24 Mart 2017 Cuma 09:44
Umutlarla Gittiler Alacaklı Döndüler

Rusya'da çalışan işçiler, 3 yıldır alacaklarını alamıyor

Türk asıllı bir firma ile Rusya’ya inşaatlarda çalışmaya giden dört Trabzonlu, emeklerinin karşılığı olan maaşlarını yaklaşık 3 yıldır alamıyor. Duruma isyan eden mağdur işçiler, ‘Ne umutlarla gittik, şimdi bırak faizi ana paramız olan maaşlarımızı bile alamıyoruz” dediler

Necati Zaman, “2003 yılında bir firma üzerinden Rusya’ya çalışmaya gittik. Uzun yıllarda çalıştık. 12 yıl boyunca paralarımız gecikmeli de olsa yattı. Ama 2014’ten sonra kış olimpiyatları bittikten sonra çalıştığımız firma bize, Kazakistan’dan iş alacağını, belli bir süre sonra paralarımızı ödeyebileceğini söyledi. Bizde bu söz üzerine bekledik ve mahkemeye başvurmadık. Fakat geçen süre içerinden şirketin bizi atlattığını gördük. Toplamda bin yüz kişiyiz mağdur olan. Bakanlıklara, Cumhurbaşkanlığına dilekçelerimizi yazdık. Fakat hiçbir yerden cevap alamıyoruz. Biz artık sosyal haklardan vazgeçtik, alın teri ile kazandığımız maaşlarımızı almak istiyoruz.

Ne umutlarla gittik, şimdi bırak faizi ana paramız olan maaşlarımızı bile alamıyoruz. Bize borcu olan kişinin oğullarına ulaşıyoruz, onlar Erbil’de iş yapıyorlar. Onlarda bize ‘bizim babamızın borcuyla bir ilgimiz yok’ diyorlar. Mağduriyetimizi Sayın İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya ilettik. Müsteşar Yardımcısı Ali Faik Hacıoğlu ile görüşmek istedik ama kendisine hiç ulaşamadık. Dönüyoruz alacaklı olduğumuz şirkete onlarda ‘git mahkemeye ver’ diyor. Bunu gönül rahatlığıyla diyor çünkü haciz ettirebileceğimiz üzerine kayıtlı malı, mülkü yok” dedi.

TRABZON MİLLETVEKİLLERİ YERİNE EREN ERDEM DESTEK OLDU

Trabzonlu Turgut Likos, Hüseyin, Beşel, Abdurrahman Ayvaz adına da konuşan Necati Zaman, çok mağdur olduklarını, üç yıldır maaşlarının bekletildiğinin altını çizerek, “Biz Habur’dan, Kandil’den girmedik. Biz alnımızın teri ile inşaatlarda çalıştık, para kazandık ve hakkımız olan paranın peşindeyiz. Bir sitemimde Trabzon’umuzun Milletvekillerine olacak, kendileri bizimle ilgilenmediler ama onların yerine CHP İstanbul Milletvekili Eren Erdem çok ilgilendi. Kendisinin Trabzon’la hiçbir alakası olmaması rağmen elinden gelen her şeyi yapabileceğini ifade etti. Aynı hassasiyeti ve desteği kendi insanlarımızdan ve yetkililerimizden bekliyoruz, bize yardım etsinler ve maaşlarımızı alalım” diye konuştu.

(Meryem AKGÜN)

Son Güncelleme: 24.03.2017 10:21
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com
Avatar
ali ozan 2 yıl önce

bunlar turan hazinedaroğlu mağdurları.
hazinedaroğlu özkan inşaat mağdurları.