21 Ocak 2017 Cumartesi 13:21
İşte Mehmet Ekici Gerçekleri!

Mehmet Ekici, önce Başkan Muharrem Usta tarafından yere göğe sığdırılamadı, yüksek bedel isteyince de kulüp bulması istendi fakat gelinen nokta kaotik bir duruma neden oldu

SORUNDU, KRİZE NEDEN OLDU

Türkiye’nin son bir ayda spordaki en önemli gündemi Mehmet Ekici oldu. Bu futbolcunun Trabzonspor ile sözleşme imzalayıp imzalamayacağı konusundaki soruyla başlayan gündem, Galatasaray, Beşiktaş ve Fenerbahçe arasında hangi takıma gideceği noktasında düğümlendi. Ve kolay çözülmesi beklenen sorun krize neden oldu, nihayetinde de Mehmet Ekici’nin kadro dışı kalmasıyla doruğa çıktı. Mehmet Ekici krizi adım adım nasıl doğdu? Son Nokta Gazetesi olarak Mehmet Ekici olayının perde arkasını araştırdık. Ve işte ulaştığımız Mehmet Ekici gerçekleri:

BAŞKANIN ABARTILI SÖZLERİ

Başkan Muharrem Usta 2,5 ay önce Mehmet Ekici’yi arayarak, “Sen bizim içim Messi kadar değerlisin, bu takımda kalmanı ve gelecekte şampiyonluğu birlikte yaşamayı istiyoruz” dedi ve düşüncesini sordu. Mehmet Ekici de bir süre sonra Usta’ya dönüş yaparak, “Ben de kalabilirim ama 2 milyon 200 bin Euro yıllık garanti ücret talep ediyorum” karşılığını verdi. Bunun üzerine Usta da, “Senin aslında bu kulüpten aldığın şu andaki 1 milyon 400 bin Euro bile fazla ama yine de kalman için sana 1 milyon 700 bin Euro verebiliriz” diyerek teklifini iletti.

G.SARAY DEVREYE GİRDİ

Bu sırada Galatasaray Menajeri Cem Ergün, Mehmet Ekici’yi arayarak, “1 milyon Euro imza parası ve yıllık 2 milyon Euro’dan 4 yıllık sözleşme öneriyoruz. İmza atma, sezon sonunda Galatasaray’a gel” dedi. Mehmet teklifi kabul etmek ve resmi imza atmak üzereydi ki, Başkan Muharrem Usta durumdan haberdar oldu., Sarı-Kırmızılı yöneticileri arayarak, “Mehmet Ekici’yi ayartmaktan vazgeçin. Yoksa hem kulübünüzle ilgili sponsorluk anlaşmalarından vazgeçerim, hem de Burak ve Cavanda alacaklarında sizi sıkıştırırım” diyerek aba altından sopa gösterdi.

MEHMET EKİCİ RESTİ ÇEKTİ

Mehmet Ekici bu gelişmelerden haberdar oldu. Bir yandan kendisinin aldığı 1 milyon 400 .bin Euro’nun bile fazla olduğunu söyleyen Başkan Muharrem Usta’ya içerledi, diğer yandan

G.Saray kulübünün devre dışı bırakılması konusunda yapılanların ardından Başkan Usta ile görüşerek, “Artık ikinci yarıda bile Trabzonspor’da oynamak istemiyorum. Şartlar ne olursa olsun imza atmayacağım. 3 kulüp beni istiyor. Siz hangisiyle anlaşırsanız, ben oraya gitmek isterim. Gitmek ve giderken de kulübüme para kazandırmak istiyorum. Bundan sonrası size kalmış” diyerek noktayı koydu.

GÜNEŞ AÇILIŞTA SÖZÜNÜ ETTİ

Galatasaray yönetimi bu tavırdan endişeye kapılınca geri adım atma kararı aldı. Akyazı Stadı aç açılışında ise Şenol Güneş, Mehmet Ekici’nin satılmak istenmesi halinde, Beşiktaş’ın sezon sonu için bu transferi gerçekleştirebileceğini Bordo-Mavili yöneticilere iletti. Beşiktaş ile görüşmeler sürerken, Ömer Şişmanoğlu ve Kerim Frei gibi isimlerin takası gündeme geldi. Bu oyuncular Trabzonspor’da oynamak istemeyince bu kez Bordo-Mavili kulübün bazı yöneticiler, Fenerbahçe kurmayları ile irtibat kurarak, Mehmet Ekici’ye talip olup olmadıklarını sordular.

ADVOCAAT MAÇTAN SONRA SORDU

Fenerbahçe yöneticileri durumu Dick Advocaat’a sordular. Hollandalı Teknik Direktör de Mehmet gibi bir ismin kendilerine çok gerekli olduğunu Başkan Aziz Yıldırım’a anlattı. Sonra da Trabzon’da oynanan maçtan sonra da A.Aker Stadı’nın koridorunda Mehmet Ekici ile ayak üstü konuşan Advocaaat, “Seni kadromda görmek istiyoruz. Bizde oynamak ister misin?” diye sorduğu oyuncudan, “Kulüpler anlaşırsa tabi ki” karşılığını aldı. Bunun üzerine de Fenerbahçe yöneticileri bir yandan Trabzonspor, diğer yandan Mehmet ile pazarlıklara başladı.

