23 Kasım 2012 Cuma 11:45
Barış Memiş : Çok Acı Çektim Ama Ayakta Kalmayı Öğrendim

 İlkhaber Gazetesi muhabiri İsmail Düzgün sordu, Barış Memiş acı dolu yıllarını anlattı…

 

ÇOK ACI ÇEKTİM AMA AYAKTA KALMAYI ÖĞRENDİM

Henüz daha 17 yaşındaydı… Trabzonspor A takımına yükselmiş ve geleceğin yıldız adayı olarak gösteriliyordu… Ancak bu kadar el üstünde tutulmasına rağmen onun için her şey geri geri gidiyordu. Trabzonspor’da bir türlü beklenen çıkışı yapamadı. Başka takımlara kiralık gönderildi. Karşıyaka’da oynarken bir futbolcunun başına gelebilecek en kötü olaylardan birisi ile karşılaştı… 2010 yılında doping kullandığı gerekçesi ile 2 yıl ceza aldı ve adeta yıkıldı. 21 Kasım 2012’de cezası doldu ve şimdi yeni bir gelecek için temiz bir sayfa açtı… İşte kısaca özetini sunduğumuz hikayelere konu olacak yaşamın kahramanı; Barış Memiş…    

Trabzonspor’da sözleşmesi uzatılan ve kiralık olarak 1461 Trabzon’a gönderilen Barış Memiş, görev verildiği takdirde 1461 Trabzon’un bu hafta oynayacağı Tavşanlı Linyit müsabakasında sahada olacak. 

Benim başıma böyle bir olay gelmeseydi belki de hayatım çok kötü yönde şekil alacaktı. Her şeyde bir hayır vardır gözüyle bakıyorum. Yaşadığım çok kötü sıkıntılar var ama tek başına ayakta kalmanın ne demek olduğunu öğrendim. 

Dopingin ne olduğunu bilmediğim için, ilk kez başıma geliyor. Herhalde halledilir diye düşündüm. O kadar rahattım ki, bunun bu kadar büyük bir olay olduğunu bilmiyordum, sonrasında gelişen olaylar tabi beni çok etkiledi (duygulandı gözleri doldu) yani nasıl anlatsam… 10 yıl yaşlandım. 

Bana yargısız infaz yaptılar. Suçum olmadığına çok az bir kesim inandı. İlla ki benim de suçum vardır ancak diğerine göre daha masum olduğumu anladılar. Sağ olsun Trabzonspor sözleşmemi uzattı. Maddi destek sağladı. 

Açık konuşmak gerekirse Trabzonspor’da 1 maç oynadım, sokağa çıktığım zaman sanki dünyayı kurtarmış gibi kollarımı gere gere geziyordum. O kadar havaya girmiştim ki bu hep böyle devam edecek diye düşünüyordum. 

17 yaşında A takıma çıkmışım. Maddi olarak durum çok iyi değildi. O kadar parayla tanışınca birden afalladım. Her hafta bu kadar para kazanınca ne olacak dedim. Bir daha ki hafta gelir, sorunsuz harcamalar, baştan çıktım tamamen. 

Trabzonspor’daki yıllarımda çok param vardı. O zamanlar çok insan yanımdaydı. Ancak ben bu insanların param için yanımda olduklarının farkında değildim. Düşüş yaşadığımda, yani doping olayı patladığı zaman hakikaten kimse yanımda olmadı. En yakın arkadaşım bile beni aramadı. 

baris.jpg

İSMAİL DÜZGÜN: Konum itibariyle hayallerinden ne kadar uzaktasın? Yaşanan bu olumsuz olay seni hayallerinden ne kadar uzaklaştırdı?

