06 Haziran 2016 Pazartesi 09:26
Size De Bu Yakışır!

Trabzonspor’un altyapısı başarıdan başarıya koşuyor. Bordo-Mavili takımın U16 yaş kategorisi, bu sezon ligde fırtınalar estirerek oynadığı 29 karşılaşmanın tamamını kazandı ve Türkiye Şampiyonu oldu. Genç oyuncular, Gürcistan’ın başkenti Tiflis’te düzenlenen turnuvayı ise üçüncü tamamladı U16 Takımı’nın Antrenörü Harun Beklemiş, kaliteli oyunculara sahip olduklarını ifade ederek, “Burada bir aile gibiyiz. Asıl amacımız Trabzonspor A Takımı’na oyuncu yetiştirmek. Bunun yanında ligde ve turnuvalarda aldığımız başarılar ise bize motivasyon olarak geri dönüyor” ifadelerini kullandı.

AİLE HAVASI YAKALADIK
Takımda bir aile havası yakaladıklarını ifade eden Antrenör Harun Beklemiş, “Burada oyuncularımızla birer abi kardeş gibiyiz. Onlar da aralarında öyleler. Sahada ise birbirlerini tamamlıyorlar. Bunun sonucunda da başarılar geliyor. Bizim asıl hedefimiz Trabzonspor’un A Takımı’na kaliteli ve ahlaklı oyuncular yetiştirmek. Ancak ligde ve turnuvalarda aldığımız güzel sonuçlar da bize motivasyon olarak geri dönüyor. Bu sezon oyuncularımız muhteşem bir oyun sergilediler. Çıktığımız 29 karşılaşmayı da beraberlik dahi olmadan galibiyetle tamamladık. Gittiğimiz her şehirde Trabzonspor’un büyüklüğünü gösterdik. Her zaman Trabzonspor armasına yakışır şekilde mücadelemizi sergiledik. Oyuncularımızın tamamı birer yetenekli, kaliteli, azimli, hırslı ve ahlaklı oyuncular. İnanıyorum ki gelecek zamanlarda bu oyuncular Trabzonspor’a güzel hizmetler edeceklerdir” dedi.

ALINAN SKOR ÖNEMLİ DEĞİL
Özellikle altyapılarda, eğitim gruplarında en önemli olanın gençlere doğru oynamayı ve sportmence mücadele etmenin olduğunu söyleyen Antrenör Harun Beklemiş, “Genç oyuncularımıza skorun önemli olmadığını belirtiyoruz. Kazanmak, şampiyon olmak her şey demek değildir. Sporda kazanmak için mücadele etmek, rakip kim olursa olsun yenilmezlik duygusuna karşı hareket etmek önemli olmaktadır. Daha sonrasında ise hedeflenen başarı ve şampiyonluk zaten gelmektedir” diye konuştu.

GENÇLERE ÖRNEK OLMAK GEREK
Genç oyunculara örnek olmaları gerektiğini vurgulayan Beklemiş, “Hoşgörülü, işinde iyi, adil, kararlı, genelleyerek değil, özelleştirerek ve bireyselleştirerek yaklaşan bir model olmalıyız. Çocuklara özgüveni ve özsaygıyı aşılamalıyız, anlatmalıyız. Kendilerini ortaya çıkarmaları için hem ilham ve cesaret vermek hem de teşvik etmeliyiz ki potansiyelleri gelişsin. Her şey sevgiyle başlar. Çocukları severek güven sağlamalıyız. Antrenörlerde de şefkat duygusu ve anlayış olmalı. Gençlerle çalışabilmek için temelde ciddi bir insan sevgisi, hoşgörü gerekir” ifadelerini kullandı.

FELSEFEYE SAHİP OLMAK LAZIM
“Sporcu ve antrenör başarılı olmak için her anlamda sonuna kadar mücadele etmelidir” diyen Beklemiş, sözlerine şöyle devam etti: “Geniş görüşlülüğü, derinliği ve bilgili olmayı gerektirir. Sağlıklı bir toplum ve başarılı sporcular meydana çıkarılmak isteniyorsa, öncelikle yaşam felsefesine bağlı bir eğitim felsefesi ve buna ait antrenörlük ile spor felsefesine sahip olunulması gerekir. Günümüzde antrenör olmak, antrenörlük yapmak zor. Çünkü bu işin içinde bulunan insanların çoğunun yaşam ve eğitim felsefesi yok. Kendini yetiştirmiş, donanımlı, bilgili, adil, dürüst yönetici ve antrenör sayısı çok az seviyede. Bulunduğumuz toplum sağlıklı değil. Sağlıklı bir toplumda çalışmadığımız için antrenörlük yapmak çok çok zor.”

KEŞFETMELERİNE İMKAN VERİLMELİ
Özellikle antrenmanlarda yapılan çalışmalarda sporcunun ne öğrendiğinin önemli olduğunu belirten Beklemiş, “Kalıcı bir öğrenme gerçekleşti mi? Sporcuların akıl yürütmelerini sağlamalıyız. Oyunculara küçük ipuçları vererek onların öğrenmelerine, keşfedip bulmalarına, anlamlandırmalarına ve yapılandırmalarına yardımcı olmalıyız. Spor kulüplerinin ve antrenörlerin en önemli görevi, öğrenmeyi ve düşünmeyi öğrenen sporcular yetiştirmektir” diye konuştu.

ÖNEMLİ BİR PUZZLE’IN PARÇALARILAR
Önce örnek insan, ardından da donanımlı bir futbolcu olmaları için uğraş verdiklerinin altını çizen Beklemiş, “Oyuncunun profili, kişisel gelişimi, sosyal hayatı ile ilgili öneriler ve doğru tercihler yapması için birebir konuşuyoruz. Onlara bulundukları yere ait olduğu hissini vermek için çalışıyoruz. Onun çok önemli bir puzzle’ın parçası olduğunu ve ona güvenildiğini belirtiyor, yapabileceğini söylüyor, destek oluyoruz” şeklinde ifadeler kullandı.

13123.jpg

ŞAMPİYONLUK SADİ HOCA’YA ARMAĞAN
Beklemiş, “Bu süreç içerisinde bilgi ve donanımıyla ufkumuzu aydınlatan ve büyüten, şefkati ve hoşgörüsüyle bize özgü - ven veren, her anlamda destek olan, her anımızda yanımızda bulunan Altyapı Koordinatörümüz Sadi Tekelioğlu’na bizleri bu görevi layık gördüğü için teşekkür ediyorum. U16 takımı olarak şampiyonluğu Sadi hocamıza armağan ediyoruz. Çünkü geçen yıl bu grubumuz şampiyon olamamıştı. Çocukların da geçen sezondan Sadi hocaya bir sözü vardı. Şimdi ise bu sözü gerçekleştirdiler. Sadi hocamın, ‘şampiyon olacaksınız, çalışmaya devam’ sözleri bizim için büyük bir özgüvendi. Bu şampiyonluğun en büyük pay sahibi olan oyuncularımıza özgüven sağladı, inandı ve sevgi, şefkatini esirgemedi” dedi. Antrenör Harun Beklemiş son olarak ise, “Bütün benliğiyle bize katkı yapan, sevgisi ve sporcularla olan müthiş ilişkileri ile ısınmadan, maçın her anına kadar, şampiyona boyunca şefkatini, bilgi ve donanımını sporculara aktaran, emeğini ortaya koyan çalışma arkadaşım Selçuk Sürmeneli hocama da çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

İLKHABER/SAMET EMİRZEOĞLU

Son Güncelleme: 06.06.2016 09:33
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com