25 Aralık 2016 Pazar 15:28
Fenerbahçe Galibiyeti Bir Sezona Bedel

Karadenizinsesi.com / Enes AYDIN - Spor Toto Süper Lig'de 26 Aralık Pazartesi günü (yarın) saat 20:00'de ezeli rakibi Fenerbahçe'yi konuk edecek olan Trabzonspor’u zorlu bir mücadele bekliyor. Bu zorlu karşılaşma öncesi spor yazarları Trabzonspor, Fenerbahçe derbisini değerlendirdi.

“Avni Aker’e yakışır bir veda…”
Sabah Gazetesi Trabzonpor muhabiri Yunus Emre Sel:
 “Trabzonspor bu sezona çok beklenildiği gibi başlayamadı. Şu an ligde bulunduğu konumda istenilen noktada değil. Dolayısıyla bu karşılaşma en azından Trabzonspor’un taraftarını mutlu etme, camiaya heyecan kazandırma noktasında oldukça önemli bir maç. Trabzonspor’un bu maçta, kazanmaya yönelik bir futbol ortaya koyacağını düşünüyorum. Böyle de oynamak zorunda. Fenerbahçe’nin oyun yapısına bakıldığında, kendisine karşı kapanan takımları açmakta çok zorlanmıyor, hatta bu tür maçlarda daha farklı sonuçlar elde edebiliyor. O yüzden Trabzonspor kazanmaya yönelik, agresif bir futbolla sonuca gitmeye çalışacaktır. Tabi ki bu karşılaşma Hüseyin Avni Aker Stadyumu’na veda anlamı taşıyor. Bu yüzden Fenerbahçe maçına gelecek olan taraftarların biraz daha sağduyulu olması gerekiyor. Çünkü Avni Aker’e yakışır bir veda olmalı. Trabzonspor burada şampiyonluklar yaşadı, kupalar kaldırdı. Artık Avni Aker’e veda anlamında tribünlerin dolu bir şekilde tam olarak takıma destek vermesi gerekiyor. Bunun da olacağı düşüncesindeyim” dedi.

Maça etki eden oyuncu kim olur sorusuna da cevap veren Sel, “Ersun Yanal, orta sahada kimi değerlendirecekse açın oyuncusu o olur. Çünkü her iki takımında agresif, saldırgan futbol oynayacağını düşünürsek orta sahada dirençli olan sonuca gidecektir. O yüzden orta saha oyuncusu bu noktada önemli olacaktır” şeklinde değerlendirmelerde bulundu.

“Trabzonspor şeytanın bacağını kıracak”
Spor yazarı Olcay Çakır:
“Karşılaşmanın psikolojik faktörleri daha önemli olacaktır. Çünkü iki takımında formu birbirinden farklı değil. Trabzonspor’un formunu insanlar beğenmese de bence iyiye giden bir ivmesi var. Sezona başladığından daha iyi bir Trabzonspor var. Daha umutlu, daha ne yaptığı bilen bir takım var. Geçmişteki ortamın çokta fazla oluşmadığını, oluşturulmadığını düşünüyorum. Ülkenin geçtiği süreç adına bakıldığında Trabzonsporlular bence üzerine düşen görevi layıkıyla yerine getirip futbol üzerinden şiddetle ülke gündemine gelmemeye çok gayret edecektir. Bu da bir vatan vazifesi. Bu işin bir boyutu. Diğer taraftan bakıldığında Trabzonspor, Başakşehir’e kaybetmesine rağmen futbol olarak son haftalar da iyiye gidiyor. Bana göre Başakşehir ligin en iyi, en istikrarlı takımı. Trabzonspor maçı kaybetti, fakat bir umut verdi. Fenerbahçe takımı son haftalarda düşüşe geçti gibi gözüküyor. Bakıldığında dengeli bir karşılaşma olabileceğini ve Trabzonspor’un bu kez şeytanın bacağını kırabileceğini düşünüyorum. Ancak psikolojik faktörler, seyirci faktörleri ve buna Mehmet Ekici faktörünü de eklersek birtakım şeyler teknik adamların planladığı gibi gelişmeyebilir. Trabzonspor en az Fenerbahçe kadar karşılaşmanın favorilerinden” 