BARIŞ MEMİŞ: Aslına bakarsak çok uzaklaştırmadı beni hayallerimden, zaten uzaklaştırması için bir neden de yok. Pozitif yönde bir etkisi olacağına inanıyorum. Benim başıma böyle bir olay gelmeseydi belki de hayatım çok kötü yönde şekil alacaktı. Her şeyde bir hayır vardır gözüyle bakıyorum. Yaşadığım çok kötü sıkıntılar var ama tek başına ayakta kalmanın ne demek olduğunu öğrendim. Çünkü Trabzonspor A Takımında olduğum zamanlarda etrafımda çok arkadaşım vardı. Yalnızlığın, ayakta kalmanın ne demek olduğunu o zamanlar bilmiyordum çünkü herkes yanımdaydı. Yaşanan bu olaylar bundan sonra benim hayatımda artı yönde etkiler sağlayacağına inanıyorum. Hayallere gelecek olursak, ben fazla uzaklaştığımı zannetmiyorum. Trabzon’da doğan her oyuncunun hayali Trabzonspor’da oynamaktır. Şu anda benim tek düşüncem budur. Bulunduğum yere ne kadar katkı verirsem o kadar kârdır. Dediğim gibi şu anda benim tek hayalim yarım bıraktığım işi tamamlamaktır.

İSMAİL DÜZGÜN: Yaşadığın süre sana tecrübe olarak neler kattı? Bunu açıklayabilir misiniz?

BARIŞ MEMİŞ: Yaşadığım bu olay birkaç sene sonra başıma gelseydi çok kötü olabilirdi. Ama genç yaşta bu kadar büyük bir tecrübe edinmek benim için çok iyi oldu. Bazen insanlar bana gelip anlatıyor, içimden onlara ‘dur ya sen benim kadar yaşadın mı’ diyesim geliyor ama bu söylediklerim herkes için geçerli değil. Kimden tavsiye alabilirsem onları dinliyorum. Herkesi dinlemeye çalışmıyorum çünkü ben hayatın gerçeklerini yaşayarak öğrendim. Allah’a şükürler olsun ki bu bana büyük bir ders oldu. Sözde bunu söylemek çok kolay, bunu icraata dökmek lazım, insanlara bir şeyler göstermek lazım. Hocalarımın, başkanlarımın, yönetimdeki ağabeylerimle yardımıyla inşallah her şey çok güzel olacak.

İSMAİL DÜZGÜN: Peki bizlere en çok acı çektiğin anı anlatır mısın?

BARIŞ MEMİŞ: Bu konuya şu anda girmek istemiyorum. Lakin yine bir şeyler anlatayım. Karşıyaka’dayken önüme bir belge koydular. Tabi ben dopingin ne olduğunu bilmediğim için, ilk kez başıma geliyor. Herhalde halledilir diye düşündüm. O kadar rahattım ki, bunun bu kadar büyük bir olay olduğunu bilmiyordum, sonrasında gelişen olaylar tabi beni çok etkiledi (duygulandı ve gözleri doldu) yani nasıl anlatsam 10 yıl yaşlandım. Bu anlattıklarımı yaşayamayanlar ne kadar canlandırabilir bilmiyorum ama… (tekrardan gözleri doluyor). Anlatılmaz. Şu anda bu konulara girmek istemiyorum. İleride kendimi yeniden ispatlayabilirsem o zaman açılacak konular. Yaşadığım çok kötü anılarım oldu. Bunları ilerleyen zamanlarda paylaşacağım.

İSMAİL DÜZGÜN: Doping olayı sonrasında etrafından ne gibi tepkiler aldın?

BARIŞ MEMİŞ: Etrafımdan çok kötü tepkiler aldım çünkü kimse bu olayın nasıl geliştiğini, nasıl olduğunu bilmiyor. Herkes beni yargılıyordu. Federasyona gittiğimde bile ‘bu dopingi aldıysan yüzde yüz sen kusurlusun’ dediler. Oradan böyle bir şey söylüyorlarsa Trabzon’daki, Türkiye’deki insanları siz düşünün. Yargısız infaz yaptılar bana. Çok az bir kesim bana inandı suçum olmadığına. İlla ki benim de suçum vardır ancak diğerine göre daha masum olduğumu anladılar. Sağ olsun Trabzonspor sözleşmemi uzattı. Maddi destek sağladı. Sıkıntı çektiğim en büyük konu maddiydi. Trabzonspor’da daha önceler biraz kazanmıştım. Bu davada maddi olarak çöküş sağladı sağ olsunlar her gittiğim yerde destek oldular. Umut oldu benim için. Dışarıdaki insanlar beni yerden yere vurdular. Hayatta bazı şeyleri başarmak istiyorsan bunlara katlanmak zorundasın. O kadar kolay olmadığını öğrendim.

