09 Ocak 2013 Çarşamba 11:59
Şenol Güneş:

Gitmesi gerekenler gitmeyince yoruluyorum bunalıyorum 

Sıkıntıların ana kaynağını açıklayan Güneş, futbolcularını değerlendirdi. Transferin zorluğuna değinen Güneş, her şeye rağmen yine de umutlu konuşarak, “Ligde puan farkını kapatabiliriz” yorumunu yapıyor. Güneş, umudunu korurkan mesajı da çok açık ve net veriyor, “Gitmesi gereken oyuncular da gitmeyince yoruluyorum ve bunalıyorum…” 

ANA SIKINTI SEVGİ, SAYGI VE SAMİMİYET

Bordo-Mavili takımın Teknik Direktörü Şenol Güneş, bu sezon yaşanan kötü gidişten, takımın mevcut durumuna kadar her konuda İlkhaber Gazetesi’nin sorularını yanıtladı. Trabzonspor’a ilk geldiği günde de sıkıntıların olduğuna vurgu yapan tecrübeli teknik adam, “Bugün de sıkıntılar var. İlk geldiğimiz zamanda sonuçların verdiği moralsizlik, güvensizlik, ekonomik sıkıntı, oyuncuların inançsızlığı, yönetimin güvensizliği, şehirde de bir sıkıntı vardı. Ama benim için şimdi bugün bu tabloda o kadar olmasa da yine sıkıntılar var. Sonuçlar beklentilerin karşılığı olan, sonuç alamananın verdiği bir güvensizlik ve moralsizlik var. Geldiğimizden sonra yaptığımız çıkışlar, aldığımız sonuçlar, gündemi yakalamak, yarış içinde olmak, Avrupa’da yarışmak, diğer takımları geçmek gibi gerisinde kaldığımız için olumsuz olarak yapılan eleştiriler çok fazla. İlk geldiğimizde böyle bir durum yoktu. Sıkıntılar vardı ama geriye dönük iyi bir oyun, iyi bir çıkış yoktu. Dolayısıyla bugün itibariyle yaptığımız doğru işlerin arkasından gelen olumsuzluk, sıkıntı oldu. Her şeyden önce sonuçsal olarak düşündüğümüzün çok altındayız. O da sevgiyi, samimiyeti ve saygıyı sekteye uğrattı. Ana sıkıntılardan bir tanesi de bu” dedi.

BİR GOLLE DARMA DAĞIN OLUYORUZ

Şu anda her şeyin sonuçlara endekslenmesi halinde daha fazla sıkıntı olacağını savunan Güneş, “Trabzonspor için, Türkiye liglerinde altta oynayan takımlarda da bu sıkıntılar var. Trabzonspor’un ve diğer büyük takımların en küçük kaybı büyük sorun olarak karşısına çıkar. Hem camianın takıma ve kulübe olan inancı ve sevgisi, güveni sarsılır hem de karşılıklı bir olumsuzluk ortaya çıkar. Trabzonspor da şu anda bunları yaşıyor. Trabzonspor’dan beklenen oyun olmayınca taraftarlar ve camia da o olumsuzluğu yaşıyor. Şu anda sıkıntımızın kaynağı bu. Karşılıklı etkileşim iyi oyun ve sonuçlar moral değerlerini arttırır. Kırılganlık o yüzden fazla bizde. Hazırlık maçı olsun, diğer maçlar, olsun oyunun gidişine göre yediğimiz bir golle hemen darma dağın olabiliyor takım” diye konuştu.

OLUMSUZLUK TAKIMI ETKİLİYOR

Bu sene beklenen futbolun ortaya koyulamadığının da altını çizen Güneş sözlerini şöyle sürdürdü; “Trabzon kenti futbolla yaşayan bir kent. Ayrıntılı olarak sevgisini Trabzonspor ile bütünleştirdiği için olumsuzluğu da büyütüyor. Şu anda özellikle oyuncularımızın saha içerisindeki lig maçında olsun, kupa maçında olsun, iyi oynarken bir olumsuz gidiş, daha önceki maçlarda da olduğu gibi olumsuz olarak takımı etkiliyor ve takımın tümüne yansıyor. Bir de takım karakterini bu anlamda sağlam oluşturamadığımız için sürekli değişen bir kadromuz var. Başarılı olan bir kadronun olduğu yerde başarısız dönem geçirdiğimiz zaman güçlü bir karakter olumsuzlukları göğüsleyebilir. Ama tam tersi olunca sıkıntı çekiyoruz.”

