullandı.

PROJELER ARASINDA NELER VAR?

 Trabzon’da hazırlanan projeler şöyle: “Karadeniz’deki Balık Stoklarının Yönetimi, Su Ürünleri Merkez Araştırma Enstitüsü Balık Barınma Yeri, Mevcut Yat Limanının Rehabilitasyon Projesi, Yeni Trabzon Havalimanı" Etüt Proje Çalışmasının Yapılması, Vazelon Manastırı Restorasyon Projesi, Trabzon’da Kırsal Alanların Kalkınması Amacıyla Turizme Yönelik Çekirdek Köyler, Trabzon Tematik Tarım ve Tıbbi Aromatik Bitkiler Müzesi Projesi, Mobil Çiftçi Eğitim Aracı, Kamu Hastanelerinde Tedavi Gören Hasta Yakınları İçin Anne Konuk Evi, Trabzon Akçaabat Uçarsu HİS Göleti, Trabzon Biyoinovasyon Merkezi Doğal Ürün ve İlaç Biyoteknolojisi Araştırma Ünitesi Projesi, 8 Derslikli Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ve 200 Öğrenci Kapasiteli Pansiyon.”

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com