17 Mayıs 2016 Salı 13:56
Muharrem Usta Futbol Gündemi'ne Konuk Oldu

Trabzonspor Başkanı Muharrem Usta Lig TV'ye konuk oldu. Şansal Büyüka'nın sorularına Muharrem Usta cevap verdi..

İşte Muharrem Usta'nın yapmış olduğu açıklamalar;
Kesin anlaşma sağlandı. Bende Trabzonspor’un bundan sonra ki yolculuğu için hem Ersun hocamıza başarılar diliyorum. Şampiyon bir hocamız var. Şenol Güneş, onu tebrik ediyorum başarılarının devamını diliyorum. Bence Şenol hoca Türkiye’de tartışılmaz bir isim. Çok önemli bir marka. Şenol hoca bundan  daha fazlasını bugüne kadar hak etti. Türkiye’de tarihe altın harflerle adını yazmış bir hocamızdan bahsediyoruz. En az onun kadar bizlerin de mutlu olduğunu bilmesini isterim. Şenol hoca bizim için hem ağabey hem de bizim takımın efsanesi. Şenol hocalarımızın Trabzonspor camiasında çoğalmasını isterim. Başarı elde etmek kolay değil. Çileli yollardan geçmeniz lazım. O rekabete kendinizi en iyi seviyede hazırlamanız lazım. Şenol hocam bunu yıllardır yapıyor. Bence camiada iyi bir örnek olarak koymuş biri. Sadece hoca olarak değil futbolcu olarak da.. Onu örnek olarak görmesi lazım..

TRABZONSPOR SON YILLARIN EN AZ BÜTÇESİ İLE YOLA ÇIKIYOR
Teknik direktör konusunda hiçbir camianın bir teknik direktörde mutabık kalması mümkün değil. Hem taraftarda hem de yönetimde böyle olması mümkün değil. Geride kalan sürede çok fazla teknik direktör geçti. Çeşit anlamında 8 olabilir ama sayısal olarak 7.. Yeni bir başlangıcı ihtiyaç var. Acaba Trabzonspor’un içinde bulunduğu durumda kritik soru yerli mi yabancı olmalıydı. Biz seçildiğimiz günden itibaren açıklamalar yaptık. Emin olun olan 5 ay bize çok fazla şey ortaya koydu. Genel kanaat şu oldu. UEFA süreci bize şunu gösterdi. Futbolcu bütçesi olarak tarihini  en düşük bütçesi ile mücadele etmek durumuna geldi. Biz göreve geldiğimizde bürüt maliyeti, gelirin yüzde 60’ı geçemiyor. Onun içinden sadece oyunculara ayıracaksak 55 milyon TL futbolcu bütçesi olacak.

LANCHASTER'İ MASAYA YATIRDIK
Harcayamadığınız gibi, 55 milyon Trabzonspor’un son 7-8 yılının en düşük bütçelerinden birini konuşuyoruz. Bunun içine sığmak zorundayız. Onun için de tamam yabancı hoca olsun. Ama bütçeniz bu. Biz geldiğimizde 160 olan bütçeyi 100 milyona kadar düşürdük. Şimdi 55 olacak… oyuncu alamayacaksınız. 55 milyonu aşamıyorsunuz. 55 den aşağı düşeceksiniz. Arada oyuncular geliyor. Anlaştığınız hoca da bu konsepti bilmesi buna göre yeni yolculuk başlaması lazım. Biz hem yabancı ham de yerlilerle konuşurken mihenk taşımız bu oldu. Dar bütçe ile sağlıklı bir yolculuğa çıkmanız gerek. Biz Ersun hoca ile Lanchaster’i masaya yatırdık. Son 5-6 yıl içinde görülmedik kadar küçük bütçe ile başarılı bir süreci girmesi lazım. Yönetim ve hocanın bu konuda mutabık olması lazım. Ben yerli ve yabancı hocalarla bunu konuştuk.