SIKINTILAR YAKAMIZI BIRAKMIYOR

“Bir şeyler kötü gittiği zaman diğer şeyler de kötü gidebilir” diyen Teknik Patron Güneş, şu ifadeleri kullandı; “Şansızlık var, yanlışlık var, hatalarımız da var. Bir Giray’ın elinin kırılması büyük bir şanssızlıktı. İyileşti tam formunu yakaladı ve böyle bir rahatsızlığının ortaya çıkması çok büyük bir talihsizlik. Hem Türk oyuncuyu kaybediyoruz hem de iyi bir oyuncuyu kaybediyoruz. Buna benzer sakatlığı olanlar var. Alternatif oyuncuların olması da çok önemli. Böyle mazeretleri söylemekten hoşlanmıyorum. En yoğun dönemimizde en sorunlu dönemleri yaşadık. Avrupa Kupası’ndan elendiğimiz için de fazla maçlarımız yoktu. Şimdi kupa ve lig girdi. Kadroda sıkıntılar var. Bunlar bizim eksikliklerimiz.  Giray yok, Colman da bu sıkıntılı durumda bize faydalı olamayacak. Bamba ve Zokora da milli takımda bulunuyorlar. İdeal kadromuzu ortaya koyamadık. Rekabette de sıkıntı yaşadık. Sapara ve Adrian önemli oyuncular. Şansızlık var ama yapı faydalı değil. Yabancı oyuncuların fazlalığı da önemli bir olumsuzluk. Türk oyuncular fazla olsaydı bizim eksikliğimiz olmazdı. Çok yabancı olunca altı tanesi oynayacak. Yerli az olunca sıkıntı oldu. Giray yok yerli bir oyuncu alacağız. Tecrübeli almak istersek de yabancı olacak.”

KADRO İSTİKRARI SAĞLAYAMADIK

Bazı transferlerinin çok gündemde tutulduğunu da belirten Güneş, “Bizim bazı transferlerimizi çok gündemde tutuyorlar. Oğulcan’ı izlediler ve olumlu rapor tuttular. Biz de kadromuza kattık. Bizde de oynayabilir, 1461’e de gönderilebilir. Oynayabilirse bizde oynar. Abdullah Karmil’i bugün itibariyle aldık. Şu anda hem stoper hem de ortada alternatif bir isim. Stoper transferinde yabancı oyuncu da almak zorunda kalabiliriz. Giden oyunculara biraz da bağlı. Dolayısı ile fazlalık var orda. Yabancı sayımız çok fazla. Üç dört tane oyuncuyu koşullar itibariyle göndermek istiyoruz. Oyuncunun da gitmek istemesi gerekiyor. Marek’e söyledim takım bulsun diye bu kez gitmedi. Takımdan ayrı çalıştı. Elimizdeki oyuncunun talibi olacak oyuncu da gitmek isteyecek. Eğer kalırsa takımda oynayamayacak. Öyle bir süreçten geçiyoruz. İdeal kadroyu kuramamak gibi bir sıkıntımız var. İdeal kadromuz yok. Sahiplenme duygusu yok bazı oyuncularda. Takım olamıyoruz. Oynamayan oyuncu mental olarak kırılıyor. Verim olarak da verim veremiyor. Colman sürekli olsaydı, Colman-Zokora ikilisini kullanabilseydim çok daha iyi olabilirdi. Zokora veya Colman oynamadığı zaman değişerek oynadık. Adrian ön plana çıkmıştı ama Adrian şu anda olumsuz bir performans ortaya koyuyor” şeklinde ifadeler kullandı.

