05 Nisan 2016 Salı 10:27
Pelitli Çöpten Kurtulacak

İlkhaber Gazetesi’nin geçtiğimiz günlerde ‘Pelitli çöpsel dönüşüm alanı!’ başlığıyla manşetten duyurduğu Pelitli’deki çöp sıkıntısı Ortahisar Belediye Meclisi’nin gündemini oluşturdu. Belediye Meclis üyelerinin bölgede yaşanan sıkıntıyı sorması üzerine Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, “Pelitli kentsel dönüşüm alanı 1. etabının etrafını hem yol güvenliği, hem de alan güvenliği açısından sardık. Ama maalesef iyi niyetli olmayan vatandaşlarımız bu bölgeye atık döktü. Hatta bizim yaptığımız çalışmayı tahrip ederek bunu yaptılar. Talimatı verdim. O alanın sağlı sollu etrafını kapatacağız. Bölgeye çöp dökülmesinin önüne geçeceğiz. Ayrıca kentsel dönüşüm alanı ihale edilecek ve ihaleyi kazanan firmaya yer teslimi yapılacak. Alan tamamıyla TOKİ’ye hibe olarak teslim edilecek. TOKİ Başkanımız Mehmet Ergün Turan bizzat inisiyatifini kullandı. 30 Mayıs’ta ihaleye çıkılacak. Bu projemizi gerçekleştirdiğimizde Pelitli bölgemiz ayrı bir vizyon kazanacak” şeklinde konuştu.
 

SATIŞ TARTIŞMASI
CHP’li Meclis Üyesi Turgay Şahin, Meclis’te Trabzon Belediyesi döneminde elde edilen taşınmazların satışların satışını eleştirdi. Şahin, “Ortahisar Belediyesi’nin kuruluş tarihi 2014 yılı gözükse de, asıl kuruluş tarihi Trabzon Belediyesi’nin kuruluş tarihidir. Bu süreç boyunca belediyeyi yöneten kişiler bir takım gayrimenkuller almıştır. Bunların bazılarının tapuları Büyükşehir’e verilmiş. Büyükşehir sormadan haraç mezat satıyor. Siz satışa niye müsaade ediyorsunuz? Bunların satılmasına gönlüm razı olmuyor” dedi. Şahin’in serzenişi üzerine Başkan Genç, Trabzon Belediyesi ile kapatılan belde belediyelerin taşınmazlarının komisyon aracılığı ile Büyükşehir Belediyesi’ne devredildiğini hatırlattı.

Genç, “Yasa gereği bu işlemler yapılmış. Çukurçayır’daki binamız, Çağlayan’daki binamız için uğraştık. Bir kısım taşınmazlar Büyükşehir’e, bir kısım taşınmazlar Ortahisar’a devredildi. Satış konusunda yetki Meclis’indir. Ayrıca bu konuda sizle aynı düşünvede değilim. Eğer belediyemiz lehine daha üstün bir kamu yararı varsa, cüzi miktarda kiraya vermek yerine taşınmaz satışı yapılabilir. Belki üstün kamu yararı olursa biz de ilerde bazı taşınmazları satacağız” diye konuştu.

(İlkhaber / Meryem AKGÜN)


 

İLGİLİ HABER
107047.jpg

 

Son Güncelleme: 05.04.2016 10:35
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com