28 Aralık 2016 Çarşamba 08:55
Zozik Ailesi'nin Yardım Çığlığı! "Bizi Evsiz Bırakmayın"

Trabzon’un Ortahisar ilçesine bağlı Boztepe mahallesi Vuslat sokaktaki evlerin yıkılması için Büyükşehir Belediyesi karar aldı. Boztepe Mezarlığı için yapılacak olan istinat duvarı nedeniyle evleri yıkılacak hane sakinleri, ekonomik güçlerinin olmadığını belirterek yetkililerden yardım istedi. Ev sahipleri kendilerine tebligat yapılmadan elektriklerinin kesildiğini de iddia etti. Mağdurlardan Meral Zozik, “Burası Hazine arazisi ve bizim evlerimiz de bu hazine arazisi içinde kalıyor. Yaklaşık 60 yıldır burada yaşıyoruz. Araziyi ağaçlandırdık, baktık, temizledik. Şimdi Boztepe Mezarlığı için bir çalışma yapılacak. Bu çalışma gereği evlerimizin üst kısmında bulunan yolun kenarına istinat duvarı yapılacak. Bunun için de yolun alt kısmında kalan evler yıkılacak. Bazı komşularımıza tebligat geldi, onların durumu vardı, evlerini boşalttı gittiler. Ama bizim ne durumumuz, ne de gidecek yerimiz var. Buradan çıkarsak bize yer göstersinler. Kirada yardımcı olsunlar” dedi.

TEBLİGAT GELMEDİ AMA ELEKTRİKLER KESİLDİ
Çocukları ve torunlarıyla tek gözlü evde yaşamını sürdüren Şükran Zozik ise, “Bundan 2 ay önce evim yandı. Evimin yangın raporlarını da Büyükşehir Belediyesi’ne götürüp verdim. Herhangi bir yardımları olmadı. Hayırsever iş adamları evimi yapmaya başladı. Şimdi yıkım kararı var. Madem bu evleri yıkacaksın, neden insanlara boş yere masraf yaptırıyorsun? Bu kış günü gidecek yerimiz yokken bizi sokağa atmak reva mıdır? Çoluk, çocuk ne yaparız? Bize bir yol göstersinler. Suriyelilere sahip çıkan yetkililer bize de yardım eli uzatsınlar. Devlet karşısında boynumuz kıldan ince, bizi sokağa atmasınlar. Daha evleri yıkmadan elektrikleri kestiler. Karanlıkta oturuyoruz. Halimiz perişan. Maddi olarak gücümüz yok. Bizi buradan atarsalar yolda yatarız artık. Bu çözülemeyecek bir sorun değil, daha duyarlı, daha hassas davransınlar” diye konuştu.

ARAZİ BELEDİYEYE AİT 
Büyükşehir Belediyesi’nden yaplan açıklamada, söz konusu arazinin belediyeye ait olduğu ifade edilerek, “Alandaki yapılaşmalarla ilgili 2 yıl önce söz konusu vatandaşlara tebligat yapılarak evlerin boşaltılması istenmiştir. Sonrasında vatandaşlar mahkemeye başvurarak hukuki süreç başlatmıştır. Mahkeme belediyemiz lehine sonuçlandı. Bunun üzerine vatandaşlara evlerin boşaltılması için yeniden 25 günlük süre verilmiş ve taraflara tebliğ edilmiştir” denildi.

(Meryem AKGÜN)

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com