18 Aralık 2017 Pazartesi 16:15
‘KİMSE BİZİ  GÖZ ARDI  ETMESİN’

Futbola ilk başlangıç aşaman, ilk kulübün, ilk A Takım maceran.. İlk adımların ardından gelen bu zaferin ardından neler söylemek istersin?

Futbola ister istemez sokakta başlıyorsunuz. İstanbul’da doğup büyüdüğüm için bir mahalle takımımız vardı. Yıldırımbosna’nın alt yapısına gittim 5-6 ay gibi bir süreçte. Daha sonra babamın bir arkadaşının oğlu Galasataray’da oynuyordu ‘seni oraya getirelim’ dediler. Öylece başladı. 9 yaşındaydım. A takıma çıkmak benim için inanılmaz bir duyguydu. Şu anda alt yapıda her oyuncunun isteyebileceği bir durumdur. Sonuçta alt yapıda oynayıp A takıma imza atıyorsun. Oradaki havayı soluyorsun. Benim için hayatın başlangıcıydı.

İSTEYEREK ÇALIŞSINLAR

Altyapıdan A Takımına yükseldin. Trabzon’un da hayal ettiği mantalite tam olarak bu. Trabzonspor’daki altyapı oyuncularına neler söylemek istersin?
Genç oyuncularımızdan Yusuf olsun, Abdülkadir olsun bu kişiler üzerlerindeki heyecanı atıp daha rahat olan kişiler. Onlar da farkındalar zaten bu iş isteyerek, çalışarak oluşacak bir iştir. A Takıma çıktığında tamam diyemiyorsun. Çok daha fazla çalışman lazım Keza birçok oyuncu da bu şekilde kayboluyor. Trabzonspor’da da bunun çok örnekleri var. Sürekli çalışıp devamlılık arzusu olması gerekiyor. Bu işi yapabilmek için çok istememiz gerekiyor.
 

ADNAN SEZGİN DÖNEMİ!
A Takıma çıktıktan sonra daha alt liglerde oynadın. Bunun nedeni nedir?

Bizim zamanımızda bizi isteyen takımlara bonservisimiz verilmiyordu. O zaman Galatasaray’da bir Adnan Sezgin dönemi vardı. Benim ve birçok kişinin hoşlanmadığı bir dönem. Oraya buraya kiralık gideceksin, bunu böyle yapacaksın gibisinden bizim istediğimiz yerlere değil de onların istediği yerlere gidiyorduk. Benim için sıkıntılı bir dönemdi. Kartalspor’da oynamadım zaten. Ardından Galatasaray’ın Beylerbeyi’ne aldılar pilot takım olmuştu. Ondan sonra orada kontratım bitti ben de uzatmadım zaten. Oradan sonra Akhisar’a gittim. Hamza hoca zaten beni milli takımlardan bilip de oraya aldı. Çünkü Kartal’da pek fazla maç oynamamıştım.
 

TRABZONSPOR’A SÖZ VERMİŞTİM

Hamza Hamzaoğlu döneminde yıldızın parladı. Ancak sonraki süreçte Hamza Hoca Galatasaray’a gitti. Seni istedi mi?
Hamza hocanın Akhisar’dan dolayı bendeki yeri çok başkadır. O dönem beni Galatasaray’a istedi. Daha sonra duyulduğu için söylüyorum bunu da. Fakat ben Trabzonspor’u tercih ettim. Söz vermiştim buraya daha önce konuşup anlaşmıştım. Çünkü Trabzonspor beni çok istemişti.. Sezon başında da görüşmüştük fakat devre arasında nasip oldu gelmem. Ben düğün için bir hafta izin istemiştim Trabzonspor’dan. Düğünüm olduğu için sağ olsunlar bana bu fırsatı tanımışlardı. Ben Hamza hocanın yüzüne de söyledim. Ben Trabzonspor’la konuşup, görüştüm gidip anlaşacağım. Buraya da isteyerek geldim.
 

BEN BURAYA İNANDIM

Galatasaray seni istemişti. Altayapısında forma giydiğin ilk A Takıma çıktığın takıma neden gitmedin? Trabzon’a gelmende özel bir sebep var mıydı?