ADVOCAAT MEHMET’İ CEZBETTİ

Beşiktaş Teknik Direktörü Şenol Güneş’in, “Şu anda bana gerekli değil. Sezon sonunda Tolgay veya Oğuzhan’dan birini sattığımızda bize gerekli olacak. Bu nedenle sezon sonu için Mehmet transferi gerçekleştirilsin” isteğine karşılık, Fenerbahçe çalıştırıcısı Dick Advocaat’ın, “Mehmet Ekici bize çok gerekli. Onun alınması halinde çok önemli bir sorunu çözer ve zirve yarışında ipi göğüsleyebiliriz” açıklamaları, Mehmet’i çok etkiledi. Bu oyuncuyu F.Bahçe’ye yakın hale getirdi.  Yaptığı pazarlıklar sonucunda da bu kulüple yıllığı 2 milyon 2 bin Euro’dan 4,5 yıllık anlaşmaya vardı.

OLCAY OLAYIN SEYRİNİ DEĞİŞTİRDİ

Trabzonspor Başkanı Muharrem Usta da Fenerbahçe’den Şekip Mosturoğlu ile görüşmelere başladı. Bu kulüpten Fernandao ve Aatıf’i talep etti. Sarı-Lacivertliler, Fernandao’yu vermeye yanaşmadı ama Aatif+500 bin Euro önerdi. Bordo-Mavililer bu teklifi kabul etti. Ancak Aatif Fenerbahçe’de kalmak ve Trabzonspor’a gelmek istemeyince pazarlıklar tıkandı, tam da bu sırada Beşiktaş ile Olcay Şahan pazarlıkları başladı. Olcay, Trabzonspor’a gelmeyi kabul etti. Beşiktaş da Mehmet Ekici’nin yanında 200 bin Euro karşılığı bu futbolcuyu Bordo-Mavililere verdi.

MEHMET BU KEZ REST ÇEKTİ

Fenerbahçe ile her konuda anlaşan, bu takımda kendi yerini daha garanti gören ve Şenol Güneş’in de tavrına kızan Mehmet Ekici de, “Fenerbahçe ile görüşmemi istediniz. Ben de görüştüm, anlaştım. Bu takıma beni vermenizi istiyorum” dedi. Başkan Muharrem Usta ise Mehmet Ekici’nin Beşiktaş ile anlaşmasını istedi. ‘Beşiktaş’a imza at, ikinci yarıda bizde oyna ve gelecek sezon da Siyah-Beyazlı formayı giyersin” diye talepte bulundu. Fakat Mehmet, “Ben Fenerbahçe ile anlaştım. Bu şartlarda artık Trabzonspor’a da yararlı olamam” dedi ve son noktayı koydu.

ŞİKE SORUNU DEVREYE GİRDİ

Mehmet Ekici’nin Beşiktaş’a gitmemesi halinde Olcay Şahan ile ilgili yapılan anlaşma gereği Beşiktaş’a 2 milyon Euro daha ödemek zorunda olan Trabzonspor ise bu oyuncuyu ısrarla Siyah-Beyazlı kulübe yöneltmeye çalıştı. Fenerbahçe ise Aatif’in gelmek istememesi nedeni ile birlikte Mehmet Ekici için önce 2 milyon 250 bin Euro, ardından da 2,5 milyon Euro gibi bir bonservis bedeli önerdi. Ancak Başkan Muharrem Usta ve yönetime, şike sorunu nedeniyle Fenerbahçe’ye oyuncu satılması noktasında büyük tepki geldi. Başkan Usta ve ekibi geri adım atmak zorunda kaldı.

 TARAFTAR F.BAHÇE’Yİ İSTEMEDİ

Özellikle sosyal medyada örgütlenmiş taraftarların, “Mehmet Ekici’yi şartlar ne olursa olsun Fenerbahçe’ye vermek bu kulübe ihanettir” şeklinde yürüttükleri kampanya etkili olunca, Başkan Usta’nın yıldız oyuncuyu bir başka şike yapmış kulüp olan Beşiktaş’a verilmesi konusundaki ısrarlı tutum takınmasına neden oldu. Mehmet ise yönetimden izinli olarak görüştüğü ve 4,5 yıllık ön sözleşme yaptığı Fenerbahçe direncini sürdürürken, bunda Aziz Yıldırım, “Kadro dışı da kalsan önemli değil. Sezon sonunda seni mutlaka alacağız” şeklinde güvencesi de etkili oldu.

SONUNDA KADRO DIŞI BIRAKILDI

Öte yandan Teknik Direktör Ersun Yanal da, Mehmet Ekici ile görüşerek, “Beşiktaş’a imza at ve ikinci yarıda da yine seninle birlikte olalım. Bu takımda ikinci yarı iyi işler üretip, gelecek sezon Beşiktaş’a daha da güçlü gidersin” sözlerine ve Trabzonspor Başkanı Muharrem Usta ve Ersun Yanal’ın tüm zorlamalarına karşın, Beşiktaş’a gitme konusunda net bir tutum takınan Mehmet Ekici için bulunan çare ise kadro dışı bırakılması oldu. Ancak bunun iki taraf için de bir satranç olduğu dile getirilirken, ara transferin son günlerinde sorunun mutlaka çözüleceği düşünülüyor.

(Sonnokta)

Son Güncelleme: 22.01.2017 11:24
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com