09 Mart 2017 Perşembe 17:52
Trabzon'da 8 Mart Yürüyüşüne Çanta Engeli

Trabzon'da 8 Mart Dünya Kadınlar Günü için düzenlenen yürüyüş, Atatürk Alanı’nda şüpheli çanta bulunması nedeniyle yarıda kaldı, yol güzergahı üzerinde yapılan konuşmayla sonlandırıldı.

Kadınlar Günü etkinliğinin yarım kalmasına neden olan çantayı da yine bir kadının unuttuğu ortaya çıktı.

Yürüyüşle kadınlara ve aile içi şiddete karşı farkındalık oluşturmayı ve sağlıklı yaşam için toplumu bilinçlendirmeyi amaçlandı. Trabzon Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü ve Halk Sağlığı İl Müdürlüğü'nün öncülüğünde düzenlendi.

Uzunsokak’ta başlayan yürüyüşe Trabzon Valisi Yücel Yavuz’un eşi Şengül Yavuz, ilgili birim amirleri, çalışanları ve çok sayıda kadın katıldı. "8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nüz kutlu olsun", "Birlikte ol, güçlü ol, zincirin bir halkası da sen ol!" yazılı pankartlar taşıyarak yürüyen grup, etkinliğin tamamlanacağı Atatürk Alanı’nda şüpheli çanta bulunması sonrasında polis ekiplerince yapılan uyarı üzerine durduruldu.

Uzunsokak üzerinde, Atatürk Alanı’na kısa uzaklık kala yürüyüşü yarıda kesilen grup adına konuşan Kadın Erkek Birlikte Sosyal Eşitlik Derneği Başkanı Ayşegül Akyüz,  şiddetin her türlüsüne "hayır" demeyi, bu anlamda da farkındalık oluşturmayı amaçladıklarını söyledi.

Akyüz, "Sivil toplum kuruluşları için kamuoyuyla yapılan her türlü faaliyet çok değerlidir. Çünkü biliyoruz, kadın-erkek herkesin her yönden eşit olması ve birlikte hareket etmesi bize güç kazandırıyor. Gelecek nesillerin hak ve adalet içinde birlik ve beraberliği için ‘Birlikte ol güçlü ol’ diyoruz" dedi.

Etkinlik, konuşma sonrası 'Birlikte ol güçlü ol' sloganının atılmasıyla sona erdi. Bu arada, '8 Mart Kadınlar Günü' nedeniyle düzenlenen yürüyüşün tamamlanacağı  Atatürk Alanı’nda unutulan ve bomba olabileceği şüphesiyle polis ekiplerinin çevresinde güvenlik önlemi aldığı çantayı da bir kadının unuttuğu ortaya çıktı.

Bank üzerinde bırakılan çantanın kadın sahibin gelmesiyle çevredekiler rahat nefes aldı. Polisin yanına gelen ve çantaların sahibi olduğunu söyleyen kadın, dalgınlıkla unuttuğunu söylediği çantayı alarak uzaklaştı.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com