Futbolda başka takımlar devreye girdiği zaman futbolcular hemen vazgeçebiliyor, ama ben bırakmamıştım. İyi ki de vazgeçmemişim. Ben buraya gelirken daha iyi olacağımız hissetmiştim.. Evet Galatasaray’ın alt yapısından yetişmiştim ve o kulüp beni istiyor. Yani baktığınız zaman herkes şaşırabilir ama ben buraya inandım. İnsanın içine 'bir şey doğdu derler ya ben inandım, buraya geldim. Çok mutluyum şehir de beni seviyor buna layık olmak bambaşka bir duygu. İnişli çıkışlı performanslarımız olabilir. Ben Trabzonsporluyum belki sonradan oldum ama oğlum doğuştan Trabzonsporlu. Başarıya açız, başarı istediğimiz için bazen o damarımıza basılıyor. Bazen o damarımız kanıyor, bazen fışkırıyoruz ama her zaman olacak o damarımız bizim Allah’ın izniyle.
 

BEDELİ NE OLURSA OLSUN

Osmanlıspor’da seremonide ‘2 dakika düşün’ eyleminde Trabzonspor taraftarının gönlüne taht kurdun.. Neler düşündün? Şuan ne hissediyorsun?
Ben Osmanlıspor’a zaten kiralık olarak gitmiştim. Beni haksız yere gönderdiklerini herkes biliyordu zaten. Ben daha yeni gelmiştim, adaptasyon sürecime yeni yeni alışıyordum. Süleyman Hurma tarafından haksız olarak gönderildiğim için, içimde hep bir yara olmuştu.. Gittiğim yerde de en iyi performansımı gösterdim. Osmanlıspor UEFA’ya gitti o dönem. Trabzonspor’a o dönem yapılan haksızlıklar çok kötüydü. Ne de olsa ben Trabzonspor’un futbolcusuydum, sadece kiralık olarak oraya gitmiştim. Benim arkadaşlarım Eskişehirspor maçında hakeme sırtını dönmüşken benim dönmemem olmazdı. Sorgusuz sualsiz onu yapacaktım zaten. Bedeli ne olursa olsun.
 

ESKİ TRABZONSPOR OLACAĞIZ

Şimdi takımda hava nasıl?
Biz Trabzon’u bilen oyuncular fark ediyoruz ama bilmeyenler veya burası çok farklıymış diyen oyuncuların adaptasyon süreci biraz sancılıydı. Buranın insanında da sabır olmadığı için çok fazla yaşadık bunu. Bir başarı, bir kupa görmeye hakları var. O dönemleri geçtik tabi ki.. Şu anda çok iyi bir takımımız var. Türkiye’ye bireysel olarak bakarsak neredeyse en iyi bir veya ikinci sırasıyız. Takım olmak biraz zaman gerektiriyor ama biz onu olduk zaten şu anda. Görüldüğü gibi sonuçlara da yansıyor zaten. Çok iyi bir dönem var, iyi bir seri yakaladık. Tabii ki yenilmeyeceğiz diye bir şey yok. Yenileceğimiz dönemler de olacak ama biz artık korku salacak eski Trabzonspor olduk, veya oluyoruz diyebilirim.

FUTBOLU BURADA BIRAKMAK İSTİYORUM

Sözleşmen bu sezon bitiyor. Yönetim sana yeni bir teklif getirdi mi. Getirirse senin düşüncen ne olur?

Sözleşmem bu sezon bitiyor fakat yönetimle henüz bir görüşme yapmadım. Gönlümde her zaman burası var. Futbolu da burada bırakmak istiyorum. Ne olursa olsun bana ne teklif gelirse gelsin ben futbolu burada bırakmak istiyorum. Yönetimimiz ne derse onu yapmaya razıyım.
 

BU SEZONU 2009-2010’A BENZETİYORLAR

2010-2011 sezonunu yaşamış futbolcular var. Onlarla bu sezon hakkında konuştuğunuzda neler söylüyorlar. Bu yılı şampiyonluk zamanından bir sene önceki yapıya benzetebilir miyiz?
Onur ve Burak da bu sezonu 2009-2010 sezonuna benzetiyor. İnşallah o dönemleri yeniden yaşayabiliriz. Özgüvenimiz de yerinde. Daha önceden belki de 3-0’dan maç verdiğimiz oluyordu ama şimdi 3-0’dan maç çevirecek güvenimiz var. İçerde oynadığımı maçları zaten taraftarımızın baskısıyla da çevirmiş bulunmaktayız.
 

İlk devrenin bitimine bir maç kaldı. Ardından gelecek kritik süreç hakkında düşünceleri neler?
Kötü bir gidiş vardı şimdi iyiye döndük. Çok basit maçlar kaybettik. Hiçbir şey bitmiş değildir. Aramızda halen daha fazla bir puan durumu yok. Kimse bizi göz ardı etmesin. Arkadan gelmek her zaman avantajlıdır. Bizim de bu yarışın içerisinde olduğumuzu herkesin bilmesi gerekir.
 