Şehirdeki atmosferden bahseden Çakır, “Trabzonspor her dönem gerilimden negatif derecede etkilendi. Gerilim rakibine yaradı. Derbi maçlarının genelinde böyle oldu. Fenerbahçe maçlarında da özellikle bırakın o karşılaşmayı kaybetmeyi, önündeki karşılaşmaları da kaybetti. Maddi manevi büyük kayıplar oluştu. O yüzden Trabzonlular akıllı davranmak zorunda. Oyuncuların motivasyonunu nasıl artırabiliriz derdi de düşünümeli. Bu konuda Mehmet Ekici’nin adı çok ön planda geçiyor. Bir oyuncu Trabzonspor’da kalmak istemeyebilir, Trabzon’da yaşamak istemeyebilir. Ama sahada görevini sonuna kadar yapmak zorunda. Keşke şöyle bir şey olsa, Mehmet Ekici harikulade bir oyun ortaya koysa, Trabzonspor’un kazanmasına katkı verse. Herkes helalleşip yoluna gitse. Mehmet bu hafta belki de final maçını oynar. Herkes kazandıktan sonra niye haklar helal edilmesin. Öteki taraftan hepimiz Selçuk’a kızdık. Kaçar gibi gitti diye. Ama Selçuk 2010-11 sezonunun hakkını verenlerdendir. Anlaşmasına rağmen Trabzonspor’un şampiyonluğu için terini son damlasına kadar dökmüştür.”

“Fenerbahçe Galibiyeti Bir Sezona Bedel…”
Spor yazarı Cevat Kol, “Gönlüm Trabzonspor’un galip gelmesinden yana. Çünkü Trabzonspor’un bu galibiyete çok ihtiyacı var. Onun altını çizmek istiyorum. Özellikle Trabzonspor bu sezon istediklerini bir türlü yansıtamadı. Puan cetvelinden de iyi bir yerde değil. Fenerbahçe ile Trabzonspor arasındaki rekabet belli. Her Trabzonsporlunun söylediği gibi, bir Fenerbahçe galibiyeti bir sezona bedel gibi algılanıyor. O yüzden bu müsabaka çok önemli. Ama saha içindeki duruma baktığımızda, Fenerbahçe daha motive daha hazır gözüküyor. Trabzonspor kendi futbolunu ortaya koyarsa bu müsabakadan puan alabilir. Ezeli bir rekabet. Trabzonspor taraftarı, camiası futbolcular bu maça farklı bakıyor. Antalyaspor, Fenerbahçe’yi yendi. Trabzonspor niye yenmesin. Burada tribünlere büyük görev düşüyor.  Eğer tribünler dolar, takımlarını desteklerse Trabzonsporlu futbolcularda o itici gücü arkalarında hissedip, müsabakadan puan alabilir. “

“Fenerbahçe Derbisinin Önüne Geçti!”
TRT Trabzonspor muhabiri Barış Yurduseven:
“Bu maç sanırım tarihte Trabzonspor taraftarının en az ilgi gösterdiği, en az heyecan duyduğu bir maç. İlk kez Trabzon’da Fenerbahçe maçlarının önüne bir şey geçmiştir. O da endişe, korku ve transfer beklentisi. Trabzonspor camiası, yönetimden çok farklı şeyler bekliyor. Sezon başından transfer acemilerin eline bırakılmış. Şimdi yeniden bu kişilere rol verilmemeli. Bunlar hep Fenerbahçe maçı önünde. Çünkü endişe var. Yeni statta Trabzonspor taraftarı iyi bir takım görmek istiyor. Bunun garantisi verilsin de Fenerbahçe maçı çok önemli değil diyenler var”

