20 Kasım 2015 Cuma 14:16
Hacıosmanoğlu'na Sert Sözler, 'Bunun Adı Şike Girişimi'

Trabzonspor’da 5-6 Aralık’ta yapılacak olağan genel kurulda oy kullanacak üye sayısının yönetim tarafından son anda yaklaşık 1300 kişi artırılması tartışmaları da beraberinde getirdi. Birçok kesim bu hamlenin tüzüğe aykırı olduğunu ve konunun mahkemeye gidebileceğini vurguladı.

Trabzonspor’un 15 gün sonra yapılacak kongresiyle ilgini tartışmalar bitmek bilmiyor. Celil Hekimoğlu, İbrahim Hacıosmanoğlu, Muharrem Usta ve Tahsin Usta’nın başkan adaylığını açıkladığı kongreyle ilgili son tartışma oy kullanacak üye sayısıyla ilgili çıktı. Ekim ayında açıklanan listeye göre, bordo-mavililerin kongresinde tüzüğe göre üyelikle 2 yılını doldurmuş ve aidatlarını yatırmış 9 bin 973 üyenin oy kullanma hakkı bulunuyordu.

Ancak İbrahim Hacıosmanoğlu yönetimi, Trabzonspor Tüzüğü’nün 29. maddesindeki, “Olağan Genel Kurul toplantısına katılma hakkına; yasa ve tüzük hükümleri uyarınca üyelik hakkını yitirmeyen, aidat borcu bulunmayan ve üyelikte iki tam yılı doldurmuş bulunan üyeler sahiptir” ifadesine rağmen, çeşitli hukukçulardan aldığı görüş doğrultusunda kongreye katılacak üye sayısını artırdı. Son iki yıl içinde kulübe üye yapılan ve tüzüğe göre oy kullanma hakkı bulunmayan bin 278 üyenin eklenmesiyle oluşturulan yeni hazirun cetveli, dün Divan Kurulu’na gönderildi ve kulübün internet sitesinden yayınlandı.

Yeni listeye göre kongrede oy kullanacak üye sayısı 9 bin 973’ten 11 bin 251’e çıkarıldı. Hacıosmanoğlu’nun başvurduğu hukukçuların, kulübe üye olduğu tarih gözetilmeksizin, aidatlarını yatırmış tüm üyelerin oy kullanma hakkı bulunduğuna dair görüş bildirdiği ve yönetimin bunun üzerine son hamlesini yaptığı belirtildi.

CAMİDAN TEPKİ
İbrahim Hacıosmanoğlu yönetiminin son anda yaptığı bu hamle camiada sert tepkilere neden oldu. Bir çok kesim tüzüğe aykırı bulunan bu eylemden vazgeçilmediği takdirde mahkemeye gidileceğini vurgularken, yerel basın da olaya tepki gösterdi. Son Nokta Gazetesi, “Üye sayısını fırlattı! Hacıosmanoğlu, beklenen şok hamlesini gerçekleştirdi. Kaos kapıda”, Kuzey Ekspres Gazetesi, “Amaç ne?”, Günebakış Gazetesi, “11 bin üye operasyonu. Trabzonspor’da oy kullanma hakkı bulunmayan üyelerle ilgili beklenen hamle yapıldı”, İlkhaber Gazetesi, "Hacıosmanoğlu'ndan kongre öncesi şike girişimi. Kongre öncesi son oyununu da oynadı" ifadeleriyle yönetimin hamlesini eleştirdi.

DİVAN KURULU İNCELİYOR
Trabzonspor Divan Kurulu Başkanı Ali Sürmen ise, yönetimin kendilerine 11 bin 251 üye bulunan yeni hazirun cetvelini gönderdiğini belirterek, “Kongre hazirun cetvelinde 9 bin 973 kişi yer alıyordu. Ancak yönetim karar alarak süresi dolmayan üyelere de oy kullanma hakkı vermiş. Bu duruma normalde sicil kurulu karar veriyordu ancak sicil kurulu da yok” dedi.

Trabzonspor Sicil Kurulu, bir süre önce görevinden istifa etmiş, yönetim kurulu yeni bir sicil kurulu ataması gerçekleştirmemişti. Trabzonspor Divan Kurulu'nun da konuyu incelediği ve bir açıklama yapacağı vurgulandı.

Son Güncelleme: 20.11.2015 14:20
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com