RIZA HOCA ATMOSFER KATTI

Rıza Çalımbay ile ilgili düşüncelerin neler?
Rıza hoca geldi ve çok farklı bir atmosfer kattı.. Çok iyi ve mütevazı bir insan.. Futbolun içinden gelmiş bir insan zaten. Dediğim gibi belki bazı oyuncuların öz güvenleri kırılmıştır başta fakat o oyunculara öz güveni yeniden aşıladı. Özgüveni, morali yüksek tuttu. Başarı da geliyor Allah’ın izniyle. Gelmeye de devam edecek. Rıza hocaya teşekkür ediyorum. Belki ben de sezon başında sıkıntılar yaşadım burada Ersun hocayla. Rıza hoca kötü dönemin ardından iyi bir atmosfer kattı takıma.
 

Futbolu bıraktıktan sonra ne yapmayı düşünürsün?
Futbolu bıraktıktan sonraki hedefim hep değişkenlik gösteriyor. Bir gün hoca olayım diyorsun diğer gün hoca olmak istemiyorum futbolun dışında olacağım diyorsunuz. Ama bu imkansız gibi gözüküyor. Biz de bir şekilde futbolun içerisinde olacağız. Son dönemlerde yorumculuk arttı. Daha rahat bir olay. Ama şu anda ne dersem boş olacaktır.
 

TRABZON BAMBAŞKADIR

Trabzon nedir diye sorsam aklına ilk gelenleri söyler misin?
Trabzon.. Trabzon bambaşkadır. Dışarıdan baktığınız zaman Trabzon insanları stresli, baskılı gibi gözüküyor ama öyle değil. Trabzon başarıya aç. Bence çok keyifli.. Bu insanların başarıya aç olması beni daha çok tahrik ediyor. Başarı istiyorum ben burada başarı olsun. Şampiyon olalım futbolu bırakayım o derecede yani. Ben bunu istiyorum oluruz olamayız bilmiyoruz tabi ki. İnşallah yaşarız o duyguları. Sokakta neredeyse insanlar sırtlarında taşıyacaklar bizi. Mutluluğu da, üzüntüyü de fazla yaşıyoruz. Bu olayı kabullendiğiniz zaman burada çok iyi bir şekilde yaşarsınız.
 

Trabzon hakkında yersiz söylemler seni üzüyor mu?
Trabzon’u bazı olaylardan dolayı kötü biliyorlar fakat bu durumu sadece işlerine geldiği için böyle yapıyorlar. Kimse kötü değil de Trabzon mu kötü. Başka kişilere bir misli yansıtılırken Trabzon’da bir şey oldu mu beş misli yazılıyor. Türk’ü, Laz’ı, Boşnak’ı yok bu işin.. Biz Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıyız. Benim dedelerim Bosna’ya gidip tekrardan Türkiye’ye gelmiş kişiler. Boşnak’ım ama Türk vatandaşıyım. Orası da Türkiye’ye kardeş bir yer zaten.
 

EYVALLAH.. AMA!..

Galatasaray maçının ardından yaptığın açıklamayla gündeme oturmuştun. Bu açıklamayı yapmandaki ilk fitil ne zaman ateşlendi?
Galatasaray maçı sonrasında yaptığım açıklamada da durup dururken öyle bir şeyi yapmadım. İlk adımı da ben atmadım. Bu Trabzonspor’un 9 kişi kalıp maçı kaybettiğinde Galatasaray taraftarı ve takımının davranışlarından gelir. O gün ciddi manada çok üzülmüştüm. Çok hırslanmıştım. Sen yenebilirsin ama şartlar eşitken oley çekmekle şartlar farklıyken oley çekme çok farklı bir olay. Ondan sonra yuhalanmalar felan. Bana diyorlar ki Galatasaray’ın ekmeğini yedin. Eyvallah hiçbir zaman bunu inkar etmedim.. Ama ben şuanda da Trabzonspor ekmeği yiyorum. Buraya da kimse bir şey söyleyemez ve ihanet edemez. O zaman benim açıklamalarımı da yemek zorunda kalacaksın ve bana laf söylemeyeceksin. Öyle yaptıkları sürece bende her zaman açıklama yapmaya hazırım.

Taraftara neler söylemek istersin?
Taraftarımız bizim her zaman yanımızda olsun. Kimi zaman onlara layık oluyoruz, belki de olamıyoruz ama her zaman o armayı taşıdığımızdan gurur duyduğumuzu bilsinler.
 

SÖYLEŞİ: Ali Osman YÜRÜK 

Son Güncelleme: 18.12.2017 16:19
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com