11 Mart 2017 Cumartesi 13:08
Trabzon EDES'e Onay Bekliyor

TRABZON’DA bir süredir tartışma konusu olan Elektronik Denetim Sistemi (EDES) ile ilgili açıklamalarda bulunan Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, projeyi yaklaşık 1,5 yıl önce bitirdiklerini bakanlıktan onay beklediklerini söyledi. Yönetmeliğin değişmesi sonucu onay sürecinin uzadığını kaydeden Gümrükçüoğlu, nisan sonu ya da mayıs ayı başında onay beklediklerini belirtti.

Trabzon’da Maraş Caddesinde ki trafik problemini çözmesi beklenen Elektronik Denetim Sistemi (EDES) ile ilgili ilk olumlu adım geldi.

Konuyu Trabzon Büyükşehir Belediye meclisinde gündeme getiren bağımsız üye Ali Sağır, projeyle ilgili son gelişmeleri sordu. Bunun üzerine Başkan Gümrükçüoğlu, projesinin hazırlanma sürecinin 1,5 yılı geçtiğini hatırlatarak,  “Bu proje tek uygulayıcısı olarak bizim paydaş olduğumuz bir proje değil. Emniyet bu işin paydaşı olduğu için onların onayı valiliğin onayıyla birlikte bunu Emniyet Genel Müdürlüğüne gönderiyoruz. Emniyet Genel Müdürlüğü ve İçişleri Bakanlığının onayından sonra ihaleye çıkıyoruz. Bunun için bina hazırlıyoruz. Ondan sonra da diğer donanımı sağlıyoruz. Bu işlem, bina haricinde, 1,5 milyon civarında para tutuyor.

Uygulamada EDES ihlal edilenlerin cezaları emniyet tarafından tahsil ediyor. Bunun belli yüzdesi belediyeye kalıyor. Bizim için önemli olan trafik düzeninin sağlanması hadisesidir. Projesi eski valimiz A. Celil Öz zamanında göndermiştik. Sonra bu konuda yönetmelik değişikliği cihetine gidildi. O evraklarımızı tekrar resmi yazı ile cevaben gönderilmesi sonrasında yönetmelik değişikliğini bekledik. Bu da yapıldı. Bu yönetmelik değişikliğinin en az kontrol noktaları ile çalıştırmayı temin edecek şekli, bir tane kırmızı ışık ihlali, bir tane sürat ihlali ve o arada güzergahlarda ki parklanma ihlali.. Hepsinin en asgari düzeyi buydu.  Projede asgari noktaları esas aldık. Birden fazla kırmızı ışık ihlali ışık noktası kurabilirsiniz biz asgarisini aldık. Hız ihlali birden fazla koyabilirsiniz asgarisi bir olduğu için aldık. Parklanma ihlallerinde 6 veya 7 tane nokta ve hattı dikkate aldık. Bunlardan birisi Maraş Caddesinin tümüdür. Biri de Balık pazarından Cumhuriyet Caddesine kadar… Nisan - Mayıs ayının sonunda Emniyet Genel Müdürlüğünden buyurun uygulamasını geçebilirsiniz diye beklemekteyiz” dedi. 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com