HEPSİ İYİ OYUNCULAR AMA…

Paoulo Henrique’nin çok farklı bir oyuncu olduğunu da vurgu yapan Teknik Patron Şenol Güneş, “Bizim tarzımıza uyan bir oyuncu ama genç bir oyuncu olarak eksikleri var. Belki başka takımda oynayıp pişmesi gerekiyor. Daha tecrübeli oyunculardan janko ise biraz daha farklı. Kafa toplarına çıkan. Vittek de onun gibi. Vittek biraz daha takıma uyumlu görünüyor. Bizim oyun tarzımızla bütünleşemiyorlar ve bu yüzden verimleri düşük. Kötü oyuncular değiller ama şu andaki görüntüleri olumsuz. Halil farklı bir oyuncu. Santrafor ya da ortada oynadığı zaman taktik duruşu iyi ama hız olarak eksik. Bremen maçının ilk yarısında iyiydi geriye gelip yardım ediyordu. Ama ikinci yarıda yorgunluğun da etkisiyle sıkıntı yaşadı biraz. Janko ile Vittek bizim için önemli ikisinden birinin ön plana çıkması gerek. Janko idmanlarda iyi çalışıyor ama ön plana çıkamıyor maçlarda. Vittek de öyle. Paulo birçok eleştiri alıyor ama girilen pozisyonların içinde yer alıyor. Henrique eğitilebilir bir oyuncu. Usta değil. Vittek usta ama o patlamayı bir türlü yapamıyor. Henrique koşması ve fiziki de iyi ama onda da soru işaretleri var. Bilbao maçında çok koştu tempolu gitti geldi. Ama gol vuruşlarında eksik. Teknik becerileri ve oyun anlayışı açısından eksiklikleri olunca Trabzonspor’da oynaması zor” dedi.

JAJA ÇOK İYİ OYUNCU

Jaja konusunda da yorumda bulunan Teknik Patron Güneş, “Jaja çok iyi oyuncu. Ama o dönemlerde de yaşadık. Son maçtan sonra nasıl gittiğini gördük. Gitmeden önce de sorunları vardı. O sorunlarının hala olduğu söyleniyor. Arabistan’a gitti ve oradan da kendi ülkesine gidip tedavi olduğu söyleniyor. Kayseri eğer bedava almışsa oynama şansı var ve oynarsa maç parasını veriyorsa tutarsa tutar. Ama transferle alınan bir oyuncu olursa o zaman riskleri fazla. Ne verecek onu da bilmiyorum. Kendi ülkesine gitmesine rağmen orada da oynayamamasının oyunculuğuyla ilgili olduğunu düşünmüyorum. Disiplinsizlik farklı bir şey. Hiç sorunlu görünmeyen ama takımı da sahiplenmeyen oyuncu da disiplinsizdir. Özel hayatı ile ilgili hatalar yaparlar. Bizde de oluyor başka takımlarda da var. Jaja’nın sorununu alırsak benim bildiğim kadarıyla Trabzon’da da olan alkol sorunu vardı. Şu anda son durumunu bilmiyorum. Tedavi olduğu söyleniyor. Ama oyunculuğu ile ilgili bakarsak benim en beğendiğim iyi oyunculardan bir tanesi. Yetenekli çok klas bir oyuncu. Avrupa’da her takımda oynayacak bir oyuncu. Alan takımın onu bedava alması durumunda ne alırsan kardır mantığı daha iyidir. Yaşam olarak sıkıntıları var ve bunları aşmakta sorunlar çekiyor. Bizden de giderken başka bir sorunu yoktu” şeklinde konuştu.

KUPA MAÇLARI BİZİ RAHATLATABİLİR

Önceliklerinin kupada oynayacakları 2 karşılaşma olduğunu da ifade eden Teknik Direktör Şenol Güneş, “Belki şu süreçte Colman’ın tam hazır olmaması, Zokora ve Bamba’nın takımda bulunmaması, Giray’ın sakatlanması bizi olumsuz etkiledi. Mersin ve Antalya maçlarında alacağımız sonuçlar bizi rahatlatabilir. İki maçı kazanırsak kalan üç maçta rahat oynarız. Burada Mersin’i ve Antalya’yı yenersek ya da birini yenip bir de beraberlik alırsak bile bizim için kalan maçlar daha rahat olur. Çok büyük avantaj yakalamış oluruz ve dolayısıyla lige daha iyi motive oluruz. Şu arada Antalya maçı çok önemli belki sıkıntılı başlayacağız ama her şeye rağmen bizim kadromuzda iyi oyuncular var. Hazırlık maçlarındaki idman yoğunluğu ve motivasyon ile resmi maçların farklı olduğunu düşünüyorum. Kazanabileceğimizi düşünüyorum. Lig maçında kaybettiğimiz zaman maça hakimdik. Elimizde gerçekten iyi oyuncular var. Hazırlık maçında bile iyi oynayınca her şey değişiyor. Ama bir gol yiyince bütün tablo değişiyor. Antalya, Mersin, Karabük ve Elazığ maçlarında bir galibiyet serisi yakalarsak, iyi olur. İyi başlamak istiyoruz” şeklinde ifadeler kullandı.

