11 Şubat 2017 Cumartesi 10:53
Yol Gösteren Var Yer Gösteren Yok

Meryem AKGÜN / Trabzon’un Maçka ilçesi Sukenarı mahallesi 1996 yılında heyelan bölgesi ilan edildi ve AFAD tarafından mahallenin boşaltılmasına karar verildi. Mahalle sakinleri, yetkililerden kendilerine ev verilmesini talep ederek sorunlarına çözüm istedi. 14 yıldır mahallede ikamet eden Rızvan Görmüş, “2004 yılında büyük bir heyelan oldu ve buradan çıkmak zorunda kaldık. AFAD tarafından bize evin tehlikeli olduğu ve boşaltmamız gerektiğine dair yazı geldi. Buralardan çıkınca yaklaşık 2 yıl çadırda yaşadım. Baktım bir çözüm bulunamıyor, babamın evine yerleştim. Mahalle sakinlerinin bir kısmı terk etti gitti, bir kısmı ise tehlikeli olduğu halde burada oturmaya devam ediyor. Bize bir türlü yer tahsis edilemedi. Bu halkın mağduriyeti giderilsin. Dönemin bakanı Faruk Nafiz Özak ile Maçka Belediyesi arasında bir protokol imzalanmıştı. Buna göre Maçka TOKİ’den 2 blok bize ayrılacaktı fakat evlerin zemin etüdü sağlıklı çıkılmayınca bu protokol de iptal edildi” dedi.

SADECE 3 KİŞİYE EV VERİLDİ

Mahalle sakinlerinde Yusuf Yazıcı, “21 yıldır bu sorun söz konusu. 21 yıldır dilekçe yazıp veriyoruz. 1996 yılında burası afet bölgesi ilan edildi. 2003 yılına kadar oturmaya devam ettik. Fakat 2003 yılında 21 kişi tespit edildi zarar gören ve bu kişilere ev verileceği söylendi. Bu kadar yıl içinde sadece 3 kişiye ev verildi. Geri kalan 18 hane bekliyor. Yetkililer ‘Boşaltın’ diyor ama ev gösteren, yardım eden yok. Çözüm yolu göstermiyorlar” diye konuştu. 80 yaşındaki Ayşe Yazıcı ise, 60 yıldır Sukenarı mahallesinde yaşadığını ifade ederek, gidecek bir yeri olmadığını belirtti.

EVİMİ BOŞALTTIM KULÜBEDE YAŞIYORUM

Yetkililere seslenen Dursun Odabaş da, şunları kaydetti: “Ömrüm burada geçti. 21 yıldır da bu sorunla yaşıyoruz. 2 evimi boşalttım. Bize ‘Çıkın’ diyorlar ama ev verdikleri yok. Birkaç sefer toplantı yaptık ama toplantı sonrası ne arayan ne soran var. Şimdi evlerimi boşalttım, bir kulübede yaşıyorum. Sanki bize bu evleri parasız verecekler, parayla verecekler. Senelik taksiti var, ev göstersinler parasını verelim, taksitini ödeyelim. Bunalmış bir vaziyetteyiz.”

TOKİ’DEN DAİRE VERİLMESİ İÇİN OLUMLU KARAR VERDİK

Maçka Belediye Başkanı Koray Koçhan, “Biz burada doğrudan sorumlu olan kurum değiliz. Bakanlar Kurulu kararıyla burası afet bölgesi ilan edildi. AFAD da, Bakanlar Kurulu kararına istinaden belediyemize yazı yazmış ve alanın boşaltılmasını istemiştir. Biz de belediye olarak boşaltma kararını yasa gereği vatandaşa tebliğ ettik. Bizden önceki dönemlerde TOKİ ile protokol imzalanmış fakat TOKİ’nin verecek olduğu iki bloğun zemininde problem çıkınca iptal olmuş. Şimdi TOKİ’de boş kalan 8 daire var. Bu 8 daire için AFAD bizden görüş istedi. Biz de vatandaşın mağduriyetinin giderilmesi adına olumlu karar verdik. Bu 8 daire vatandaşa sunulacak, bu dairelerin dışında başka boşluk olursa yine bu vatandaşlarımıza verilecek. Durumdan haberimiz var fakat doğrudan yetkili değiliz, yine de vatandaşımız için elimizden geleni yaparız” ifadelerini kullandı.

Son Güncelleme: 11.02.2017 11:22
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com