Yeniden yapılanıyoruz, yeni bir yolculuğa çıkıyoruz. Artık karar verdik, arkasında durmak zamanı. Ersun hocanın birinci dönemini iyi tahlil edersek, olumlu bir durum vardı. İkinci dönemi ile ilgili olumsuz durum var. Ama şunu bilsinler ki bizç Ersun Yanal ile herşeyi masaya koyduk ve konuştuk. Biz camia olarak öyle bir yükün altına giriyoruz ki Ersun Yanal bizden daha heyecanlı. Ersun Yanal’ın arkasında durmayı Trabzonspor’un içinde bulunduğu durum bize zorunlu tutuyor. Ersun Yanal ile yarım kalmış bir işi tamamlamak için yola çıktık. Ama inkar edilemeyecek bir gerçek var. Dibin dibindeyiz. Bu kulübe birlikte sahip çıkalım. Yönetimin, teknik adamın ve kulübün arkasında duralım. Beşiktaş’ın yaşamış olduğu sürece Trabzonspor yaşayacaktır. Yeni statla birlikte radikal kararlar almak durumuna geldik. Atacağımız adımlar Trabzonspor için bundan sonra olmazsa olmazdır. Trabzonspor oyuncunun markanın üzerine çıktığı, yöneticinin ve taraftarın marka üzerine çıktığı bir kulüpten bahsediyoruz. Trabzonspor herşeyin üstündedir ve onun için seferber olmalıyız. Zarar veren unsanları temizlemek, Trabzonspor’un önünü açmak için herşeyi yapmalıyız. 5 ay toleranslıydım. Artık yamanacak hiçbirşey kalmadı. Artık neşter vurma zamanı gelmiştir. Camia mücadele eden bir Trabzonspor istiyor. Biz bunu Ersun’la yapacağız. Tarihimizde ilk defa bunu küçük bir bütçe ile yapacağız. Bütün camiadan bir seferberlik istiyorum. Bu kulüp radikal kararlarla ayağa kalkarsa biz niye başka takımların şampiyonluklarını isleyen bir kulüp olalım. Birbirimize sahip çıkma dönemidir, kulübe sahip çıkma dönemidir. Bizim için de operasyon zamanıdır. Antalya maçını hiçkimse bir maç zannetmesin. O uzun süre gelen bir noktanın finaliydi. Bunu hiçbir Trabzonsporlu içine sindiremez. Şimdi muhteşem bir kalkış yapmak zorundayız. Camia herşeyi arkaya atmalı. Bu büyük kulübe sahip çıkarak, mutlu taraftarının olduğu, evinde rahat yaşadığı bir Trabzonspor’u inşa etmek zorundayız. Ersun’a inansınlar. Onların merak ettiği herşeyi en az 10 defa Ersun Yanal’la konuştuk. Onun tabiri ile biz Trabzon’da yarım kalmış birşeyi yapmak zorundayız.

Şenol Hoca bizim efsanemiz. Onu Trabzon’dan gönderirken de yanlışlar yaptık. Bunun sonu yok. Gelin biz bu yarım kalmış hesabımızı tamamlamak zorundayız. Herkesten sonuna kadar destek istiyoruz. Onlar rahat olsunlar. Ben rahatım.

Biz Ersun Yanal’la konuşurken, şöyle bir mutabakata vardık. Sac ayakları vardır. Sağlık ekibi, kondisyoner ve beslenme uzmanı. Bunlar sağlıklı kurarsanız başarı geliyor. Biz kulübe bir sistemi kurmanın peşindeyiz., Yarın ben de Ersun na olmayabilir. Bu sistemle çalışacak bir yapıyı kurduğumuzda bunun üzerine gelecek hoca zaten başarılı olacaktır. Gelecek sene beslenmesine dikkat etmeyen, kondisyonuna dikkat etmeyen, yağ oranına dikkat etmeyen Trabzonspor’da olamaz. Avruap’da masör yoktur. Fizyoteralistler vardır. Yiyen yediğine dikkat etmek zorunda. Bireysel sorunu olanlar eğitime tabi tutulmalı. Yeni bir düzen kuracağız ne olur bize ona dokunma buna dokunma demesinler. Bizim düzenimizin önünde eğer Trabzonspor’u seviyorsak ve zayağa kalkmasını istiyorsak kimse durmasın. Yeni statla bu düzene geçiyoruz. Ben onların kötülüğüne hiçbirşey yapmayacağım. Başkan arkandayız desinler. Yönetimin ve teknik kadronun arkasında dursunlar. Önümüzün açılması konusunda destek bekliyorum. Ama ben ölümüne bu kararları alacağım. Karşıma kim çıkarsa çıksın. Artık yeter.

