İstanbul Milletvekili Oktay Saral, geçtiğimiz günlerde bir grup Trabzonlu ile buluşmasında, Trabzonspor ve şike ile çalınan 2010-2011 sezonu şampiyonluk kupasıyla ilgili konuştu.
Daha doğrusu konuşmak zorunda kaldı. Trabzonlu bir kadın, Oktay Saral’a, “Kupamızı ne zaman vereceksiniz?” diye sordu. Saral, ‘O kupanın Trabzonspor’a anasının ak sütü gibi helal’ olduğu vurgusunu yaparak, kentin bütün enerjisinin bu uğurda harcanılmamasını, hukuki mücadele ve demokratik tepkilerin devam etmesini ancak geçmişe saplanıp kalınarak geleceğe yönelik hedeflerden şaşılmaması gerektiğini anlattı. Biraz da esprili bir şekilde, “Bize bu dünyada verilmezse bu kupa öteki dünyada verilecek canım” dedi. Kul hakkına vurgu yapmak için söylendiği apaçık ortada olan bu cümleyi, konuşmanın bütününden cımbızla çekip alan birçok kişi, gerek medyada, gerekse sanal ortamda Saral’ı yerden yere vurdu.

Neymiş efendim; Saral, ‘Kupayı ancak ahirette görürsünüz’demek istemiş! Konuşmanın tamamına internetten ulaşabilirsiniz. Cımbızlanarak öne çıkarılan cümleden sonra Saral’ın söylediklerini özetliyorum: “Trabzonspor bizim gözbebeği bir takımımız. 2011 şampiyonluk kupası Trabzonspor’a anasının ak sütü gibi helal olan bir kupadır, bu tescillendi, bu belgelendi. Çeşitli spekülasyonlar yapılıyor, kendilerini haklı çıkarma adına birileri devrede oluyor. Biz geçmişe saplanıp kalmayacağız, çünkü psikolojimizi bozuyor, hedeflerimizden alıkoyacak şekilde beynimizin büyük bir bölümünü bu konu işgal ediyor. Elbet haksızlık bir gün kendini hak olarak tecelli ettirir, yürekten inanıyoruz. Mücadele demokratik tepkilerle sürecek, hukuki olarak sürecek ama beynimizi sürekli 2011 kupası işgal ediyorsa, Trabzonspor bundan kendini sıyırıp atamıyorsa, başarılı olması mümkün değildir. Biz önümüze bakacağız, geniş düşünen insanlarız. Her gün işimiz gücümüz yok bunu mu konuşacağız? Hepimiz Trabzonluyuz. Biz bir ağacın gölgesinde kalıp bütün ormanı görmezden geliyoruz. Trabzonspor şehrin önemli bir lokomotifi… 

Bir şeylere hapsolup kalıyoruz. Trabzon kabuğunu kıramıyor, gelişemiyor. Trabzon’u sadece Trabzonspor olarak algılamak yanlıştır. Sonuçta spordur, oyundur, yenilmez içilmez. İşsizliği konuşalım. Trabzonspor üzerinden, siyasetçi, yönetici kavga ediyor. Trabzon’u küçük bir yere sıkıştırırsan zaten birileri Trabzon’da sadece Trabzonspor konuşulsun başka bir şey konuşulmasın istiyor. Trabzonspor gururumuzeyvallah. Ben de delisiydim ama yaş ilerledikçe biraz akıllandım. Trabzonspor kupayı alamadı diye 3 genç üniversiteyi bırakmış!Böyle kandırılıyor gençlerimiz. Üniversiteli gençlerle buluştum, Türkiye’nin geleceği ile ilgili bir tek soru sormuyor üniversite gençliği, kafalar Trabzonspor’a kilitlendi. Bu sakat
mantık... Trabzonspor hayatımızın bir yerinde olacak. Ama adam yarın ödeyeceği borcunu düşünmüyor, maçı tartışıyor, pozisyonları tartışıyor, hakem bunu niye vermedi onu tartışıyor. Futbolu tanrısallaştırdık, hayatımızın çok çok ötesine koymaya çalışıyoruz. Kurban olduklarım buna bir ölçü koyalım.”

Saral’ın söyledikleri, aslında herkesin bildiği ama kimsenin dillendiremediği bir gerçeğin ta kendisi. General Franco, 36 yıl boyunca diktatörlükle yönettiği İspanya’da, halkın perişan durumda olmasına ve adaletsizlikten yakınmasına rağmen isyan etmemiş olmasının sırrını şöyle açıklamıştı: “Ben halkımı 3 F ile yönettim, yüzbin kişilik beşiklerde de uyuttum.” 3 F; futbol, fiesta (eğlence) ve fado (duygusal müzik), yüzbin kişilik beşikler ise stadyumlardı. Trabzon’un yıllardır futbol ile yönetildiği gerçeğini artık kabullenmemiz gerekiyor. Trabzonspor hepimizin gözbebeği, bunda sorun yok. Trabzonspor’un bu kente katkısı da çok, bunu da inkâr etmiyoruz. Lakin abartılı sevgimizin Trabzonspor’a zarar verdiğini de artık görmemiz gerekiyor. İnsanların, şehrin hakiki sorunlarını Trabzonspor kadar önemsemesi lazım… Mesela hakem Cem Papila’yı protesto etmek için yürüyen 40 bin kişi, bir tek gün demiryolu için yürüseydi, en azından Fenerbahçe maçını konuştuğumuz kadar konuşsaydık, emin olun çok yol almıştık. Umarım Saral’ın bu çıkışı başkalarına da cesaret verir.
Kalın sağlıcakla…

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com