23 Ocak 2017 Pazartesi 17:16
Trabzon'da Kaybolmaya Yüz Tutmuş Sanatlar Yaşatılmaya Çalışılıyor

Trabzon'da kaybolmuş ya da kaybolmaya yüz tutmuş mesleklere ilgiyi artırmak amacıyla “Bir Usta Bin Usta” projesi kapsamında kemençe yapımı kursuna katılıp mezun olan 11 kişi, düzenlenen törenle sertifikalarını aldı. 

Trabzon Valisi Yücel Yavuz’un katılımıyla Trabzon Sanat Evi’nde düzenlenen törene AK Parti Trabzon Milletvekili Ayşe Sula Köseoğlu, Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Genel Müdürü Okan İbiş, Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, Kültür ve Turizm İl Müdürü Ali Ayazoğlu, İl Emniyet Müdürü Ahmet Hakan Arıkan, İl Jandarma Alay Komutanı Okçin Akşit ve davetliler katıldı.

Eğitmenliğini Muharrem Aktaş’ın yaptığı kemençe yapımı kursunu başarıyla tamamlayan 11 kursiyer dört ay boyunca 486 saat eğitim görerek birer usta haline geldiler.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Genel Müdürü Okan İbiş, "Bir Usta Bin Usta sosyal sorumluluk projesi, Türkiye genelinde kaybolmaya yüz tutan meslekleri yaşatmak, bu mesleklerin yeniden canlanmasını ve meslek ustalarının deneyimlerinin geleceğe taşınmasını sağlamak amacıyla hayata geçirildi. Her yıl 5 farklı ilde ve meslekteki ustaların, toplam 100 gence birikimlerini aktarmasının hedeflendiği projede 10 yılın sonunda 50 meslekten toplam bin ustanın yetiştirilmesi amaçlanıyor. Kemençemiz dünyaya mal olmuştur. Buradan yetişen kursiyerlerimizi kutluyorum. İnşallah başka 11'ler de yetiştireceğiz. Destek veren herkese çok teşekkür ediyorum" dedi. 

Konuşmaların ardından kursiyerlere sertifikaları protokol tarafından verilirken, Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, AK Parti Milletvekili Ayşe Sula Köseoğlu'nun kemençe eşliğinde horon oynaması izleyenlerden alkış aldı.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com