12 Kasım 2012 Pazartesi 10:13
Şenol Güneş :

Teknik Patron Güneş, Olcan Adın ve Volkan Şen hakkında da önemli mesajlar verirken, neden oynatmadığını açıkladı 

GENEL BİR DEĞERLENDİRME

Bursaspor ve Medical Park Antalyaspor mağlubiyetleri sonrası insanların inanç ve güven sarsıntısı yaşadığını belirten Teknik Direktör Şenol Güneş, “Sahada bunu zaman zaman görüyoruz. Buna bağlı oyuncularında dalgalanmaları oluyor. Sanıyorum oynayan veya oynamayan oyuncularında kendi iç dünyalarında dalgalanmalar fazlalaşıyor. Çünkü oynamayan takım kötü gittiği zaman neden oynamadığını düşünüyor. Oynayanda maç kaybedildiği zaman güven sıkıntısı yaşıyor. Bunlar tabi iyi sonuçlarla el birliği içinde atlatılır. O tarafını düşünemiyor insanlar. Bir ay sonra maç kazanmak güzel bir şey. Oynadığımız maçları kazanabilirdik. Biz İstanbul'da Fenerbahçe'yi yenebilirdik. Beşiktaş'ı karşısında ilk yarı öndeyken ikinci yarı birden bire her şey dağıldı. Fizik ve moral güçlerimizde oldukça olumsuzluklar ve dalgalanmalar var. Bunları yaşıyoruz. Antalyaspor maçında 1-0'a kadar hiç pozisyon bulmadık. Golden sonra pozisyonlar bulduk. Daha rahat kazanmamız gereken maçta maçı kaybettik. Böyle bir maçı kaybettikten sonra korku herkese gelebiliyor. Güvensizlikte gelebiliyor ama büyük takım büyük oyuncular bunları aşmalı. Bizim oyuncularımız hepsi iyi oyuncular ama iyi oynamak ve devamlı oynamak zor, bunu sağlamamız lazım. Kendi başarısızlığımızı veya başarımızı başkalarına mal etmek yerine kendi üzerimizden bunu yapmak doğrudur. Şu anki oyuncularımızın kadroda olanı olmayanı çok iyi oyuncular, Türkiye'nin en iyi oyuncuları ama verip olarak ne verdiği tartışılır” ifadesini kullandı.

OLCAN KENDİNİ MAHKUM ETTİ

Volkan ve Olcan'ın Türkiye'nin en yetenekli oyuncuları olduğunu belirten Trabzonspor Teknik Direktörü Şenol Güneş, “Olcan geçtiğimiz sezon bize geldiğinde çok iyi oynadı. İki oyuncunun farklılıkları var. Olcan, yaz döneminde sakatlığı nedeniyle dinlenmişti daha sonra ailesinde üzücü bir durum olunca ondan etkilendi. Bir içine kapanıklığı vardı. Sezonda başında beri onu oynatmaya çalıştık o da gayet iyi çalıştı ama ondan beklediğimiz verimin altında olunca, takımında olumsuz oyunu buna eklenince bunlardan olumsuz etkilendi. Karşılıklı olarak Olcan’dan beklediğimizi bulamayınca, o da bu durumu sorumluluk içerisinde düşünerek, kendini biraz daha mahkum ettiğini düşünüyorum. Dinlenmeye ihtiyacı var tekrar bizim aramızda olacağını düşünüyorum” dedi.

VOLKAN ŞEN DALGALANMALAR YAŞIYOR

Takımdan ayrılacağı gündeme gelen ve performansıyla beklentilerin altında kalan Volkan Şen için ise Güneş şu ifadeleri kullandı: “Volkan Şen'de çok yetenekli bir oyuncu Olcan'a göre yaşananlardan daha az etkilenen ama çok dalgalanmalar geçiren bir oyuncu. Bakıyorsunuz çalışması çok iyi ama sahaya çıkanca tam tersi oluyor. Geçen hafta o yanılgıyı bende yaşadım. Sahada hareket olarak sonuç alamayınca bu tip yıldız oyuncuların iyi oynamaması da takım üzerinde olumsuz etki yapıyor. Onlar üzerinde yaptığı gibi. Akhisar Belediyespor karşısında birazda oyun yapımız farklıydı. Yasin'i de o yüzden oynatmadım. İki forvetli dörtlü bir orta sahayı farklı bir şekilde oynatmaya çalıştık. Daha sonra değiştirdim. Oyuncularda oynayıp-oynamadığından etkilenip-etkilenmediğini zaten sahada görüyoruz.”