Profesyonel olarak 50 civarında oyuncu var. 25 kişilik bir kadro olacak. Bunların içerisinde 4-5 genç olacak. Bu sene Trabzonspor’un ne kadar sakatlık yaşadığını gördük. Bunun sebeplerini biliyorum. Artık yapacaklarımız var. Önümüze kimse çıkmasın. Bu kadro gelecek sezon bu kadar sakatlık yaşarsa ayakta duramayız. Onun için sağlam bir kadro oluşturmalıyız. 25 kişilik bir kadro ile yola çıkıyoruz. En az sakatlık yaşanmalı., Onun için dayşanıklılığı yüksek,. Kondisyonu yüksekm ve diyetisyenlerin hazırladığı programa tavizsiz uyan müthiş bir hazırlık döneme geçireceğiz. Artık bedel ödeyemeyiz. Lütfen ey Trabzonspor camiası; herkese sesleniyorum. Lütfen bize güvenin ve arkamızda durun. Biz bunu yapacağız. Kadro tasnifini yaptık. Gönderilecekler ve kalacaklar belli. Kontratlarımızın toplam değeri yüksek. Yollarını ayırmak istediğimiz oyuncularla kmonuşuyoruz. Bu iş olmadı. Takımın içerisinde zerre kadar hizipçilik yapacak bir Allah’ın kulu kalmayacak. En ağır bedeli de ödesem bunu yapacağım. Takım olgusunu düşünenler kalacak. Trabzonspor’un kadrosunda çoık iyi oyuncular var ama bu olmaz artık. Futbolculara dayalı düzen, teknik direktöre ve yönetime dayalı düzenden bu kulübü kurtarmak zorundayız. Burada kulübe dayalı bir düzen işşa etmeliyiz ki ayağa kalkalım. Yönetim olarak söz veriyorum bunu sağlayacağım. Hak etmediğimiz bu durumdan çıkmak için gerekenleri yapacağız. Camiadan olağanüstü destek bekliyorum. Ben de dahil bu kulüpten beklentisi kimsenin olmayacak. Gelecek sene bu iskeletimizi sağlıklı oturtursak iyi. O zaman bir daha sonrakmi seneye kovalayan, tırmalayan, zirveye oynayan b.ir takım olur. Bu yola girdikten sonra Muharrem olsa ne olur, Ahmet olsa ne olur. Onun için istikrar bu şekilde geliyor. Beşiktaş örneğini Trabzonspor camiası incelemeli. Ben kaybettiğim seçimden sonra Beşiktaş’ı takip edin diye yazmıştım. Bu süreç böyle birşeydir. Doğru işleri yapanları desteklemezsek yine seneler geçer.

Ben seçime girerken 50. Yılda şampiyonlğa diye bir parola ile yola çıktık. Liderlerin her zaman bir hedefi vardır. Bu hedefe gitmek için yapılması gerekenler var. 50. Yılımızda nereye varırsak varalım, iyi şeyler yaparsak camianın mutlu olduğunu göreceğiz. Biz iddiasız olamayız, ama bizim gibi iddialı insanların doğru işler yaparak peşyinden koşacağız. Doğru işler yapalım 49 veya 51. Yılda olsun. Lütfen sabırla arkamızda durun o fotoğrafı göreceksiniz.

