27 Aralık 2016 Salı 10:35
Yol Patladı Ev Yıkıldı!

Trabzon’un Ortahisar ilçesine bağlı Yeniköy’ü Bengisu’ya bağlayan Cami sokakta arazide meydana gelen kaymalar, yolun kapanmasına neden oldu. Bölgede inşaat yapan şantiye şefi Orhan Şentürk, kapanan yol nedeniyle işlerinin aksadığını ifade etti. Şentürk, “Yeniköy’ü Bengisu’ya bağlayan ana yol olan Cami sokakta sorun söz konusu. Yıllar önce bu yol üzerine duvar yapıldı ve neredeyse bin kamyon toprak döküldü. Bu ağırlık basınç uygulayarak 2 yıl önce duvarın patlamasına neden oldu. Patlayan duvar ve oraya boşaltılan toprak, yerin altındaki su kanallarını tıkadı. Tıkanan su kanalları nereden boşluk bulduysa oradan akmaya başladı. Arazi kaldırabileceği yükten fazlasına maruz kalınca yol patladı, kayan arazi evleri ve merekleri yıktı” dedi.

KABİR GİBİ ÇUKURLAR
Şentürk, “Peyderpey gelip yama asfalt döküyorlar, o da bir çözüm değil. Yol, kabir gibi çukurlarla dolu. Yetkili kişiler geldi, baktı, geçtiler. Çözüm için ‘Meclisten geçecek’ dediler, meclisten geçti, ‘Havalar güzel olsun’ dediler, havalar güzel oldu, ‘Kuruldan geçecek’ dediler geçti. 2 yıl oldu. Belediyenin ödeneği olmadığı söylendi. Bu umumi bir yol, kendimiz yaptırmak istedik fakat umumi yolu kendimiz yaptırdığımızda ceza alabilirmişiz. Yolu yaptıramadık. Elimiz, kolumuz bağlı. Yolun açılmasını istiyoruz. Basit bir iş, kime müracaat etsek ‘Yapacağız’ diyor ama sonuç yok” ifadelerini kullandı.

MUVAFAKATNAME İSTİYORUZ
Ortahisar Belediyesi Fen İşleri Müdürü Kemal Çoban ise, kendilerine muvafakatname verilmediğini söyledi. Çoban, “Biz göreve geldiğimiz günden bugüne gündemde olan bir yer. Orada 3-4 ev var. Yasa gereği genel hayatı etkilediği takdirde şahıs malına işlem yapabiliriz. Fakat burada bize ait sadece bir yol var, biz bu yolla ilgili üzerimize düşen işlemi yapıyoruz. Şahsın zarar görmüş mülkü için yine onları yalnız bırakma taraftarı değiliz. Yasal olarak bir mecburiyetimiz olmasa da vatandaşla birlikte çalışma yapalım diyoruz. Bizim yapacağımız bir çalışma sonrası herhangi bir problemde vatandaş bizi mahkemeye verebilir. Bunun için vatandaştan bize yetki vermesini, yani muvafakatname istiyoruz. Daha bize muvafakatname getiren olmadı. Önce jeolojik olarak zemin etüdü yapılmalı, sonra çözüm için ne gerekiyorsa biz makinelerimizi vatandaşa göndereceğiz” ifadelerini kullandı.

(Meryem AKGÜN)

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com