ADRİAN MİERZEJEWSKİ İYİ ÇALIŞIYOR

Spor Toto Süper Lig'de bu sezon geçtiğimiz hafta ile birlikte oynanan son iki maçta forma giyerek 3 gol atan Polonyalı oyuncu Adrian'nın çok iyi çalıştığını ifade eden Trabzonspor Teknik Direktörü Şenol Güneş, bazı mevkilerde sayı olarak fazla olduklarını belirterek “Adrian iyi bir oyuncu. Bütün oyuncularımız iyi. Ama zaman zaman oyun formatı olarak düşündüğümüzde, kenardaki yıldız oyuncuları oynattığımız zaman sahadaki oyun formatı değişiyor. Orta alanda Adrian, Sapara, Alanzinho da oynayabilir. Colman da, Soner'de bir Türk oyuncu oynatıyorsunuz. Zokora, defansif, Soner'i oynattığınız zaman ya Sapara ya Adrian, Colman dışarıda kalacak o zamanda oyun formatınızı değiştirmeniz gerekiyor düşündüğümüz oyun tarzında bir sonuç alsaydık belki yine böyle bir durum olacaktı. Adrian iyi çalışıyor. Marek Cech de iyi çalışıyor. Belki şans bulabilir. Eldeki oyuncularda var. Yabancı oyuncu konusunu tekrar gündeme getirmeyi doğru bulmuyorum. Sayı çok olduğu için Sapara iyi ise Sapara, Alanzinho da iyi ama o da oynamadığı zaman onunda morali bozuluyor. Sahaya koyduğunu zamanda kötü oynadığında takıma katkısı olmuyor. Bazı mevkilerde sayımız fazla. Oynayan oyuncu iyi oynarsa, oynamayan oyuncu kendini motivede sıkıntı çekiyor” ifadesini kullandı.

TÜRKİYE'DE MAÇ ALIYORSANIZ NE YAPTIĞINIZ ÖNEMLİ DEĞİL

Güneş, alınan saha sonuçları sonrası eleştirilmesinin normal olduğunu belirterek, "Çünkü takımın sorumlusu benim. Teknik olarak bizim daha üst seviyede olmamız lazım. Mazeretleri söylemenin hiç kimsenin umurunda değil gerekte yok. Türkiye'de eğer maçı alıyorsanız ne yaptığınız önemli değil. Maçı kaybediyorsanız da anlatırsınız mühim olan kazanmak. Bizden beklenen oyun ve skorları tam olarak gösterdiğimiz söylenemez. Bu kadro ile daha iyi sonuçlar alabilirdik. Beşiktaş maçının 20-30 dakikalık bölümünde maç kaybedebilirdik. İyi oynamasak bile kaybedecek maçımız yoktu. 20 puan üzerinde olsaydı puanımız taraftarın bakış açısı değişecekti. Oyuncularında bir birlerine bakış açıları değişecekti. Beklentiniz fazlaysa ve altında kaldığınız zaman güven, heyecan ve moral değerlerinizde düşmüş oluyor. Bu da maalesef ülkemizde biraz daha fazla. Oyundan çıkan oyuncumuza olumsuz baktığınız zaman şimdi o oyuncu oynasın mı-oynamasın mı gibi şeyler yaşıyoruz. Her şey iyi gittiği zaman çok aşırı bir şekilde sahiplenip onu övüyoruz. Bunları da aşacağız” dedi.

ANTALYASPOR KARŞISINDA 5 DAKİKADA YEDİĞİMİZ İKİ GOLÜ AFFETMEM MÜMKÜN DEĞİL

Alınan saha sonuçlarının kendisini de etkilediğini belirten Güneş, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu takımın iyi oynamamasında benim moral değerlerimin düşmesi ve alınan sonuçlardan tabi ki etkileneceğim. Ben maç kazansam bile yanlıştan etkilenirim. Maça asılsınlar, koşsunlar, rakibi ezsinler bir pozisyondan gol yiyip mağlup olmaktan üzülürüm ama cesaretle takıma sahiplenirim. Ama kötü oynadığımız zaman ona diyecek bir şeyimiz olmuyor. Zaman zaman oldu bu, örneğin Medical Park Antalyaspor karşısında 5 dakikada yediğimiz golü af etmem mümkün değil yani olacak şey değil. Top bizde gol yedik ama futbol bu. Onun için takım üzerine baskı yapmak yerine benim üzerime baskı yapılmasını daha doğru buluyorum."

