28 Eylül 2012 Cuma 13:27
Trabzonspor'da AİHM Konusunda Açıklama Yaptı

Kulübün resmi internet sitesinden yapılan açıklamada,

"27 Eylül 2012 tarihinde çeşitli basın - yayın organlarında yer alan kulübümüz tarafından yapılacak hukuki başvurulara ilişkin yorumlar sebebiyle kamuoyunu bilgilendirme gereği doğmuştur.


Kulübümüz adına Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne yapılan başvurular, esas olarak Türkiye Cumhuriyeti Anayasası ve Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Kanunu uyarınca, zorunlu ve nihai yargılama mercileri olan Profesyonel Disiplin Kurulu (PFDK) ile Tahkim Kurulu’nun, yaptığımız başvurularda adil yargılanma hakkıyla, kulübümüz sporcusu Didier Deguy Zokora’nın ırksal ayrımcılığa karşı korunma hakkının ihlal edilmesi dolayısıyla yapılmaktadır.


Bu başvuruları yapma gereği, TFF hukuk kurullarının -yargılamaların duruşmalı yapılması taleplerimiz de dahil olmak üzere- tüm başvurularımızı tatmin edici gerekçeler göstermeksizin reddetmesi sebebiyle doğmuştur.
Önemle vurgulamak isteriz ki; kulübümüzün temel haklarından olan adil yargılanma hakkı, TFF Yönetim Kurulu tarafından atanan, görev süresi kendisini atayanların görevleri sona erdiğinde otomatik olarak sona erecek olan ve bu çerçevede adil yargılama yapmaları şekilsel olarak mümkün olmayan “yargı organları” tarafından ihlal edilmiştir.


Disiplin Talimatı’nın “Müsabaka Sonuçlarını Etkileme” ihlaline ilişkin maddesinin değiştirilmemesine ilişkin Genel Kurul kararını hiçe sayarak, bu hükümleri ilk fırsatta değiştiren bir organ tarafından atanan “yargılama mercileri” tarafından verilen kararlara karşı başvurulabilecek başkaca bir iç hukuk yolu olmadığından, bu kurulların yargılamalarında Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin getirdiği standartların uygulanması gerektiği aşikardır.


Bu vesileyle kulübümüzün haklarını her türlü hukuki yola başvurarak savunmaya devam edeceğimizi vurgular ve bu konularda yorumda bulunan herkesi öncelikle gerekli araştırmayı yapmaya davet ederiz" denildi.

Son Güncelleme: 08.10.2012 12:44
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com