PUAN FARKINI KAPATABİLİRİZ

Ligdeki puan farkını kapatacak bir yapıları olduğunu söyleyen Teknik Direktör Şenol Güneş, “Her maça final maçı gözüyle bakacağız. Bakalım alacağımız sonuçlar bizi nereye getirecek. Kaybettiğimiz maçlara bakarsak bir çok maçı kazanabilecek bir yapıdaydık. 12 puan anormal bir puan. O maçların içerisinde hep o kırılganlıkları yaşadık. Kazanabilirdik ama olmadı. Bursa maçının bir beraberliği bile birçok şeyi değiştirirdi. Ama şimdi ikinci yarı kayıpları düşünmek yerine kazanabilmeyi düşünmeliyiz. Kazanma alışkanlığını sağlamalıyız” diye konuştu.

ŞİKE SÜRECİ ÜZERİMİZDE ÇOK DURDU

Şike sürecinin kendilerinin üzerinde çok durduğunu ifade eden Güneş şu ifadeleri kullandı; “Sorulduğu zaman cevap veriyoruz. İşimizi aksatmıyor. Hayatımız devam ediyor. Maç oynamamızı engellemiyor. Dikkat dağınıklığı yarattı ama işimizi etkilemedi. Bu takımın şu andaki kötü oyununu ona bağlamak doğru değil. Bunun bize etkisi şöyle oldu. Transfer döneminde yaşadık bu sıkıntıyı. Aldığımız oyuncular nedeniyle zenginlik oldu kadroda. Bundan bir rahatsızlık var. Bugünkü sonuçları etkileyen şeylerin başında transfer yanlışları var.”

KENDİLERİNİ TAKIMA AİT HİSSETMİYORLAR

Bazı oyuncuların henüz kendilerini takıma ait hissetmediğini de altını çizen Güneş, “O sorumluluk duygusunu henüz yakalayamadılar. Örneğin Yasin, Olcan, Volkan gibi oyuncular daha henüz kendilerini kanıtlayamadılar ki sorumluluk ve takım olma duygusunu yaşayabilsinler. Onlar da kendi içlerinde bunun savaşını bunun kavgasını veriyorlar. Adrian bir ara iyi oynadı ama şimdi iyi değil. Dün de iyi olmadığını gördük ama kötü oyuncu mu hayır. Sapara kötü oyuncu mu hayır, Alan kötü oyuncu  mu hayır. Ama üçü bir ara da oynar mı ona da hayır” dedi.

BÜYÜK HARCAMALAR BEKLENTİLERİ BÜYÜTÜYOR

“Mutsuzluk hem bizde hem de takımda var” diyen Teknik Patron Güneş, “En iyi durumda olan Galatasaray’ın bile mutlu olduğuna inanmıyorum. Çok büyük beklentilere sokuyoruz kendimizi ama sorunları kabul edip sıfırdan başlayamıyoruz. Her şeyi mükemmel olan bir yerde olursan ve sıkıntı yaşarsan daha büyük zorluklar yaşarsın. Ben yorgunluk yaşamadım. Benim sıkıntılarım anlattıklarım. Çalışırım, işime bakarım, Trabzonspor’un şunu bilmesi gerekiyor. Kendi gerçeklerimizi görmemiz lazım. Ekonomik olarak büyük harcamalar beklentileri de büyük yapıyor. Tabi yarışta olmalıyız. Ama bu kadar para harcamayla yapmak doğru mu bu tartışılır. Biz hep az harcayarak büyük işler yaptık. Bu anlayışı Türk futbolu için de söylüyorum. İyi futbol oynayan bir takım rakibi ezen bir takım olmadığımız sürece yorgunluğum olur. Başka bir sorunum yok. Oyuncumun en iyi şeyi sunmasını beklerim. Aksi takdirde yorulur ve sıkıntı yaşarım” şeklinde konuştu.

İŞTE O ZAMAN YORULUYORUM

Güneş sözlerini şöyle sürdürdü; “İlgim olmayan alanların da bir kısmına zorunlu olarak katılıyorum. Takıma zarar veren şeyleri düşünüyorum. Oyuncum verilen paranın karşılığını vermezse üzülüyorum. Başka yerde de üzülüyorum ama burada daha çok üzülüyorum. Oyuncularım daha iyi oynamalı diyorum. O sıkıntıları henüz aşamadık. Mesela şu anda yabancı oyuncu fazlalığımız var ama belki de yabancı oyuncu transfer etmemiz gerekecek. Gitmesi gereken oyuncular da gitmeyince yoruluyorum ve bunalıyorum.  

Güngör Kaya - İlkhaber

Son Güncelleme: 11.01.2013 15:42
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com