01 Ocak 2017 Pazar 10:15
Trabzonlu Temel Hangi İşe El Attıysa İflas Bayrağını Çekti

Karadenizinsesi.com / Aleyna BAYRAM - Trabzon’un Ortahisar ilçesine bağlı Akoluk mahallesine yaşayan Temel Yazıcı’nın (51) iş hayatı Karadeniz fıkralarını aratmayacak türden. İş hayatına Kunduracılar mahallesinde açtığı ayakkabıcı dükkanıyla başlayan 3 çocuk babası Temel Yazıcı, birçok sektöre atılsa da istediği başarıyı yakalayamadı. İş hayatıyla ilgili bilgi veren Yazıcı, “Ayakkabıcı dükkanında İşlerim iyiydi. Kısa sürede işi büyüttüm. Yanımda 20 kişi çalışmaya başladı. Ancak ortağım beni dolandırıp 300 bin dolarımı alarak kaçtı. Borçlarla baş başa kaldım. Sonra terlik işine girdim, İstanbul Laleli’den terlik alıp satmaya başladım. İşler yoluna girmişken bu kez mülk sahibi bizi dükkandan çıkardı. Ortada kaldık. Esnaflıkta şansım iyi gitmeyince çiftçilik yapmaya karar verdim” dedi.

NE DENEDİYSE OLMADI
Fındık üreticiliği yapan Yazıcı, fiyatların düşük olmasına kızıp 3,5 dönümlük bahçesini tarlaya çevirdi. Japonya’dan mavi karpuz tohumu getirten Yazıcı, karpuzlarının kırmızı çıkmasıyla hüsrana uğradı. Aysberg marul üretimini deneyen Yazıcı’nın yetiştirdiği marulların içinden de salyangoz çıktı. Marul üretiminden vazgeçen girişimci, sera kurarak maydanoz üretimine başladı ancak kar yağışı sonrası serası çökünce bu işten de vazgeçti. Hayvancılıkta şansını deneyen Yazıcı’nın yetiştirdiği tavuklar da kuş gribi sonucu telef oldu.

MARULA SALYANGOZ GİRDİ
Aysberg marul işine TV’de izlediği bir program sonrası girmeye karar veren Yazıcı, “TV programında aysberg marul yetiştirilmesini görünce, tarlaya marul ekmeye karar verdim. Antalya’dan tohum getirttim. Ektim ama marullar top şeklinde olmadı yapraklı çıktı. Sonra Trabzon Tarım İl Müdürlüğü’ne gittim. Bu konuda yardım istedim. Oradaki yetkililer, ‘Trabzon’da bu yetişmez’ diyerek benimle ilgilenmedi. İnat ettim. Sebze haline gidip marul kasalarının üzerindeki telefon numarasını alarak, bunun yetiştiriciliğini yapan kişiden yardım istedim. Bana dediği şekilde bir kez daha ektim. Bu kez marullar top şeklinde oldu ama içine salyangoz girince tüm ürün heba oldu” diye konuştu.

MAVİ KARPUZ EKTİ KIRMIZI ÇIKTI
Mavi karpuza olan merakıyla tüm Türkiye’nin dikkatini çeken çiftçi, bu girişiminde de dolandırıcıların kurbanı oldu. Yazıcı, mavi karpuz macerasını şu sözlerle anlattı: “İnternette bakınırken mavi karpuz diye bir şey gördüm. Türk insanı ilginç şeylere meraklıdır diyerek bu işe girdim. Mavi Karpuz yetiştiriciliğine başlayacağım yerel basında çıkınca birçok yerden sipariş gelmeye başladı. Tohumu almak için internet üzerinden Japonya’da bulunan yere para yatırarak bu tohumlardan istedim. Tohum geldi. Tüm tarlayı mavi karpuz ektim, sonra tohumlar büyüdü ve karpuz oldu. Alıcıya satacaktım, tarlanın yarısını kestim ama karpuzlar kırmızı çıktı. Sonra dolandırılmışım.”

SERA YAPTI KAR ÇÖKTÜRDÜ
Geçtiğimiz yıl bir ortakla birlikte sera kuran Yazıcı, maydanoz ve salatalık yetiştiriciliğine merak saldı. Bu sefer de kar yüzünden mağdur olan Yazıcı, “Yaklaşık 10 bin lira harcayarak bu işe girdik. Özenle seracılık yapıyorduk. Hatta sulama olayını bile hastaya serum verir gibi veriyorduk. Ancak ocak ayında bir kar yağdı ve bizim gözümüz gibi baktığımız seramız çöktü. Tüm mahsul kar altında kalarak heba oldu” dedi.

KUŞ GRİBİ VURDU
Tarımda yüzü gülmeyince hayvancılığa yöneldiğini kaydeden Yazıcı, şöyle konuştu: “Aldığım 500 kadar tavuğu besleyip büyütüyor, hem yumurtasını, hem de etini satarak para kazanmayı amaçlıyordum. Ancak daha işin 6. ayında burada da şansızlık yakamızı bırakmadı. Sağlıklarına dikkat etsem de kuş gribi onları vurdu. 1 haftada tüm tavuklar telef oldu.”

YIKAMA İŞİNE GİRDİ
15 yıl içinde yaptığı işlerde bir türlü dikiş tutturamayan Yazıcı, “Elimde avucumda ne varsa gitti. Bankalardan aldığım krediler vardı onları ödeyemez duruma düştüm. Yaklaşık 2 ay önce de koltuk yıkama işine girdim. Şu ana kadar bir aksilik olmadı, inşallah bunda başarılı oluruz” ifadelerini kullandı.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com