HALİL ALTINTOP'A YAPILAN TEPKİ

Müsabakanın ikinci yarısında oyundan alınan Halil Altıntop'a taraftarların tepki göstermesine üzerine Güneş, "Herkesin bir bakış açısı vardır. Taraftar olumlu da bakar olumsuzda ben sahaya giren ve çıkan oyuncuya olumsuz bakılmasını doğru bulmuyorum ama beni ve takımı eleştirine saygı duyuyorum. İnsanlar baktığı açıdan görüşlerini beyan ediyorlar. Haklı veya haksız olabiliyorlar. Burada çok yuhalanıp da kahraman olarak giden oyuncular var. Yuhalanıp kaybolan oyuncularda var. Seyirciye haksız diyemezsin ama doğru bulmadığımı söylüyorum. Siz çocuğunuzu dışlarımsınız. İyi veya kötü çocuğunuzdur. Evladınız sizin oyuncunuz. Tartışırsınız, eleştirisiniz. Futbol böyle bir oyun basit ve herkesin anladığı bir oyundur. Şu oyuncu oynasın bu oynasın. Adrian olsaydı bu maçı alırdık. Böyle bir mantık. Adrian oynayıp ta maçı kaybetseydik niye oynattın denilecekti. Alanzinho oynamadığı zaman niye oynamadı deniyor. Herkes doğrularını söylüyor. Biri bir şey söylüyorsa hakaret etmeden eleştirisini yapacak. En çok eleştiriyi de bana yapıyorlar gayet normal. Ben bundan tabi üzüleceğim, rahatsız olacağım dikkate alacağım. Şahsımla ve oyuncularımla ilgili eleştirilerde büyük olmak veya olaylar karşısında dik durmak farklı bir şey ama siz işinizi iyi yaptıktan sonra ve kendini ispatladıktan sonra bazı şeylere cevap vermeniz doğru değil. Futbolu bu yüzden seviliyor herkesin konuşabiliyor. Herkesin bir görüşü vardır buna bir şey söylemem ama bunlar üzerinde saygısızlık yapmayı ve hakaret etmeyi doğru bulmuyorum. Taraftarlarımız Halil'den daha çok şey bekliyor zaman zaman hata yapmışsa onun üzerinde ama dediğim gibi bunu bir hakarete vardırmadan. Bir aile gibi anne-baba ve çocuk gibi düşünürsek ve öyle bakarsak daha iyi olur. Halil'de öyle bakacağını düşünüyorum, öyle bakmalı. Alınmamalı, üzülmemeli taraftarda sahip çıkmalı" ifadesini kullandı

COLMAN'IN PERFORMANSI

Trabzonspor Teknik Direktörü Şenol Güneş bu sezon ilk kez Spor Toto Süper Lig'de forma giyen Gustavo Colman'ın, performansını maç eksiğine rağmen iyi bulduğunu belirten Güneş, "Colman, oynamamışlığın verdiği eksikleri vardı ama iyiydi. İlk maç olmasına rağmen iyi bir görüntüsü vardı. Daha iyi bir Colman bekliyoruz. İyi niyetle mücadele etti zaman zamanda oyuncu kaçırdı. Bazen çok kenarda kaldı uzun bir süre oynamayan bir oyuncu olarak gayet iyiydi "şeklinde konuştu.

"Janko'nun ve Halil'in de skora ve oyuna katkıları vardı” diyen Güneş, “Ortada ve ileride zengin bir kadromuz var. Karakterleri, beklentileri ve uyumları farklı. Her futbolcunun farklı özelliklerinden faydalanıyoruz. Janko'nun daha iyi olacağını düşünüyorum" dedi.

ONUR VE SONER

Güneş A Milli Takım’ın Danimarka ile oynayacağı hazırlık maçına çağrılan Onur ve Soner için ise şu ifadeleri kullanarak sözlerini tamamladı: “Onur ve Soner'in Milli Takımı hayırlı olsun. Soner, Zeki, Aykut, Yasin, Giray, Emre iyi oyuncular, her oyuncumuz Milli Takım’a gidebilir. Kadromuzu tam oturtamadık. Koyduğumuz oyuncuları maç kaybettiğimiz zaman onu da kaybediyoruz. Onun için biraz işimiz zor. Kolay değil inşallah bu zorluğu aşacağız.”

Son Güncelleme: 12.11.2012 10:18
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com