Şu andaki kadronun büüt maliyeti 105 milyon lira. Bizim 55 milyon liraya inmemiz lazım. Bu UEFA’da oluşan tabloya göre bütçemiz bu kadar olmalı. Bu bütçeye düşmek için de bir grupla vedalaşmamız lazım. Tablo belli. Ersun Yanal’la listede mutabık olduk. Hoca ile bunları masada tartıştık. Türkiye’de yeni bir model oluşturmak gibi bir sorumluluğu yüklendik. Elimizden bir sürü oyuncu çıkarmak zorundayız. Kalanların büyük bir çoğunluğu Ersun Hoca’nın talebeleri. Yabancılar bu bütçe ile ne yapacağımızı sordu. Burada ben ne yapacağım dediler. Ersun’la bunları anlaştık. 55 milyonluk bütçeyi ben yaratmadım. UEFA bu kadar verdi. Bir ekibimiz var şu anda. Ayrılmamız gereken oyuncuların işi ile uğraşacak. Biz bir scout ekibi kurduk. Türkiye’de bu fazla bilinmiyor. Bu ekiple ısrarla devam ederseniz, yarım sezonda 1-2 kaliteli oyuncu bulabilirsiniz. Sürekli devam ederseniz içinden ayıracaklarımız da olacak. İyi olanlar kalacak. Haftada 40 maç takip ediliyor. 20’si yurt içinde 20’si de yurt dışında. Elimizde bir liste oluştu. Sağlık, kondisyon ve beslenmeden sonra scout da buna eklenirse hangi başkan, hangi hocanın geldiğinin önemi yok. Hem satıp kiralamalıyız, yarattığımız boşluktan yeni oyuncular olmalıyız. Bu ne hocanın, ne başkanın ne de scoutun verdiği karar olacak. Birlikte karar vereceğiz. Alacağımızı yerler belli. Kampa kadar bu işlerin çoğunu bitirmek istiyoruz.

Kiralık arkadaşlarla görüşüp onlara cesaretler verdim. Bu oyunculara hatalar bulamayız. Bizden gidip Anadolu’da başarılı olacak birçok kulüp var. Kamp dönüşü kamp tesisini yeni stadın yanına taşıyacağız. Eskiye dair hiçbirşey istemiyorum. Bana kimse daha bir şey demesin. Düzen ve disiplin yok. Trabzonspor’un geleceğini kurtarmak için yeni dünya kuracağız. Bunu yapacağız. Trabzonspor’un durumuna üzülen milyonlarca çocuklarımız için bunu yapmak istiyorum. Lütfen destek.

Trabzonspor’un çok sağlıklı bir kadrosu oluşmalı. Onur kilit isimlerden birisi. Ama kimseyi olmazsa olmaz görmüyorum. Trabzonspor’un almayacağı ya da satmayacağı hiçbir oyuncu olamaz. Ne onur ne Muharrem Usta bu kulübünm üstünde değildir. Önce Trabzonspor diyerek takım ruhunu kemikleştirecek bir ekiple yolculuğa çıkmak zorundayız. Ben Onur’la konuştum. Şampiyonluğa gidebilecek bir Trabzonspor’un içinde sonuna kadar kalmak istiyor. Trabzonspor’un üstünde Allah’ın bir tek kulu olmayacak.

Türkiye liglerini tanıyan oyuncular öncelikli oyunculardır. Olabilecek ve olamayacak oyuncular var. İyi değil doğru isimleri bulmalıyız. Önümüzde 40 günümüz var. Haziranın soınlarına doğru kamp başlar. 40 gün hiçbir işle uğraşmadan, satma, kiralama, alma ve takımı kurma işini yapmalıyız. 40 günü çok sağlıklı geçirirsek, camiamız bize olağanüstü destek verirse, bu süre sağlıklı geçirilirse direkt oynayabilecek 5 ila 8 oyuncuyu monte edebilirsek iyi işler yapmış olacağız. Gelecek sene gerçekten bunu yapmalıyız. Ben sabrın altını çiziyorum. O sabır işini çizmek zorundayız. Milyonlarca insanın olduğu yerde milyonlarca fikir vardır. Herkese uygun birisini bulamayız. Ama karar verildiğinde dibin dibini görmüyş camialar için ekonomik olarak blu kulübe destek zamanıdır. Biz seyirci istemiyoruz, taraftar istiyoruz, iyi günde kötü günde. Bu kadar ekonomik sorun varken Trabzonspor 4,5 milyon ceza ödedi. Ben 4,5 milyona Trabzonspor’a bonservisi olmayan müthiş bir oyuncu alırım. Bu kulübün taraftara ihtiyacı var. Kutü gününde taraftar bu kulübü sahiplenmelidir. Trabzonspor camiasının sağduyulu hareketinin bunu kıracağına inanıyorum. 

