Seçim atmosferine girdik, aday adayları bir bir ortaya çıkıyor. Trabzon’da iktidar partisinden, çok önemli isimler aday adayı olunca, henüz şimdiden kimin milletvekilliği listesine girebileceğinden çok kimin Bakan olacağı konuşuluyor. Gerçekten güçlü isimler var. Mesela Şeref Malkoç… Şimdilik Trabzon’da çalışıyor fakat başka bir ilden de aday gösterilmesi muhtemel bir isim. Malkoç’a Adalet Bakanlığı yakıştırılıyor. Nihat Tosun’un daha önce yakın dostlarına, “Bakan olmazsam siyasete girmem” dediği biliniyor. Haliyle Tosun’a, Sağlık Bakanı adayı olarak bakılıyor.

Aynı şekilde Mehmet Atalay… Gençlik Spor Genel Müdürlüğü’ndeki başarıları dikkate alındığında, on numara beş yıldız Gençlik ve Spor Bakanı adayı. Emekli Emniyet Müdürü Cevdet Saral… Bir dakika bile düşünmeden İçişleri Bakanı yap, ‘paralel’in inlerini dağıtsın. Muhammet Balta… 4 yıldır yardımcılığını yaptığı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın 1 numarası neden olmasın? Hanefi Mahitapoğlu, listeye girmesine kesin gözüyle bakılan isimlerden. Ömer Yıldız, tecrübesi ve çalışkanlığıyla kente çok şey katabilir. Asım Aykan, Mazhar Yıldırımhan, Müminhan Bilgin, Davut Çakır, Ali Haydar Usta, Ahmet Ulusoy, Hakan Usta, Erdem Sürmen, Selçuk Çebi, Seyfullah Arslantürk, Ayşe Sula Köseoğlu, Mesut İskenderoğlu, Muhittin Bal, Selami Ateş, Semih Peker, Celal Tekinbaş, Abdülkadir Uraloğlu, Aydın Demirci… Hakikaten güçlü ve önemli isimler. Tabi bir de mevcut vekiller var. Mesela Aydın Bıyıklıoğlu ve Safiye Seymenoğlu… Bir dönem daha devam etmeleri muhtemel… Özellikle Seymenoğlu’nun, Emine Erdoğan ile yakın ilişkisinin, kendisine 3. dönem vekilliği garanti ettiğini söyleyenlerin sayısı az değil.

Sevgili okurlar. Yukarıda bir çırpıda 27 isim yazdım. Aday adaylarının sayısının 50’yi bulacağını düşünürsek, aday listesinde yer alabilmek çok ciddi bir yarış gerektiriyor. Elbette sadece yarışmak yetmeyecek. Aday adaylarının kaderini, geçmişleri, neler yaptıkları, neler yapabilecekleri, taban destekleri, kamuoyu yoklamalarındaki sıralamaları, parti teşkilatları ve üst yönetimle ilişkileri gibi pek çok unsur belirleyecek. Şayet partiler, gerçekten demokratik ön seçim yapıp tabanın fikrine önem gösterir ve listelerini buna göre şekillendirirse eyvallah. Ama buna inanmıyorum. O nedenle, sadece iktidar partisinin değil, tüm partilerin aday adayları arasından dilerim ki; kentimize ve ülkemize en iyi hizmeti verebilecek olanlar seçilsin.
Kalın sağlıcakla…

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com