05 Şubat 2017 Pazar 11:47
Yüreğine Sağlık

Karadenizin sesi /Songül MAZLUM  Trabzon Büyükşehir Belediyesi’nde çalışan Salim Altuntaş, buz tutan gölete girerek donmak üzere olan 2 kuğuyu kurtardı. Büyük takdir toplayan Altuntaş, “Benim yaptığımı herkes yapmalı” çağrısında bulundu

Doğu Karadeniz'i etkisi altına alan kar yağışı, çilenin yanı sıra yürekleri ısıtan manzaralar da sundu. Giresun Belediyesi’nde çalışan Bülent Kalpakçıoğlu, bir sokak köpeğinin üzerine kendi montunu örtmesiyle tüm Türkiye'nin takdirini kazanmıştı. Rize’nin İkizdere ilçesine bağlı Yağcılar köyünde, doğum yapan keçiyi sırtında, yavrusunu ise köpeğinin sırtına bağladığı okul çantasına koyarak dik yamaçta taşıyan 11 yaşındaki Hamdu Sena Bilgin, ağabeyi Ali Rahman'ın çektiği fotoğrafla sosyal medyaya damga vurmuştu. Giresun ve Rize'deki örnek hareketlerin bir benzerini de Trabzon Büyükşehir Belediyesi personeli Salim Altuntaş  (48) gerçekleştirdi. Park ve Bahçeler Daire Başkanlığı personeli Altuntaş, 30 Ocak’ta görev yeri Zağnos Vadisi Parkı’nda donan göletteki 2 kuğuyu kurtardı. Altuntaş, yüzeyi buz tutan gölette hareket edemeyen kuğuları kurtarmak için önce kürekle buzu kırmaya çalıştı. Kuğulara ulaşamayan Altuntaş, tulum giyerek buzlu gölete girdi ve kuğuları kıyıya çıkardı. Hayvansever personel, depo olarak kullandıkları bölgede kuğuları ısıttı ve yem ihtiyaçlarını karşıladı.

FOTOĞRAFÇININ OBJEKTİFİNE TAKILDI

Altuntaş’ın soğuğa ve kara aldırmadan kuğuları kurtarmak için verdiği mücadele, bir fotoğrafçının objektifine yansıması sonucu gün yüzüne çıktı. Fotoğraf hızla sosyal medyada ve haber sitelerinde paylaşırken Altuntaş, Türkiye’nin konuştuğu isimlerden biri olduğunu arkadaşlarından öğrendi. İnsan olarak yapılması gereken bir davranışı sergilediğini belirten Altuntaş, “Ben belediyemiz tarafından Zağnos Vadisi’nde görevlendirilmiştim. Kuğuların donmak üzere olduğunu görünce mesai arkadaşımla birlikte hayvanları kurtarmaya çalıştık. Belediyenin kuğular için bir talimatı olmamasına rağmen tulum giyerek gölete girdim ve onları kurtardım. Benim yaptığımı herkes yapmalı. Onlar bize emanettir. Islandım, üşüdüm ama kuğuları kurtarmama değdi. Orada tavuklar, farklı hayvanlar da var. Onların da soğuktan etkilenmemesi için çalıştık. Zaman geldi belediyenin dinlenme odasında ısınmalarını sağladım. Kuğuları da yedirip ısıttıktan sonda göletin buzlarını kırdım. Kuğular su olmadan yaşayamaz buzları kırarak onları yeniden gölete bıraktım” dedi.

HERKES DUYARLI OLMALI

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu ile Park ve Bahçeler Daire Başkanı Fatih Erol’un kendisini aradığını söyleyen Altuntaş, “Davranışımdan dolayı beni tebrik ettiler. Çok mutlu oldum. Ben bu davranışı insanlık için yaptım. Başka hiçbir amacım yoktu. Buradan vatandaşlarımıza sesleniyorum. Herkesin duyarlı olmasını istiyorum. Allah hayvanlara da can vermiş. Onları bize emanet etmiş. Bu emanete sahip çıkalım” ifadelerini kullandı.

GURUR DUYUYORUM

Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, çok yoğun kar yağışının yaşandığı kentte personelin, sokakta kalan kedi, köpek ve kuşlar için çeşitli yerlere yiyecekler koyduğunu belirterek, "Sevgi dolu Trabzon'umuzda, buz tutan göldeki güzelliğin timsali kuğuların canını kurtarmak için buzlu suya girmekten tereddüt etmeyen çalışanlarımızla ve Trabzon'umuzla gurur duyuyorum" dedi. Gümrükçüoğlu’nun pazartesi günü Altuntaş’la bir araya geleceği öğrenildi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com