Mücadeleyi değerlendiren Yurduseven; “Trabzonspor’un sabırlı olması lazım. Buna taraftar ve yedek kulübesi dahil. Fenerbahçe durarak oynayan bir takım. Yani rakip yarı alana yerleşerek oynuyor. Geçmişteki hocalarının takım üzerinde bıraktığı o etkiyi kolay atamadılar. Trabzonspor’unda bence rakibin bu şeklini göz önüne alarak oynaması, sabretmesi lazım. Trabzonspor’un en büyük sorunu saha içinde uyuyor. Bir anda konsantrasyon kaybediliyor. Bugün Bero yoksa Mustafa Akbaş'ın önünde kesinlikle Güray oynamalı. Trabzonspor’un boşlukları iyi kapatması gerekiyor. Trabzonspor normal bir maç gibi oynarsa işi zor” dedi.

“Tamamlama sıkıntısı…”
İhlas Haber Ajansı Trabzonspor muhabiri Gökmen Şahin:
 “Trabzonspor’un içinde bulunduğu duruma bakarsak, her ne kadar Trabzonspor kendi evinde oynasa da maçın favorisi Fenerbahçe. Çünkü son yıllarda Trabzonspor Avni Aker’de oynadığı maçlarda tamamlama sıkıntısı yaşıyor. 6 yıldır Trabzonspor Fenerbahçe’yi kendi sahasında mağlup edememe gibi de bir durum var. Şu an ki duruma da bakınca Fenerbahçe’nin avantajlı olduğunu söyleyebiliriz. Ama Trabzonspor takımı büyük bir takım ve bu tip maçlara daha farklı bir atmosferde hazırlanıyor. Trabzonspor saha avantajını kullanırsa, taraftarda herhangi bir taşkınlık yapmadan takımını 90 dakika boyunca desteklerse, Trabzonspor’un sahadan galibiyet ile ayrılması çok sürpriz bir sonuç olmaz”

“Taraftar takıma dokunabilirse…”
Spor yazarı Sertaç Hellaç:
“Trabzonspor adına bu maçın kilit oyuncusu Bero’ydu. Fakat Bero cezalı. Trabzonspor zaten sıkıntılı, takım oyununu yansıtamayan bir takım. Fenerbahçe’de son haftalarda özellikle savunmada ciddi sıkıntılar yaşıyor. Teknik olarak ortada bir maç gözüküyor. Fenerbahçe’yi favori olarak görmüyorum. Fakat Türkiye’de taktik çok işleyen bir kavram olmadığı için, iyi gaz alan maça iyi başlayan sonucunu getirebilir. Trabzonspor taraftarı kritik noktalarda dokunabilirse takıma, Trabzonspor’un bu maçı kazanabileceğini düşünüyorum”

Neden Olmasın?
İlkhaber Gazetesi Trabzonspor muhabiri Mehmet Karagöz: “Trabzonspor, her ne kadar bu sezon gösterdiği performans, oynadığı oyun ve gol yollarındaki sıkıntılı görüntüsüne rağmen Fenerbahçe maçı öncesi sıkıntılı durumda olsa da bu karşılaşmayı kaybetmeyeceğini düşünüyorum. Çünkü büyük maçların her zaman havası ve temposu farklı olur. Trabzonspor, sahada büyüklüğüne yakışır şekilde mücadele ederse ve gol yollarında da biraz etkili olabilirse kazanabileceğini düşünüyorum. Bordo-Mavililer bu sezon büyük maçlarda çok daha iyi ve akıllı oynuyor. Galatasaray ve Beşiktaş maçları da bunun örneği.  Trabzonspor taraftarının da akıllı desteği ile şampiyonluk yılı olan 2010-2011 sezonundan bu yana mağlup edemediği karşılaşmayı kazanabilir. Yeter ki istesin. Özellikle Bordo-Mavililer, Avni Aker’in son derbi maçını da kazanması ayrı bir önem taşıyor. Tabiki burada Teknik Direktör Ersun Yanal’a da büyük görev düşüyor. İyi bir kadro seçimi ve oyun mantalitesi ile rakibini alt edebilir”

Son Güncelleme: 25.12.2016 16:19
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com