27 Nisan 2016 Çarşamba 07:47
Trabzon Valisi

İlkhaber Gazetesi - Saldırganın arkadaşı Yunus Ç.’ye ait passoligle stada girdiği belirlendi. Vali Öz’ün yanlış bilgi vermesi şaşkınlıkla karşılandı.Trabzon Valisi Abdil Celil Öz, Fenerbahçe maçında yaşanan olayların talimat gecikmesinden kaynaklanan 2 dakikalık boşlukta patlak verdiğini ileri sürdü. Olayla ilgili soruşturmanın sürdüğünü aktaran Öz, “Güvenlik tedbirlerinde hata var mı diye araştırıyoruz. Bakanlığın da soruşturması sürüyor. 2-3 dakikalık bir boşlukta bunlar yaşandı ama ihmali olan herkes hesap verecek” dedi.

VALİ AÇIKLADI, DAYI YALANLADI

Hakeme saldıran O.M. ile ilgili de açıklama yapan Öz, “Hakemi darp eden çocuk O.M., sanırım dayısının (Yılmaz Taşkın)passoligi ile stada girmiş” diye konuştu. Passoligi bulunmadığını aktaran Yılmaz Taşkın ise yeğeni O.M.’nin arkadaşına ait passoligle stada girdiğini söyledi. Yapılan araştırma sonucu da O.M.’nin stada arkadaşı Yunus Ç.’ye ait passoligle girdiği tespit edildi.

Trabzon Valisi Abdil Celil Öz, geçtiğimiz günlerde oynanan Trabzonspor-Fenerbahçe maçının tatil edilmesine neden olan olaylarla ilgili, “Hakemi darp eden çocuk, sanırım dayısının passoligi ile stada girmiş” dedi. İlkhaber Gazetesi'ne konuşan Dayı Yılmaz Taşkın ise passoligi olmadığını belirterek ispat istedi 

İŞTE VALİ ÖZ’ÜN AÇIKLAMASININ  SATIR BAŞLARI

“Yaşanan olayların konuşulacak çok bir yanı yok. Fakat gelinen nokta genel bir durum değerlendirmesi yapmamızı zorunlu kıldı. 600 güvenlik görevlisi ile güvenlik tedbirlerimizi aldık. Hakeme fiziki müdahale sonrası hakemlerin şikayeti üzerine adli soruşturma başlatıldı. Valilik olarak, güvenlik tedbirlerinde hata var mı diye araştırma yapıyoruz. Bakanlığın da bu anlamda araştırma, inceleme ve soruşturması sürüyor. Kimin kusuru varsa bu süreçte hesabını verecektir.”

KULÜP VE ÖZEL GÜVENLİK  ŞİRKETİDE DEĞERLENDİRİLMELİ

“Şuna değinmek istiyorum olaya sadece ‘Güvenlik yetersizdi’ boyutundan bakarsak bu sıkıntılar kalıcı olacaktır. Bu sıkıntıları kökten çözmek için şehrin bütün bileşenleri ile ortak biz çözüm üretmeliyiz. Bir diğer konu bu çocukların başkalarının passoligi ile stada girmiş olmaları. Burada kulüp yönetimi ve kulübümüzün çalıştığı özel güvenlik şirketinin güvenlik tedbirleriyle ilgili de çalışma yapmamız ve değerlendirme yapmamız gerekiyor. Özel güvenlik passolig kontrolünü yapıyor, bu uygulamada polis ve özel güvenlik arasında daha sıkı bir iş birliği gerekiyorsa bunun da çalışmasını yapacağız.”

BU ŞEHRİN İNSANLARINA  YAPILAN BİR HAKSIZLIK

“Tedbirler alındı. Kontroller gerçekleşti fakat maçın son 5 dakikasında olaylar patlak verdiğinde benim kendi fikrimce o arada talimatın gecikmesinden kaynaklanan boşlukta kale arkasından bu olay cereyan etti. Tabi bunların asıl nedenini soruşturma neticesinde göreceğiz. Soruşturma çeşitli boyutlarıyla yapılacaktır. Yaşanan olayları bu şehrin spor kültürüne, spor geçmişine ve bu şehrin insanlarına yapılan bir haksızlık olarak düşünüyorum.”

