25 Nisan 2016 Pazartesi 00:20
Muharrem Usta Bakın Kimi Suçladı?

Trabzonspor, Spor Toto Süper Lig'in 30. haftasında Fenerbahçe'yi konuk etti. Müsabaka sarı-lacivertli ekibin 4-0'lık üstünlüğüyle devam ettiği sırada çıkan olaylar nedeniyle maç tatil edildi. Maçın ardından Trabzonspor Başkanı Muharrem Usta, statta basın açıklaması yaptı. 
 

Usta, şu şekilde konuştu: “Gecenin geç saati. Maalesef, hatırımızda olan bir görüntü ile yeniden karşı karşıyayız. İkinci defa Trabzon’da, aynı görüntüyü tekrarlamış olduk. Olayın iki boyutu var. İşin bir boyutu sportif kanalda ilerliyor. Bir diğeri ise insani yolculuğu. Bu akşam sportif anlamda veya futbolla ilgili konuşacak aslında pek fazla bir şey yok. Çünkü, burada hep birlikte bir başka şeyi görmüş olduk ki biz, gerçekten çok üzgünüz. Bu görüntülerden. Hiçbir neden, hele hele spor alanlarında yaşanan, saha içinde yaşanan hiçbir hadise, sonuçta şiddete dönüşecek bir noktaya varmasını meşru kılmaz. Bunu hiçbir şekilde tasvip etmemiz mümkün değil. Bu akşam maçın içinde belki bir iki şey söylenebilirdi ama onlara hiç girmek istemem. İnsani boyutta ortaya çıkan tabloda, bizim sporla ilgili yaşananla ilgili o gün içerisinde doğru yanlış kararla ilgili söyleyeceğimiz bu akşam bir şey yok. 

ONUR’UN KARŞILAŞTIĞI DURUMLA İLGİLİ
Üzgünüz çünkü Trabzonspor ve Trabzonspor’un tarihine baktığımda bugün gelinen nokta açısından üzgün olduğumu ifade etmek istiyorum. Son 3-4 yılıma baktığımızda 60 – 70’in üzerinde oyuncu Trabzon’a geldi. Bizim son parlayan milli takıma ait oyuncularımız 2010 – 11 dönemine ait. Trabzonspor olarak bizler parlatan oyuncu açısından fakirlik yaşıyoruz. Bugün hem hakemin darp olayıyla ilgili üzgünüm ki kendisine geçmiş olsun dedim. Hem de Trabzonspor’un sembol olan Onur gibi bir oyuncumuzun karşılaştığı durumla ilgili ikinci bir üzüntü yaşıyorum. Bu şehir bu takım bu kulüp buralara çok büyük emeklerle geldi. Arasında milyonlar oldu, sevinçler oldu. Gözyaşının sevinçten ve üzüntüden sel olduğu olağanüstü bir tarihten bahsederken bu içinde geçtiği tabloya baktığında gerçekten üzülüyorum. Bize bu tarihi emanet edenler için üzülüyorum. 

SEÇİLDİĞİMİZDE BİR ŞEY SÖYLEDİK 
Biz seçildiğimizde bir şey söyledik. Bu akşam olayların sıradan olduğuna inanmıyorum. Bu olay muhtemel bir provokasyonun izlerini taşıyor. Çünkü orada olaylar olurken, ya da gelirken sonradan defalarca baktığım kamera görüntülerinde ciddi bir şekilde tedbirlerin alınmadığını gördüm çük üzgünüm. Hakemler maçı bitirmek için bir gayret içindeydi. Yarıda kalmasını muhtemelen istemiyorlardı. Ama hem hakemler tarafından maçın bitirilmesi için emniyet görevlilerine orada tedbir alınması için defalarca uyarı yapıldı. Tedbir alınmadı. Üzüntümü getirmek istiyorum olmaz. Orada olayların gelişine ve tablonun ilerleyişine baktığımda ciddi önlem alınması gerekirdi. 

TRABZONSPOR YENİ YOLCULUĞUNA
Trabzonspor yeni stadı ile bunca yaşadığı buhrandan sonra yeni bir yolculuğa çıkmanın heyecanını yaşıyordu. Bu yaşananlar bizim yeni yolculuğumuzun önünde motivasyonu bozucu unsur olarak görünebilir. Ama Trabzon’dan tüm Türkiye’ye gür bir sesle sesleniyoruz. Trabzonspor üzerine gelmekte olan provokatif bir takım eylemlerin lekelediği kulüp olmayacak. Biz kesinlikle Trabzonspor camiası olarak bu yeni yolculukta yeni stadımızla birlikte eksik başarıların tekrar gündemine geldiği kulüp olarak yolumuza devam edeceğiz. Üzüntülüyüz, spor ile şiddetin yan yana gelmesine her türlü karşı olan bir başkan olarak bu akşam Türkiye’nin huzurunda gerçekten üzüntüyüz. Ama bu kulüp bunların hepsini aşacak. Sağ duyulu Trabzonspor camiası kenetlenerek uzun z amandır görmeye alışık olduğumuz bu görüntülerin üstünden çıkacak. 

ONUR GİBİ BİR OYUNCUMUZA…
Trabzon ve Trabzonspor son yıllarda gerçekten futbolun yönetilmesi ile ilgili zaten sorun yaşayan sorunlarla karşı karşıya olan bir takım. Bu takımın taraftarı çekten sıkıntılı… Üzüntünün şiddete dönüşmeyen boyutunun arkasındayım. Ama asla ve asla kim olursa olsun, kendi oyuncumuzu Onur gibi bir oyuncumuzu da hakemimizi de ya da bir başkasını sıkıntıya sokacak eylemin ilk önce Trabzonspor karşısındadır. Trabzonspor’un geleceğine kimsenin ipotek koymasına müsaade etmeyeceğiz. Çözümü üreteceğimize kesinlikle inanıyorum. Karbon kağıdı gibi üst üste gelmiş iki tane olayın iki sene içinde olması asla ve asla normal bir durum değildir. 

BU AKŞAM YAŞANANLER BİR VESİLE OLACAKTIR 
Bundan sonra Trabzonspor’un yolcuğunun ümit ederim ki bu akşam yaşananlar vesile olacaktır çok daha sağlıklı olacaktır. İşin içinde yaşananlar yok. Eline değdi mi penaltı mı bu yaşananlardan sonra ağzımıza almak istemediğimiz konu. Futbol kamuoyuna bırakıyorum. Yan hakeme geçmiş olsun diliyorum. Bende hekimim. Allah’tan çok önemli bir şeyi olmamış. En küçüğü de olsa burada tasvip etmediğimizi belirtiyorum. Türkiye’de bütün kamuoyundan Trabzonspor’u sağlıklı bir şekilde son yaşanan olaylardan sonra destek vermesini bekliyorum. Bu birlikte aşılacak konudur. Bu süreçte elbette yanlış yapanlar olacaktır. Bu bazen Trabzonspor’da bazen başka kulüplerde olur. Ben Trabzonspor’da da olsa baka kulüpte de olsa birini öbüründen ayırmamak gerektiğine inanıyorum”

Son Güncelleme: 25.04.2016 00:32
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com