Bir önceki yazımda Trabzonspor'un İbrahim Hacıosmanoğlu tarafından nasıl enkaza dönüştürüldüğünden bahsettim. Ama inananlar için kurtuluş yolunun hep açık olduğunu da söyledim. Ümitsizlik girdabına hapsolmuş Trabzonsporlulara 'Bir ihtimal daha var' diye seslenmiştim.

Evet, bir ihtimal daha var...

Trabzonspor'un küllerinden doğması ve saygın, itibarlı, başarılı bir kulüp olabilmesi için bir ihtimal daha var: Aralık Kongresi...

Aralık ayında yapılacak başkanlık seçimi bu kulüp için var olma ya da yok olma anlamını taşıyan bir seçim olacak. Belki de Trabzonspor tarihinin en anlamlı ve önemli seçimi...

Trabzonspor an itibari ile forma sponsoru bile bulmakta zorlanan, büyük bir borç batağına saplanmış, ticari kredibilitesi tükenmiş, başarısızlığa gark edilmiş bir kulüp. Bir enkaz...

Bu enkazdan bir dev çıkarmak ancak topyekûn bir seferberlik ile mümkün olabilir. Bu durumu önemseyen ve Trabzonspor'un içinde bulunduğu durumdan hicap duyan herkes elini taşın altına koymalı ve bu seferberliğin bir parçası olmalıdır.

Trabzon'u yöneten iş ve spor dünyasının önde gelenleri, Trabzonlu akîl insanlar bir araya gelmelidir. Kişisel hırslar, husumetler, görüş ayrılıkları bir kenara bırakılmalıdır.

Trabzonspor'un eski başkanları, yöneticileri, camianın kanaat önderleri, taraftar grupları başta olmak üzere mevcut 'yönetimsizliğe' karşı aktif bir mücadele yürüten Faruk Özak, Özkan Sümer, Muharrem Usta, Celil Hekimoğlu, Bekir Bülbüloğlu, Sebahattin Çakıroğlu gibi isimler bu seferberliğin öncüleri olmalıdırlar. Meseleyi kişiselleştirmeden çözümü arzulayan otoriteler bir araya gelip Trabzonspor'u içinde bulunduğu durumdan kurtarma misyonu ile hareket etmeli. Aklıselimle hareket edilmeli ve ortak bir kişinin liderliğinde yekvücut seçime gidilmeli.

Trabzonspor'un küllerinden doğmasını sağlayacak bir vizyon ortaya konulmalı. Kulüp, başta siyaset olmak üzere pragmatik çevrelerin etki alanından çıkarılmalı. Kısa ve uzun vadeli planlamalar yapılmalı. Popülist yaklaşımlar terk edilmeli. Amatör ruh ve profesyonel yönetim anlayışı oturtulmalı. Yapısal kurumsallaşma sağlanmalı. Alt yapı yatırımları ile şehir futbolcu fabrikasına dönüştürülmeli. Stratejik hamlelerle Trabzonspor'un parlak geleceği tesis edilmeli.

Bunun için bencillik rafa kaldırılmalı, dava bilinci ile hareket edilmelidir. Dava Trabzonspor'dur ve Trabzonspor bu şehrin ekmeğidir, suyudur. En önemli markasıdır. Bu tarihi bir sorumluluktur. Vebaldir.

İhtiyaç duyulan şey 'Büyük Koalisyon'dur. İsmini zikrettiğimiz bu kişiler camianın ve şehrin tüm dinamiklerini bir araya getirmeli ve güçlü bir ittifakı tesis etmelidirler.

Dışarıdan, sehven verilen desteklerle seçim kazanılmaz. Kazanılsa da anlamı olmaz. Sorun çözülmez.

Velhasıl 'Azınlık Hükümeti' sorun çözmez. Trabzonspor'u kurtaracak tek ihtimal 'Büyük Koalisyon'dur.

Camiayı ve taraftarı bütünleştirecek bu koalisyon, Trabzonspor'un kurtuluşu için son ve tek ihtimaldir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
www.karadenizinsesi.com.tr