19 Nisan 2016 Salı 14:13
Muharrem Usta Basınla Buluştu

Sohbet olara geçen toplantıda Usta genel bir durum değerlendirmesi yaptı. Zamanın çok çabuk geçtiğini söyleyen Usta " 4 aylık süre çok çabuk geçti. Ama bu 4 ay 24 ay gibi geçti. Sıkıntılı bir durumumuz var. Ame ben bu durumumuzu dik bir yamaçtan yuvarlanan kar topuna benzetiyorum. Eğer bunu durdurmazsanız, engellemediğiniz anda bu kar topu doğası gereği yıkar ve hasar verir. Bizim durumumuz da aşağı yukarı böyle." dedi.
 
GÜNEŞ VARKEN İSTİKRAR VARDI
 
ŞenoL Güneş'in takımın başındayken istikrarlı bir 4 yıl geçirildiğini hatırlatan Usta " Kalben inandığımız şampiyonluklarımızı geçirdik. O yılların ardından son 3 yıla baktığımızda 8 teknik direktör değiştirdik. Her gelen, takım daha iyi olsun diye transferler yaptı. Bugün 57 futbolcunun olduğu dönemden ve içinde 500 Milyona varan borçtan buraya geldiğimizi görüyoruz. Ekonomik açıdan  sorunlar var. UEFA'ya bu konularda rapor verdik ve 4 yıllık iş planı sunduk. Trabzonsprun önünde öyle bir 4 yıl var ,bu ekonomik çöküşten çıkabilmek için. Bu gerçekten acı bir recete. Var olan 500 milyon liralık borçtan Trabzonspor'u olabildiğince iyi bir şekilde kurtulacağı bir iş planından bahsediyorum. Biz senin yarısında göreve geldik. Ve 6 aylık kulübün zararı 95 milyon liraydı. Bir önceki yıl 2014-2015 yılı için 35 milyon euroydu. Bu senennin 6 ayı ise 30 milyon TL. Biizim olduğumuz dönemde ise 15 milyon liralık bir zarar oldu sadece. Şimdi dikkatli olun uefaya 4 yıllık plan verdik ya. Yani son 3 ayda bizim 15 milyon euro kara geçmemiz lazım. Zaten bunu yapamazsak cezayı alırız. İşte bizim kulübümüz böyle bir ekonomik sıkıntıda.  Çok olağanüstü zor bir süreçten bahsediyoruz. Önümüzdeki sene ise vermiş olduğumuz iş planında sadece 10 milyon zararın üstüne çıkmamamız gerekecek. Bir sonraki sene ise kara geçmemiz gerekecek. 4.sene ise de karda olmamız gerekcek Ekonomik istikrarınız yoksa başarızsızlığa mahkumsunuz. Ve bunu el birliğiyle düzeltmek zorundayız" ifadelerini kullandı
 
UEFA'dan olumlu karar çıkacağını beklediğini söyleyen Usta " Umut ediyorum ki Avrupa'dan men gelmeyecek. Ama başka cezalar da var. Bunlardan biri Avrupa'ya katılırsanız alacağınız paradan kesebilirler. Diğer birşey de transfere yasak ya da kısıtlama getirebilir. Biz şunu diyoruz. Ekonomimiz verdiğimiz iş planına uyması lazım. Kulüp tarihimizde zirveniz 90-95 milyon ama önümzdeki sene minimum 220-260 milyon artması gerekir.Önce ilk sene 90'dan 160'a ikinci senede ise 220'lere çıkması gerekiyor" dedi.
 
