08 Ocak 2013 Salı 22:41
Alman Heilbronner Stimme Gazetesi :

Daha önce UEFA'nın genel merkezi önünde Nyon'da düzenlenen "Temiz Futbol Eylemi" için eşi ve çocukları ile birlikte 2000 kilometreyi aşan bir yolculuk yaparak eyleme destek veren İbrahim Ertürk bu kez Paris'te bireysel bir eylem gerçekleştirmişti. Bu eylem dış basınının dikkatini çekmişti.

İşte Alman Heilbronner Stimme Gazetesinde 5 Ocak'ta şike süreci ile çıkan yazının tercümesinin tam metni ;

"PROTESTOLARIN ARKASI KESİLMİYOR 
-Temiz Futbol Eylemcileri Türkiye'deki Şike ve teşvik olaylarına karşı UEFA'nın önünde eylem yapıyorlar.

"Biz bu mücadeleden vazgeçmeyeceğiz. Adalet kazanmak, galip gelmek zorunda." İ.Ertürk 

Boğaz'da eğleniliyor. İstanbul'un zengin kulübelerinden Fenerbahçe kısa bir zaman önce grupbirincisi olarak Avrupa kupası k.o.Grubuna yükseldi. Bu gerçek Sinsheim'den Temiz Futbol Fairplay grubundan İbrahim Ertürk'ün neredeyse uygularını kaçırmaya yetiyor.Sebep ise onun, Fenerbahçe'nin ligde rakibi olan Trabzonspor'un bir taraftarı olması değil, 2011 senesinde Türk futbolunu derinden sarsan şike olaylarına Fenerbahçe'nin boğazına kadar karışmış olması ve buna rağmen Avrupa kupalarına katılabilmesi.Bu kişiler 40 haftadan beri eylem yapıyorlar. İlk önce Türkiye'de, şimdiler de ise Ortaavrupa'da. Ekim ayında Frankfurt'ta Alman Futbol Federasyonu önünde, Kasım ayında İsviçre'nin Nyon kendinde UEFA'nın merkezi önünde, 29. Aralık'ta Amsterdam'da vermek istedikleri mesajlarını dile getirdiler. 

Bir çok kulüb şike sakandalına karışmıştı. Fakat kokuşmuş futbol sisteminin başı FENERBAHÇE. Türk mahkemeleri müdahale ettiler. Aralarında Fenerbahçe Kulübü'nün başkanı olan AZİZ YILDRIMIN DA bulunduğu çok kişi yazın uzun seneler için hapis cezasına mahküm edildiler.Hiç bir şey olmadı. Türk Futbol Federasyonunun Sportalimatının 58. Maddesi bu durumlarda zorunlu küme düşmeyi öngörüyordu. Mayıs ayındaki oturumunda Türk Futbol Federasyonu bu maddeyi öyle değiştirdi ki, yalnızca yapılan şikelerin başarılı olması durumunda küme düşme sözkonusu. Ve TFF böyle bir durumun olmadığını, şikenin gerçekleşmediğini ileri sürüyor.İbrahim Ertürk'ün gözlerinde bu bir ADALETSİZLİK ,Herşeyden önce Türk Futboluna bu şike sürecinin zarar verdiği ortada.Taraftarlar artık maçlara gelmiyorlar. Dünya klasmanında Türk Futbolu 40.cı sıraya kadar düştü.Ertürk daha önce bizzat kendisi de Alman A liğinde futbol oynayan Sinsheim Türkgücü'nün başkanı idi. Zamanını bu eylemler için feda ediyor. Serbest muhasebeci olarak zamanını kendisi ayarlıyabiliyorsa da yine de bu eylemler kendisini çok yoruyor. Yüksek tansiyondan söz ediyor ve bu yorgun durumu gözle görülebiliyor. 
Ve " senelerce hüküm giyenler hala iktidardalar, yerlerini koruyorlar" diye de kızıyor, isyan ediyor. Örneğin Aziz Yıldırım. Fenerbahçe başbakanı Mahkeme kararına karşı Yargıtay'a baş vurdu. Ve daha yine bir kaç ay önce başkan olarak seçildi. 

Spor hukukçusu MİCHAEL LEHNER:" asıl soruşturulması, aydınlatılması gereken UEFA'nın neden müdahale etmediği" dir diyor.Ve "geçmişte UEFA benzer durumlarda müdahale etmiştir " diye devam ediyor. İsviçre'nin FC Sion Kulübünün 2011 senesinde bir transfer yasağını dikkate almamasından 36 puanı silinmişti. Heilbronner Stimme gazetesini sorusuna karşı UEFA suskun kalıyor.Cevap olarak kısa yazısında yalnızca Kontroll- Disiplinkomitesinin Haziran 2012 deki bir kararına dikkat çekiyor. Kararda; Fenerbahçe'nin suçlamaların tamamen aydınlatılmasına kadar Avrupa'dakimücadelelere katılabileceği belirtiliyor. Bu İbrahim Ertürk için yeterli değil. 14. Şubat'ta Zürich'te FIFA'nın önünde bir eylem planlıyorlar. 

"BİZ MÜCADELEMİZDEN VAZ GEÇMEYİZ. ADALET,GALİP GELMEK ZORUNDADIR."

Kaynak : Nurettin SERT

Son Güncelleme: 22.10.2016 10:48
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com