04 Ocak 2013 Cuma 10:36
Sadri Şener :

Bursa, Eskişehir ve Antalya yenilgilerinde… 

Üzüldüm…Yıkıldım…Dağıldım… 

Trabzonspor Formasını Giyen Oyuncu Kaybedince Benim Gibi Bir Şeylere Üzülmeli 

Transferde Galatasaray’a giden oyunculara, Onur Recep Kıvrak’tan Türk futboluna kadar birçok konuda her soruya açık yüreklilikle cevap veren Başkan Şener, “Herkes temiz futbol istiyor ama temizlik için kimse gelmiyor” yorumunu yaptı. 

Ligin ilk yarasında yenildikleri 3 maçı hatırlatan Başkan Şener, “Bursa, Eskişehir ve Antalya maçlarındaki yenilgiyi hazmedemedim. Üzüldüm, yıkıldım, dağıldım. Bana hiçbir oyuncu bu maçlarla ilgili mazeret sunamaz. Kabul etmem” dedi 

Avrupa’da Daha Yukarılarda Olmalıydık

“Ben hiçbir zaman içten pazarlıklı olmadım. Dışa açık bir insanım. Düşündüğümü ve bildiklerimi herkesle açık ve net bir şekilde paylaşıyorum. Görevde kaldığım sürede en çok üzüldüğüm ve arzuladığım olayın başında şampiyonlar liginde birkaç dakika içinde kaybettiğimiz çeyrek final oldu. Daha yukarılara gidebilirdik ama olmadı. Avrupa da yukarılarda olmak lazım. Avrupada olmak her şeyinizi artırıyor. İtibarınızı, vizyonunuzu, sponsorlarınızı. Kısaca size değer katıyor.”

TFF Herkese Eşit Uzaklıkta Olmalı

“TFF ile aramızdaki bu kırgınlık nasıl sona erecek onu da tam olarak bilmiyorum. TFF kendini saydırmak için baskı oluşturmak istiyor. Kendini saydırma konusunda haklı olabilir. Ama saygın olmak içini önce saygı duymalısın. Bir-iki takıma saygı duyup diğerlerine öteden muamelesi yapması doğru değil. Dört büyük takım arasındaki mesafede ve duruşta ben farklı muamele görürsem doğal olarak rahatsız oluyorum. Eşit davranmalıdır.”

Tahkim Kurulu Fenerbahçe’yi Nasıl Kurtarırız Diye Oturuyor

“TFF’nin kurularında kurallar, kanunlar herkese eşit uygulanmalıdır. Ayırım yapılmaması lazım. Bu kavga bitmesi lazım. Bu kavgayı biz değil TFF öncülüğünde bitirilmesi lazım. Ama TFF bunu bitirmek niyetinde görünmüyor. İşlerin böyle yürümesinden yana. Bakın tahkim kararları sürekli tartışılıyor. Tahkimin başındaki insan bu ülkede yargının başında olan bir insansa onu nasıl tartışırız. Ama bu kurulda tartışılıyor. Neden rengi belli Fenerbahçeli. Tahkimden benim anladığım şu. Fenerbahçe ile ilgili dosya gelince işe şöyle koyuluyorlar. Fenerbahçe’yi nasıl kurtarırız. Ne kadar az ceza aldırırız. Nasıl katkı sağlarız mantığı ile masaya oturuyorlar. Diğerlerine ise nasıl engel oluruz. Ceza konusunda nasıl orada bırakırız düşüncesi ile dosyaya bakılıyor. Bunun örnekleri çok. Son kararla bunu perçinlediler. Tahkim ya da kurullar şunu yapabilmeli. Gizlilik diye bir şey yok. Burası MİT değil. Kozmik odası falan yok. Neden cezayı verdiğini neden indirdiğini açık ve net bir şekilde kulüplerin yüzüne anlatmalı. Yaptım oldu, verdim oldu yok. Kulüp adına kişi adına, kulüp oyuncularına aynı suçtan farklı cezalar olmaz. Olursa böyle tartışılır. Bunlardan kurtulmamız lazım.”

Çekilmemizin Zamanı Geldi

“Bizim jenerasyonun artık futbolun içinden çekilmesi lazım. Gençlerin göreve gelip çalışması lazım. Gençler sorumluluk almalı. Her nedense gençler sorumluluk almaktan kaçıyor. Ben Trabzonspor’da en uzun süre yöneticilik yapan insan oldum. Şu anda 60 yaşını devirdim. Ne kadar koşabilirim ki. Ama gençler bu horonda olmaktan kaçıyor. Onlar daha çok krema bölümünde yer almak istiyor.”