İSMAİL DÜZGÜN: Trabzonspor’da çok genç bir yaşta A Takıma yükseldin ve yıldız adayı olarak hitap edilmeye başlandın. Ancak ibre bir anda tersine döndü. Bu durum karşısında neler söyleyeceksin?

BARIŞ MEMİŞ: Tersine döndü doğru, tersine dönmesinin de tek sorumlusu benim. Açık konuşmak gerekirse Trabzonspor’da bir maç oynadım, sokağa çıktığım zaman sanki dünyayı kurtarmış gibi kollarımı gere gere geziyordum. O kadar havaya girmiştim ki bu hep böyle devam edecek diye düşünüyordum. 17 yaşında A takıma çıkmışım. Allah annemden babamdan razı olsun beni bu yaşıma kadar büyüttüler. Maddi olarak durum çok iyi değildi. O kadar parayla tanışınca birden afalladım. Her hafta bu kadar para kazanınca ne olacak dedim. Bir daha ki hafta gelir, sorunsuz harcamalar, baştan çıktım tamamen. Ayaklarım yerden kesildi ama o yaştaki bir çocuğun kendi kendini idare etmesi o paralarla tanıştıktan sonra çok zor. Bunun sorumlusu benim. Çünkü bütün hocalar bana şans verdi. Burada birilerine kabahat bulmak herhalde yanlış olur.

İSMAİL DÜZGÜN: Bundan sonraki süreçte hedeflerin neler? Neler yapmayı planlıyorsun?

BARIŞ MEMİŞ: Trabzonspor’da sözleşmem devam ediyor. 1461 Trabzon’da oynuyorum. Buradaki durum inanılmaz, gerçekten harika. Bir şeyleri başarabileceksem, gelmem gereken en iyi yere geldim. Amacımız burası değil, herkesin bir ideali var. Herkes hayalinde en iyi noktaya ulaşmak ister. Sonuçta burası bana kucak açtı. Hocalarım saygı duyuyorlar, arkadaşlarım hepsi çok iyi. Burada bir şeyleri başaramadan bir yerlere gidemeyeceğimin farkındayım. Önce burada takım olarak bir şey kazanmalıyım. Basamak burası. Burada başarılı olursam dışarıdaki referansım daha iyi olur. Bakın Zeki Yavru, Trabzonspor A Takımı’nda. Çok da güzel oynuyor. Burada çok güzel oynuyordu, hak etti ve gitti. Demek ki herkes başarabilir. Olmaması için bir neden yok. İnşallah benim için de en iyisi olur.

İSMAİL DÜZGÜN: Çok zor günler geçirdin. Allah kimsenin başına vermesin. Bu süreçte yanında olanlar var mı? Bunlar sana ne gibi destekte bulundular?

BARIŞ MEMİŞ: Açık konuşmak gerekirse para sıkıntısı çektim. O zamanlar (Trabzonspor’daki yıllarımda) çok param vardı. Çok insan yanımdaydı. Ancak ben bu insanların param için yanımda olduklarının farkında değildim. Düşüş yaşadığımda, yani doping olayı patladığı zaman hakikaten kimse yanımda olmadı. En yakın arkadaşım bile beni aramadı. Belki de kendisinden para isterim diye beni aramadı. Bu kadar basit. Ne kadar güçlüysen o kadar ayakta kalırsın.

İSMAİL DÜZGÜN: 1461 Trabzon’da forma numaraları belirlendi. Kalecilerde gördüğüm 1 numarayı seçtin. Bunun özel bir nedeni var mı?

BARIŞ MEMİŞ: Serkan Ünver. (Çocuklarla konuşuyorduk, herkes numara aldı. Benim için çok önemli değildi ama giyeceğim numara iyi olsun diye düşündüm. Göksu 3 numaralı formayı almamı istedi. Çünkü kendisi 2 numara giyiniyordu. Göksu; “2 ben, 3 de sen güzel olur” falan dedi. Bende “tamam” dedim. Sonrasında kararsız kaldım. Herkese soruyordum “3 nasıl?” diye. Sonra Serkan abiye (Serkan Ünver-1461 Trabzon Genel Menajeri) sordum. O da bana “sen 1 numarayı al, çünkü sen 1 numara olacaksın” dedi. Bende ‘nasıl düşünemedim ya abi haklısın’ dedim ve 1 numarayı aldım. Açıkçası ayrı bir nedeni yok.

