22 Ağustos 2017 Salı 16:28
Hollanda’da bir Trabzon takımı

Bir takımı tutmak, bir takıma sevdalı olmak hele ki bir takımın taraftarı sıfatını taşımak yeryüzündeki en mukaddes duygulardan biri olmalı muhakkak... Hele bir de uzaktaysan, başka ellerde isen, seni en mutlu eden hissiyat o takıma oldukça yakın olma durgusudur. Bordo-mavi renklere sevdalı insanları yazmak için Türkiye’de birçok yere ayak bastım. Onların derdi ne para ne pul, ne şöhret, ne de başka bir şeydi. Büyüttükleri bir ağaç vardı içlerinde, dallandırıp budaklandırdıkları. O ağacın her bir dalı farklı yerlere uzanıvermişti; yol olmuş, kol olmuştu.

Size sevmek yakışır!
Karadeniz’de kök veren koca çınarın dalları Diyarbakır’a, Muş’a Van’a, Bitlis’e Burdur’a Edirne'ye, Kars'a ve dünyaya ulaşmıştı. Bir yerelerden kulağımı tırmalayan, 'haydi bizide yaz diye çağıran' sesler arasına bu kez de Hollanda’da yaşayan Trabzonspor’lular katıldı. Şahit oldum, biliyorum! Her yerin, her yörenin sevdası başka bu takıma. Hep anlatmaya çalıştım... Onların birçoğu, "Henüz Trabzon’ u hiç görmemiş hiçbir zaman bordo-mavi renkli forması olmamış insanlar." O anlarda hep düşündüm, "bir takıma bir sevda ancak bu kadar derin olabilir, bu kadar yakışırdı."

Bu sefer biz gidip göremedik ama onlar bize ulaştılar. İçlerindeki aşkı, büyütüp besledikleri duyguyu ve yaptıkları organizasyonları biri kaleme alsın, hem bordo-mavili taraftarlara hem de Trabzonspor camiasına ulaştırsın istediler. Kalemim döndüğünce yazmaya başladım bende. Şimdi size başka bir ülkenin toprakları üzerinde hem kendilerini hem de taraftarlık duygularını yaşatmaya çalışan bir Salon Futbol Kulübü olan 1461 Soest'ten bahsetmek istiyorum.

Senin eserin...
Kulübün kurucuları Trabzon'lu... 2013 yılında böyle bir kulübü hayata geçirmeye ve Trabzonspor'u tanıtmaya karar vermişler. Kulüp başkanı Yakup Karabıyık diğer kurucu arkadaşları ile başkoyduğu bu yolda maddi, manevi kayıplarda yaşamış... Kolay değil başka bir ülkede tuttuğun takımı ayakta tutmaya çalışmak. Onlar yılmamışlar, azmetmişler ve başarmışlar. Hatta onların 1461 Soest Kulübü'ne daha sıkı sarılmalarını sağlayan en önemli isim ise elim bir trafik kazasında kaybettikleri koyu bir Trabzonspoor taraftarı olan rahmetli Serkan Karabıyık olmuş. Onun vefatından sonra yine onun emaneti olan bordo-mavili kulüplerini sezon sonunda hep başarıya taşımanın derdine düşmüşler. En güzeli de Trabzonspor sevdalısı rahmetli Serkan Karabıyık'ı için formaların sırtına ‘Senin eserin’ yazdırmışlar. Kısacası futbolcular sırtlarında hem forma numaralarını hem de bugünlere gelişlerinde mimar olan rahmetli Serkan’ı taşımışlar.

Gönülden gönüle Trabzonspor sevgisi
Şu anda Hollanda'daki Salon Futbolu'nda A takımı ile 3. Lig’de mücadele veren 1461 Soest’in hedefi yeni transferlerinde takıma katılmasıyla birlikte şampiyon olarak gelecek sezonda 2. Lig'le tanışmak. Yavaş yavaş, adım adım bin bir türlü zorlukla kurdukaları kulüplerinde 6 takımları bulunuyor. 1461 Soest her geçen gün daha da kalabalıklaşmaya ve Tabzonspor tutkusunu farklı bireylere de aşılamaya devam ediyor.