SADİ HOCA KALSIN İSTEDİK
 
Sportif durumu da değerlendiren Usta, takımda ruh olmadığını net şekilde gördüklerini ifade ederek "Taraftarı tatmin edecek bir oyun yok. Sürekli olarak da tatmin etmeyerek yürüyen bir Trabzonspor'dan bahsediyoruz. İşte ekonomik anlamda söylediğim kar topu var ya burda da o durum var. Ortada bir takım var ama gerçek hayatta bir takım yok. Sorun sadece teknik direktör sorunu değil. Biz istedikki Sadi Hoca kalsın ama o istemedi altyapıyı istedi. Değişmek zorunda kaldık. Bir defa kıvam bozuksa yapı sorunluysa siz dünyanın en iyi hocasını da getirseniz bu kar topu onu da bitirecek. Biz de sene sonuna kadar bu süreci böyle geçmeyi planladık. O günlerde kamuoyunda "nolur sadi hoca değişsin" diye bi baskı vardı. Hami gelsin siye baskı vardı.Her birisi geldiğinde o gelsin o gitsin.  O yüzden değiştirsek de gelenin perişan olacağını bildiğimiz için biley yapmadık Bu kadar sorunun derin olduğu bir yerde itiyaca göre yapılanmamış paramparça karmaşık bir takıma sihirli bir değnek vuramazsınız. Bizim derdimiz geleceği kurtarmaktır. Sabırlı olmamız lazım.  Ben az önce oyuncularla bir toplantı yaptım Bunun nedeni Gençlerbirliği maçı değil. Avrupa'ya gitme ihtimalimizi biz Başakşehir maçında kaybettik, Gençler maçında değil. Bugüne kadar yaşananların üstüne neşteri vurmazsanız bu böyle gider. Bende futbolculara dedim ki bu kar topu bizi de vuramayacak. İşin özeti şuydu bu yolculuğa gönlünü ruhunu ortaya koyan Bordo mavili renklerle bile devamlı motive olan yeni bir sürece gireceğiz. O yüzden gidecekler için sene sonuna kadar vakit kaybetmeyeceğiz. Fener maçından sonra gideceklerle konuşucağız. Gençleri takıma monte edicez. Gelecek olan kiralıklar içinde hesap yapıyoruz. En az 2 aydır çalışıyoruz yol haritamiz şekillendi." şeklinde konuştu
 
Kulübün ekonomik ve sportif tarafının dengeli gitmesi gerektiğinin altını çizen Usta , doğru zamanda eksiksiz ,camiayla, taraftarıyla Trabzonspor'un yaptıklarının daha anlaşılabilir bir düzenek oluşturulacağını kaydetti. Akyazı konusuna da değinen Usta " Akyazı yeni sezona yetişmek zorunda. Toki başkanının da söylemlerini okudum.  Stad yeni sezona yetimeye çalışıyor. Toki bunu yapıyor Gençlik Spor Bakanlığı da takipte.  Bende 2 günde bir stadı görüyorum. Umudum var stadın bitmesiyle ilgili. Çok küçük de bir ihtimal olsa da stad yetişmeyebilir.
 
BU YIL ÇİLE SENESİ
 
Bu yılın çile senesi olduğunu belirten Usta "Herkes inansın ki, bu dev sorunlarla içiçe olan bu yapı sorumluluk alması gerekenler dahi aman bana vurmasında ne olursa olsun der gibi. Taraftar bunlrı bilmek istemeyebilir. Bilirse de ben başarı istiyorum diyebilir. Ama acı çekmeden sıkıntı çekmeden bunun bedelini ödemeden Allah kimseye nasip etmiyor. Bedel ödenecek arkadaşlar. Bir daha söylüyorum.Bu senee çile senesi arkadaşlar. O sorunlardan oluşan kar topu nasıl devasa hale geldiyse ya bizi de alıp götürecek ya da buna bir dur diyeceğiz.  Camia olarak benim, bizim tüm derdimiz bunları atlatmak ve eski günlere geri dönmek. Bunu başaracağımıza inanıyorum. Trabzonspor iyi bir yapılanmayla gelecek sene inşallah seneye değilde bir sonraki seneye şampiyonluk parolasıyla gideceğiz. Fener maçından sonraki 4 ay çok önemli. Zor bir 4 ay bizi bekliyor. Bu 4 ayı atlatırsak camia için çok iyi şeyler olacak." dedi.
 

Son Güncelleme: 19.04.2016 14:17
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com