25 Aralık 2016 Pazar 09:14
Trabzon'da Engellilere Engel Oldular

Karadenizinsesi.com / Aleyna BAYRAM - Trabzon Hamamizade İhsan Bey Kültür Merkezi’nde Engellilerin Sosyal Yaşama Katılımın Arttırılması Paneli gerçekleştirildi. Panel kapsamında Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın GENÇDES programı kapsamında hayata geçirdiği Çamur Atölyesi’nde üretilen ürünler de sergilendi. 4 hafta boyunca atölyede eğitim alan yaklaşık 100 kursiyer tarafından çamurdan yapılan eserler büyük beğeni topladı. Moderatörlüğünü Sosyal Hizmetler ve Sosyal Yardımlaşmadan Sorumlu Devlet eski Bakanı Hasan Gemici’nin yaptığı panele konuşmacı olarak, KTÜ Güzel Sanatlar Fakültesi’nden Prof. Dr. Sonay Çevik, KTÜ Mimarlık Fakültesi’nden Yrd. Doç. Dr. Funda Kurak Açıcı, TMMOB İçmimarlar Odası Trabzon Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Muhittin İnce, BM Engelli Hakları Komisyonu Üyesi ve Balçova Belediyesi Engelli Hakları Koordinatörü Rıza Mutkilioğlu ve Türkiye Sakatlar Derneği Trabzon Şube Başkanı Tayfun Serdar katıldı.

BAŞKANLARA TEPKİ GÖSTERİLDİ
Salonda dinleyici olarak sadece engellilerin ve ailelerin yer alması tepkilere neden oldu. Panele dinleyici olarak katılan Almanya Stuttgart Encümen Üyesi Yüksek Mühendis Ersin Uğursal, “Sayın Ortahisar Belediye Başkanımızın çiçeğini burada görmektense kendisini burada görmenin çok daha iyi olacağını düşünüyorum. Demokrasi ve haklar kanunlar çerçevesinde alınıyor. Bu hakları alabilmek için muhatap olunacak insanların burada olması gerekiyor. Problemlerin çözümü noktasında kimler muhatap olacak” eleştirilerinde bulundu. Diğer dinleyicilerin de alkışları ile salonda yerel yönetim ve STK temsilcilerinin olmayışı protesto edildi.

TRABZON BURADA YOK
Devlet eski Bakanı Hasan Gemici ise, “Burada bir tek belediye görevlisi, bir tek siyasi parti veya bir STK temsilcisi yok. Biz sorunları ve çözüm yollarını burada bu sorunu yaşayan insanlarımıza anlatıyoruz. Eğer bundan bir fayda bekliyorsak mutlaka toplumda yetki ve karar sahibi olan insanların da bunları dinlemesi gerekirdi. Ben Ankara’dan buraya geldim. Biz burada bu kadar konuşmuşsak buradan bir sonuç çıkması lazım. Trabzon’daki engelli erişimlerine bir çözüm bulunamadı. En kısa zamanda Trabzon’da engellilerin sosyal hayata katılması ve engellerin aşılması noktasında bir program düzenlenmeli ve ön sıralarda belediye başkanları, siyasi parti temsilcileri, STK başkanları ve meclis üyeleri oturmalı. Hepimiz işimizi gücümüzü bırakıp Trabzon’a katkı için buraya toplandık ama Trabzon burada yok” şeklinde konuştu.

DERDİMİZİ ANLATAMADIK
Çamur Atölyesi Proje Koordinatörü Esra Mühürcü Yazıcı da, Trabzon Büyükşehir Belediyesi’nin mekânsal anlamda destek olduğunu ama kendilerini yalnız bıraktığını savundu. Yazıcı, “Kamu yararına yaptım bu projeyi. Belediyenin bizim her şeyimizi desteklediğini düşünüyorduk. Ama panelde belediyeden ve STK’lardan bir temsilcinin olmaması ve yalnız bırakılmış olmak gerçekten üzücü. Davetyelerimiz hepsine ulaştı. Geleceklerini bizlere söylemişlerdi ama gelmediler. Biz derdimizi kimseye aktaramadık. Sorunlarımız bir çözüme ulaşmadı” diye konuştu. Panelin sonunda atölye çalışmalarında ortaya çıkan eserler, kurdele kesilmeden vatandaşların beğenisine sunuldu.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com