Bu çürümüşlüğe tahammül edecek kimse yoktur. Bir başkan olarak çürümüş bir düzenin altında kalamam. Yeniden sıfırdan bu tecrübelerimizle bunu o dev Trabzonspor markasının hatrına, o efsanelerin hatrına yapmamız lazım. Bizi yine şampiyon yapmayacaklar diyerek inhtihar edenlerin hatrına bunu yapmamız lazım. Biz kararlıyız, camia da lütfen kararlı olsun. Keşke sorun tek başına hoca olsa, tek başına futbolcu olsa. Konu derin ve ağır. Bu süreç yıllardır bataklığa giden bir süreç. Biz bunu kapatıp iyisiyle, kötüsüyle yeni bir sayfa açmamız lazım. Geldiğimiz günden beri icralarla uğraşıyoruz, kara delikleri kapatmaya çalışıyoruz. Sadi hoca bırakmaya karar verdiğinde ben başka hocalarla da görüştüm hiç kimse gelmedi. Bütün camia bana Hami Hoca’yı bana bastırdı. Ben de Hami’ye sahip çıktım. O da bu yapıda bir şey yapamazdı. Ben Tolunay’ı da ara dönemde davet ettim. Kayseri’ye sözü olduğu için gelemem dedi. Başkaları ile de görüştüm. Şimdi de bize kimse birşeyleri dayatmasın. Gelsin diyenler istifa etsin dediler. Bunu Şenol Hoca’ya da yaptılar. Konu hoca konusu değil. Bu dip yılların getirdiği bir süreçtir. Burada bir kentsel dönüşüm yapmak zorundayız. Değerlerimize sahip çıkmalıyız. Artık doğru işler yapmak istiyorsak mazimizden aldığımız güçlü ygeleceğe yeni bir düzen kurarak gitmek zorundayız. Burada bir izolasyon yapmak zorundasın. İdari tarafı sportif tarafın olacağı Akyazı’ya getirmeyeceğim. Oraya herkes girip çıkamayacak. İyi bir gözlemci analist olarak Trabzonspor camiasına sesleniyorum. Size çok az şey anlatıyorum ama olmaz. Trabzonspor’un düzenini değiştireceğiz ve yapacağız, yapmak zorundayız.

Stadımız Türkiye’deki nadide statlardan birisi. Sadece stat değil, yanındaki antrenman sahaları ve büyük bir tesisten bahsediyoruz. Stat yetişsin diye Gençlik Spor Bakanlığı ve Toki’nin olağanüstü katkısı oldu. Yavaşlama vardı. Bunlar çözüldü. Stat istediğimiz zamana yetişiyor. Sayın Spor Bakanı Çağatay Bey’e çok teşekkür ederim. Stadyuma olağanüstü destek veriyor. İki tane bakanımız var. Berat Bey ve Süleyman Bey’e teşekkür ediyorum. Toki Başkanına da teşekkür ediyorum. Berat Bey fanatik düzeyde Trabzonsporlu. Kurtuluşumuz öze dönmekten geçiyor. Ben Trabzonspor’a UEFA’dan gelecek cezaya oh olsun diyorum. Keşke 5 sene önce gelseydi.

