17 Haziran 2017 Cumartesi 11:16
Trabzon’da kayıp tarih Tekfur Sarayı

Ancak tarihe ışık tutacak bu çalışmalar engellere takılıyor Trabzon’un kimliği açısından hayati öneme sahip tarihi yapıların ortaya çıkarılması halinde şehir farklı bir prestij kazanacak. Ancak tarihe ışık tutacak bu çalışmalar engellere takılıyor.

TARİHE IŞIK TUTACAK

Trabzon’un Bahçecik mevkiinde bulunan kale surlarının ardında yüzyıllardır gömülü bir tarih yatıyor. M.Ö. 800’lü yıllara dayanan, 3 katlı, içerisinde zindan, geçit ve odaların bulunduğu Trabzon Tekfur Sarayı’nın yapılacak arkeolojik kazı ve restorasyon çalışmalarının ardından turizme kazandırılması yoluyla tarihe ışık tutması bekleniyor.

TAHAMMÜL YOK

Trabzon Tekfur Sarayı’nın ortaya çıkarılması adına gerekli ön çalışmaların yapıldığını aktaran eski Trabzon İl Kültür ve Turizm Müdürü İsmail Kansız, “Bu konu içimizde bir yaradır. Hala ortaya çıkarılmamış olmasının nedeni bildiğim kadarıyla bakanlıktan maddi kaynak beklenmesidir. Burası tarihi bir destinasyondur ve beklemeye tahammülü yoktur” dedi.

ŞEHİR İÇİN ÇOK ÖNEMLİ

Trabzon’daki Tekfur Sarayı hakkında araştırma yapan tarihçilerden Trabzonlu Prof. Dr. Haşim Karpuz, “Saraya ait temel izler M.Ö. 3. yüzyıla kadar dayanmaktadır. Orada tarihi bir zenginlik yatıyor. Deneyimli bir arkeoloji ekibinin saray kalıntılarını ortaya çıkarması gerekir. Çünkü bu yapı bilimsel olarak şehrin tarihi açısından çok önemli” diye konuştu.

(Karadeniz)

Anahtar Kelimeler:
TrabzonTekfur SarayıTurizm
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com