Biz hikâyeyi dilimiz döndüğünce anlattık ama asıl sesine kulak vermemiz gereken kişi, dişi ile tırnağı ile 2013 yılından bu yana başka bir ülkede ayakta tutmaya çalıştığı 1461 Soest'in hem kurucusu hem de başkanı olan Yakup Karabıyık'ın olmalı değil mi? İşte emektar başkanın Türkiye Haber Merkezi Spor Servisi'ne ulaşarak kulübü ile ilgili yaptığı açıklamalar.

"Takımımızı böyle destekliyoruz"
" Trabzonspor'a olan sevdamı sözlerle anlatamayacağımı biliyorum. Bizler Türkiye'de yaşamadığımız için öyle maçlara gitme, idmanları ziyaret etme gibi şanslara sahip değiliz. Bu anlamda çok sevdiğimiz takımımız destekleyemiyorsak başka birşey yapmalıyız dedik ve Hollanda'da oldukça meşhur olan Salon Futbolu'na yöneldik. Burada yol arkadaşlarımla bir kulüp kurduk ve adını da 1461 Soest koyduk.  Salon Futbolu'nun 3. Ligi’nde mücadele ediyoruz. Rengimiz bordo- mavi... Biz hem memleket hem de Trabzonspor’a olan sevdamızı bu şekilde dindirmeye çalışıyoruz. Galip geldiğimiz maçları Trabzonspor taraftarlarına ve Türkiye’ye armağan ediyouz.”

"Ortak payda Trabzonspor"
"Hedefimiz Salon Futbolu'nda en üst lige ulaşmak... Kulübümüzde 6 ayrı takımımız bulunuyor. Takımlarımızda sadece Trabzonlu arkadaşlarımız yok. Yozgatlı ama Trabzonsporlu olan arkadaşımız var. Bunun gibi Ordu'lu ama bodro-mavi reklere aşı , Antalyalı ve daha birçok ilden oyuncularımız var. Onlarla en kuvvetli ortak paydamız ‘Trabzonspor’ sevdamız. Yollarımızı kesiştiren tek etken diyebilirim."

"Yönetim bizi farkederse..."
1461 Soest Kulübü'nü kurarken oldukça büyük sıkıntılar yaşadık. Hem maddi hem manevi kayıplarımız oldu. Ama hiç pes etmedik. Trabzonspor'u rakiplerimize ve sadece Hollanda'da yaşayan Türklere değil kendi ırklarına da tanıttık. İleriye dönük çok daha büyük başarılara imza atmak için biraz daha yol kat etmemiz gerekiyor. Bu nedenle biz yavaş yavaş ama doğru adımlarla yolumuza devam ediyoruz.  Bizim hedefimiz her sezon şampiyonluğa oynamak. Hem A takımımız hem de diğereleri ile... Hollanda da bir Trabzonspor furyası oluşturmak istiyoruz. Burada rakip takımların taraftarları bile bizi çok seviyor. Kısmetse Trabzonspor yönetimini de bir maçımıza sizler aracılığı ile davet etmek istiyoruz. Bir de bordo-mavili yönetimizin 1461 Soest Kulübü’nün farkına varmasını, adını duymasını istiyoruz. Onların manevi desteklerine ihtiyacımız var. Türkiye’deki Trabzonspor’lu taraftarlarımıza da sevgilerimizi yolluyoruz. Bu yolda benden desteğini esirgemeyen yakın dostlarım, Sezer Özkan, Hüseyin Karabıyık, Hasan Kerez, Kadir Kerez, Lokman Satikboğa, Mustafa Şimşek ve tüm taraftarlarımıza sizler aracılığı ile şükranlarımı sunuyorum. İnanın bize her ye Trabzon!”

Elif Neslihan SAĞIR / THM Spor Servisi

Son Güncelleme: 22.08.2017 16:29
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com