Yaklaşık 120 loca var. Bu locaları satmayacağız, Trabzonspor’un geleceğini satacağız. Trabzonsporlu şirketlere ve işadamlarına geleceğimizi kurtarma aracı olarak satacağız. Tüm camiadan bekliyorum. Trabzonspor camiasının locaları bir araç olarak görerek katkı sağlaması lazım. Kombine alarak katkı sağlamak lazım. Bütün camiamızın yeni stadın locasından, kombinesinden, vip koltuklarına kadar büyük katkı sağlaması lazım. Bu kulübü ekonomik olarak ayağa kaldırmak bizim sorumluluğumuz. Bu duruma bizi kimsbe düşyürmedi. Bunu el birliği ile bu hale biz düştük. Biz yaptıysak hep beraber bunun altına girip kaldıracağız. İşte orada Trabzonsporluluğu göreceğiz.

Seyirci sorunu aslında sadece Trabzonspor’a özgü bir konu değil. Trabzonspor’un bu yaşadığını Beşiktaş yaşamıştı, Galatasaray tribününde bıçaklamalar olmuştu. Fatih Terim’in başı yarılmıştı. Bütün kulüplerde gördüğümüzbir tablodan bahsediyoruz. Trabzonspo’un bu profil ile olması karşıdır, bu algı yanlıştır. Bunu herkes için söylüyorum. Bunlar sadece Türkiye’de olmuyor ama biz yöneticilere düşen görev, bu profil ve bakış değişmediği sürece kulüpler çok zarar görür. Taraftar ne olursu olsan kulübüne zarar vermeyendir. Bizim bunları yapma gibi bir derdimiz var. İsterse babamızın oğlu olsun yanlışın karşısındayım.

 Temmuz sosyologlarla masaya yatırılması gereken bir konu. Eğer bir Trabzonspor taraftarı olduğunuzu bir an düşünün. Beşiktaş şampiyon olduğunda Trabzonspor taraftarın aklından geçen şu: biz de akşam şampiyonluğu yaşayacaktık ama Beşiktaş’ın öyle şampiyonluğu kaybettiğini bir düşünün., 100 sene o travmayı atlatamaz. Bu travma kolay kolay atlatılamaz. Trabzonspor mutlak manada başarılı olarak insanlar rahatlayabilir. Bu konu şu ya da bu şekilde görmezlikten gelinmeye devam edilirse ve olmamış gibi davranılmaya devam edilirse, bu kemiren bir yara olarak sönmeden devam ediyor ve eder. Bunu içine sindiremeyen daha kenarıda kalmış kişiler bu topa devamlı girmek durumunda kalacaklar. Bu kanayan bir yaradır. Bu sorun görmezlikten gelinmeyecek bir sorun değil, Türkiye’nin sosyolojik bir sorunudur. HPerkesi Trabzonspor taraftarının yerine kenrdilerini koymaya ve anlamaya davet ediyorum.

Trabzon’da sadece basın değil, herke Trabzonsporla yatıp kalkıyor. Trabzonspor burada damarda akan kan, gıdadan elde edilen vitamin ve ayakta tutan enerji neyse o. Ruhu olmayan insan olabilir mi. Trabzon’daki o ruhun adı Trabzonspor. O ruhun beslendiği gıda Trabzonspor. Başarı varsa herkes biryerde dolaşıyor. Trabzonspor’un bir albenisi yokki gazetelerin albenisi olsun. Trabzonspor’un bu yolculuğunda onlara da büyük görevler düşüyor. Eleştiri haklarını kullansınlar ama Trabzonspor etrafında kenetlensinler. Basın Trabzon’da çok önemli.

Galatasaray maçından sonraki basın toplantısında ben bu düzenin değişmesi için toplantı yaptım. Salih bir semboldür dedim. Salihe’ de ‘Sen artık gündemdesin ama bir futbolcusun. Sakın ola ki kahraman olarak sokakta dolaşma. Polemik olmaktan kurtul çalış uğraş takımda yer al dedim. Ben Salih’e söz vermiş olsaydım pişman olurdum. İsminin caddelere verilmesini tasvip etmiyorum.

Şimdi icraat zamanı. Camiamız Trabzonspor’a sahip çıkarsa bu işi başaracağımızdan kimsenin şüphesi olmasın. Trabzonspor ve futbol camiasına selamlar olsun. Bize güvensinler.

Son Güncelleme: 17.05.2016 15:59
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com