Taraftar Her Stadyumda Maç İzlemeli

“Spor futbol kardeşlik diyoruz ama şiddeti kesemiyoruz. Her takımın taraftarı her maça gidebilmeli. Suç işleyen bedelini ağır ödemeli. Hatta bana kalırsa stadyumlar eskiden olduğu gibi yüzde 50/50 taraftara eşit bölünmeli. Bizim her yerde taraftarımız var. Biz her yerde yüzde 50’yi doldururuz. Ama bizim dışımızda bunu seslendiren yok. Kimsenin işine gelmiyor.”

Yabancının Kriterleri Olmalı

“Takımınız iyi olunca iyi sonuçlar alır. Transfer döneminde Şenol hoca bizden yerli oyuncu istedi. Yabancıya sıcak bakmıyor. Ama yerlilerinde durumu ortada. Hocamızın bu isteğini dikkate alacağız. Önümüzdeki sezon yabancı sayısı sınırlandırılacak. Bunu da dikkate alarak çalışma yapmamız lazım. Türkiye’ye yabancı getirmenin kriterleri olmalı. Milli sayısından tutun da yaşına kadar olmalı. Şu şartlarda tuttuğunu al gel mantığı güdüldü.”

Üç Maçta Üzüldüm, Canım Yandı

“İlk yarıda çok üzüldüğüm yenilgiler oldu. Trabzonspor formasını giyen oyuncu kaybedince benim gibi bir şeylere üzülmeli. Sorumluluk almalı. Mesela üç derbi maçında yenilmedik. Bu maçlarda futbolcuyu motive etmeye bile gerek yok. Zaten kendisi oluyor. Ama Bursa, Eskişehir ve Antalya maçlarındaki yenilgiyi hazmedemedim. Üzüldüm, yıkıldım, dağıldım. Bana hiçbir oyuncu bu maçlarla ilgili mazeret sunamaz. Kabul etmem.”

Çiğ Süt Emen Olabilir

“Kaleci Onur ile konuştum. Bizim takımda mutlu olduğunu söyledi. Bir yere gitmem dedi. Hemen ardından kendisine size bu sözleri söyleyip de gidenler oldu diye sordum. Evet haklısın dedi. Avrupa’ya gitmek istiyorum diyerek yurt içinde kalanda oldu. İnsana bir yerde güvenmek istiyorsunuz. Sözleşmesi olana güvenmek itiyorsunuz söz verene güvenmek istiyorsunuz. Ama bakıyorsunuz ki sözleşmesi olan da söz veren de gidebiliyor. Süt bu bazen çiğ da içilebiliyor. (Gülerek söyledi). Ama Onur’a güveniyorum. Onlardan farklı bir delikanlı.”

Dert Herkes İçin Ortak Olmalı

“Herkes kendi başarısını düşünüyor. Kendisinin kazanmak için çaba sarf ediyor. Bu yolda giderken verdiği hasarların hesabını yapmıyor. Oysa yapmak lazım. Hem de birkaç kez yapmak lazım. Mesela TFF 4 büyük takımı bir araya getirip masaya oturmalı. Futbolun ağabeyi diye bizler görülüyoruz. Eğer bizler rahatsızsak diğerleri haydi haydi rahatsız olur. Birinin derdi sorunu varsa diğerleri de müdahil olmalı. Yani biri haksızlığa uğruyorsa diğerleri de tepki koymalı. Kulüpler birliği aslında bunun için var. Ama kulüpler birliği sadece para konuşuyor ben ne alırım yada daha fazla nasıl alırım. Kural mural hak getire. Senin canın yanmış onun canı yanmış umurunda bile değil. İşte ben bu yüzden kulüpler birliğine gitmiyorum. Dert bizim ama derde sorun olan yok. Canı yanan bağırıyor yanmayan ise seyrediyor. Böyle birlik mi olur.”

Futbolda Temizlik Şart

Futbola temizlik isteniyorsa herkes elini taşın altına samimi bir şekilde sokmalı. Kendi kapısının önünü temizleyip komşunun bahçesine atarak ya da sokağa dökerek temizlik olmaz. Bu 2013 bunun için fırsat olmalı. Önümüzdeki yıl UEFA kriterleri devreye girecekse başlamak lazım.” 

İLKHABER ÖZEL

GÜNGÖR KAYA

ANTALYA

Son Güncelleme: 07.01.2013 14:01
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com