İSMAİL DÜZGÜN: 1461 Trabzon maçlarında taraftarlarımızın yeteri kadar ilgi göstermediğinin farkındasındır. Bu konu hakkında yorum yapmak ister misin?

BARIŞ MEMİŞ: Biz Trabzon insanını yanımızda görmek istiyoruz. Futbol ile yatıp futbol ile kalkan bir kent olan Trabzon’un başarıya doğru koşan 1461 Trabzon’a sahip çıkmalarını istiyoruz. Trabzonspor, Avni Aker’in kapılarını bizlere açmış ancak tribünler bom boş. Bu bizleri üzüyor. Daha çok heveslenmek istiyoruz. Takımda bir futbolcu orada (tribünde) insanları gördüğü zaman yapabileceklerinin daha iyisini yapmaya çalışıyor. Tüm sporcular olarak tribünlerin dolu olmasını arzuluyoruz. O stadyumu dolu görmek bizlere artı değerler katıyor. Çünkü bizler bu şehir için mücadele ediyoruz. Tatlı bir sitemdir bu. İnşallah bizim insanlarımız bu sese kulak verirler.

İSMAİL DÜZGÜN: 1461 Trabzon’un oyuncusu olarak içerideki ortamı bizlere aktarabilir misin? Bu başarının sırrı nereden geliyor?

BARIŞ MEMİŞ: Burada insanın kafası çok rahat. Müthiş bir arkadaşlık var. Hocamızın öğrettiği bir şey var. Birbirinizin arkasını kollayın. Bunu herkes benimsemiş. Biz sadece saha içinde değil saha dışında da birbirimizi kolluyoruz. Bizler burada başka takımlarda olmayan arkadaşlığı dostluğu gerçekleştiriyoruz. Burada öyle bir sistem var ki, bir şey yapılacağı zaman herkes ona uyuyor, herkes kabul ediyor. O kadar candan arkadaşlık var ki bizler ne kadar anlatsak dışarıdakiler bunu anlayamaz. Burada herkes şans aldı. Bu hocamızla bu yönetimle beraber iyi bir piyasa yaptılar. Trabzonspor A takımında oynadım orada daha rahat ve daha profesyonel bir hayat var. Ama burada çok daha aile ortamı var. Hem saha dışında hem de saha dışında iyi bir bağ var. Bir sıkıntı olduğunda hep beraber hallediyoruz. Ama Trabzonspor’da böyle değil, herkes kendi halinde. Buradaki ortam kişisel gelişim için bizlere inanılmaz katkı sağlıyor. Zaten bu takımın 2 yıldan beri başarısı buradan geliyor. Dikkat edin, maçlarda attığımız gol sevinçlerine. Gol olduğu zaman, herkes kulübeye koşuyor. Kaleci de dahil. İşte en güzel örnek burada.

İSMAİL DÜZGÜN: Son olarak söylemek ya da eklemek istediğiniz bir konu var mı?

BARIŞ MEMİŞ: Şu andaki düşüncem iyi bir noktaya gelirsem, o zaman daha çok değer göreceğimin farkındayım. Lakin ben burada değil sahada konuşmayı tercih ediyorum. Güçlü olduğum zaman bazı gerçekleri anlatmak, içimi dökmek istiyorum. Başka bir düşüncem yok. 5 dakikada oynasam 10 dakikada oynasam takıma neler katabilirim onun düşüncesindeyim. Bundan öncesine değil, bundan sonraki süreci düşünüyorum. 

Not: En son 13 Aralık 2010 tarihinde Orduspor’un 2-0 kazandığı Karşıyaka-Orduspor maçında Karşıyaka forması ile 74 dakika sahada kalan Barış Memiş 2 yıldır yeşil sahaların özlemini çekiyor.

Son Güncelleme: 23.11.2012 12:03
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com