SÜRMENE OLAYI ORGANİZE  VE PROFESYONEL DEĞİL

“Sürmene’deki olayda da çok büyük iddialar ortaya atıldı. Fransa’dan bile terör uzmanları yorum yaptılar. Olayda kullanıldığı yüzde 95 ihtimal olan av tüfeği için bile ‘O değildir daha profesyonel bir tüfekle vurulmuştur’ dendi. Biz olay yeri bulgularını, delillerini toplayıp adliyeye teslim ettikten sonra hele hele dava açılıp iş yargıya intikal ettikten sonra iş adli sürece girmiştir. Ben bu olayın aydınlatılması için tüm imkanların kullanılması adına elimden geleni yaptım. Burada tek bir 
nokta bizi tıkıyor o da tüfeğin üzerinde parmak izi olmaması. Bu süreç adli olduğu için ben çok konuşmak istemiyorum ancak hala idari bir süreçmiş gibi şahsımın hedef alınarak eleştiri yapılması beni üzüyor. Tedbir konusunda hesap verebilirim ama iş adli boyuta geldikten sonra benim yetkim değil. Yine de bu olayın çok organize ve profesyonel olduğunu düşünmüyorum.”

AYNI TRİBÜNDE 2 OLAYIN  ÇIKMASINI OKUYAMADINIZ MI?

Basın mensubunun, “3 yılda 3 olay.  Sürmene’de ve Trabzonspor Stadı’nda aynı tribünde 2 olayın çıkmasını okuyamadınız mı? Polisleri tribün önüne çıkarsaydınız da, çevik kuvveti oraya dizseydiniz de bu olaylar yaşanmasaydı” şeklinde sorusuna ise, “Trabzon’da şöyle bir hassas denge var, fazla güvenlik tedbiri alınca da ‘Niye bu kadar tedbir alındı’ tepkisiyle karşılaşıyoruz. Tribünün köşesinde 25-30 tane polisimiz var. İhtiyaç dahilinde öne geçsin diye orada bekliyorlar. Fakat öyle bir yapı oldu ki fileler bir anda indi. O süreçte polisler intikal etmekte gecikince olaylar bu noktaya geldi. Eğer bir ihmal varsa bunu da inceleyeceğiz. 2-3 dakikalık bir boşlukta bunlar yaşandı ama ihmali olan herkes hesap verecek” diye konuştu.

DAYISININ PASSOLİGİ İLE STADA GİRMİŞ “

34 kişi var tespit edilen başkasının passoligi ile giren. Bu sahaya giren 2 kişinin de kimin passoligi ile girdiği tespit edildi. Bu kişiler hakkında işlem yapılacaktır. Hakemi darp eden çocuk O. M., sanırım dayısının (Yılmaz Taşkın)passoligi ile girmiş stada. Yapacağımız önlem, şehrin yöneticileri ile herkesi stada çağırmak ve belli bir standardı yakalamak adına çalışma yapmak. Bu bir birikimin sonucu. Fakat birikimin sonucu diye hep böyle devam edecek değil. Kardeşlik havasını yakalamamız lazım.”

PASSOLİGİ AKRABALARINDAN  DEĞİL ARKADAŞINDAN ALDI

Kendisine ait passolig ile yeğeni O.M.’nin stada girdiği iddiasına cevap veren dayı Yılmaz Taşkın ise, “Benim passoligim yok, ispatlasınlar. İsterse birlikte bilet almaya gidelim oradaki kayıtlarda da çıkar olup olmadığı. Bir kardeşim daha var onun da passoligi yok. Amcalarının da yok. Benim passoligim olduğunu ispatlasınlar bütün suçu üstlenirim. Akrabalarımızdan birinin passoligi ile girmedi o stada. Benim yeğenim soyadı Taşkın olan 10 kişi tanımaz. Yeğenim passoligi akrabalarından değil arkadaşından aldı” açıklamasında bulundu.

 

Son Güncelleme: 27.04.2016 09:16
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com