13 Eylül 2017 Çarşamba 13:16
Yanal basın toplantısı düzenledi

Trabzonspor’un teknik Direktörü Ersun Yanal, bu sabah yapılan antrenmanın salonda olması nedeni ile basın mensupları ile bir araya gelip açıklamalarda bulundu. Yanal hem transferler hem de gündemle ilgili olarak birçok konuda önemli açıklamalarda bulundu. Trabzonspor’un geçen sezon ilk yarıda çok tartışıldığını söyleyen Yanal, “Tartışılması gereken yerlerde önemli olan Trabzonspor’un hangi güçle hangi düzenle sahaya çıktığından çok herkesin klasik ne olursa olsun, baş pehlivanlığa güreşmesi gerektiğini söylemesi burada bir realite var.. Ciddi toparlanma var. İlk defa şuanda bu sezonun devre arasında o dönemden kalan oyuncularla ilgili temizlik yapıldı. Bitti yani oyuncular yok. Şuan da kadroda bulunan iyi ve kaliteli oyunculara sahip Trabzonspor... O günden bu yana oyuncularla yollarını ayırmaya çalışıyor. Bu rakam 28’e geldi galiba. Ciddi yol alındı. Yeni takım kuruldu. Yeni takım geçen senenin devre arasında ki takviyelerden sonra bu sezon transfer olarak düşündüğümüzde Burak, Kucka vardı. Son transfer gününde Sosa ve Tomas geldi. Sözleşmesi biten oyuncular var. Gerekli takviyenin yapılmasından yanayım. Bu konuda dirayetli durduk. Çok yazıldı çizildi. Oyuncu alınabilir, ama ihtiyaç gerektiren oyuncu almak önemli” dedi. 

Trabzon’da yaşamayı isteyen ve mutlu olan bir kadronun oluştuğunu kaydeden Yanal, “Burada yaşamaya başlandığında yaşanan o sıkıntılı anlar oyuncuların kalmasında engeller teşkil ediyor. Bunları aştık. Burada kalmayı seven ve mutlu olan oyuncu kitlemiz var. Şartlar da değişti. Çok güzel bir stadımız var. Orada iyi bir ambinas yaratıldı. Konforlu bir stat. Taraftarımızın yüzde 75-80’ini doldurduğu güzel müsabakaların oynanacağının belli olduğu zaman dilimi başladı Trabzon’da. Bir takım kuruldu. Bu takımın bundan sonra ki performansı hepimizin merakı ama ben çok net söyleyeyim. Zirvede ki üst sıralarda ki mücadelesini götürecek” ifadelerini kullandı.

“Bu dönem çok ilginç bir sezon gerçekleşecek” diyen Yanal, “Galatasaray, ekonomik olarak belki de Türkiye’de rekorlara imza attı. Ciddi bonservis ve transfer hamlesi yaptı. Buna benzer ne kadar tartışılsa da Fenerbahçe, aynı tavır içinde. Beşiktaş zaten oturmuş kadrosu var ve ona takviye yapıyor. Anadolu takımları, Antalyaspor futbol sektöründe içinde ismi duyulmuş oyuncuları şehre kazandırmak için çalışma yaptı. Biz titiz davranıyoruz. Bence en değerli yerli oyunculara sahibiz. En değerli yerli oyuncu sayısına da sahip olduğumuzu düşünüyorum. Aynı zamanda genç oyuncuların da takım içinde olduğunu düşünüyorum. Okay, Yusuf, Castillo, Bero, Abdulkadir gibi genç yetenekli aynı zamanda futbol değeri kalitesi mali değeri de yüksek olacak oyunculara sahip olmaya başladık. Bu önümüzde ki yıllarda Trabzonspor’un önemli başarısına ve ekonomik olarak önemli değere sahip olmasını neden olacak kadrodur” dedi.

Yanal, “Türk futbolunun sorunları var. Türk sporunun sorunları var. Çok tartışılan yabancı konusu. Yabancı konusu tartışılması gereken konuların başında yer alıyor ama esas Türk sporunun tartışılması gerek.  Bu ülkenin yaklaşık 15 milyon çocuğu var. En genç nüfuslardan birine sahibiz. Fakat onlara ne kadar spor organizasyonu götürebiliyoruz. Kulüp yapılarını sorgulamak gerekiyor. Yoksa yabancı sorunun 3’e indirelim, 5’e çıkaralım, kulüplerin organizasyonlarını destekleyecek organizasyonlar yapmadıkça bunlar boşa çıkar. O yüzden Türkiye’nin ciddi bir şekilde spor organizasyonuna bir bakış atması ve yeniden yapılanması ihtiyacı olduğunu düşünüyorum.  Kulüplerin hızlı bir şekilde dernekler yasası ve diğer kurumlarından ayrılıp bugün ki ihtiyaca uygun hale getirmek için yasanın çıkması lazım. Yabancı sorunun bundan sonra geldiğini düşünüyorum.  Ama Trabzon’un diğer bütün kurumlardan daha büyük avantajı var. Yine alt yapısından çok önemli oyuncular çıkarıp takım içine koyacak hem güce hem potansiyele ve ilgiye sahip önemli yerlerden bir tanesi” dedi.

Yabancı oyuncu tartışmasından devam eden Yanal, “Esas sorun kaynağa gidilmesinde. Bizim 15 milyon çocuğumuz var. Herkes organizasyon yapıyor. Kulüpler alt yapılarına ciddi önem vermişler, kaynak üretiyorlar. Bizde 11 bin küsur tanesi spor kulübümüz var. Bunun 7-8 bin futbolla ilgileniyor. 3 milyon libaslı sporcu var. Bunu ülkelere böldüğünüzde inanılmaz rakamlar ortaya çıkıyor.  Yönetilen kulüplerin yapıları bu işi yönetmeye uygun mu? Önce oradan başlayalım. Bu ciddi bir organizasyon. Ciddi bir şekilde tutacağınız yer orası bence. Ondan sonra ki kurallar kendiliğinden ortaya çıkacak zaten...  Sorun şöyle, bizim ciddi bir şekilde ülke olarak sporda yapılanmamızı gözden geçirip ciddi kararlar almak zorundayız. Bu kulüpler için değil top yekûn. Artık başlamamız lazım buna. Bu kadar güçlü bir ülkenin, her konumda güçlü olmaya çalışan bu ülkenin sporda da söz sahibi olması için üretiyor olması gerekir...  Atletizmde alıyoruz deviriyoruz. Bizim çocuklarımızla neden yapamıyoruz bunu. Biz kanser olmuşuz aspirinle baş ağrısını gidermeye çalışıyoruz.  Fransa, Almanya göç alan bir yer. Onların organizasyonundan çıkıyor. Mesut, oradan yetişti” dedi. 

Defansta yaşanan sıkıntı yaşanabileceğine iddialarına, “Bir beklenti oluşuyor. En ufak bir aksilik olduğunda burada hemen sıkıntı var deniyor. Ya bekleyip sabredeceğiz oyuncuları kazanmaya çalışacağız. Y ada doğru adresi bulup kapıyı çalıp oyuncuyu getirip problem yaşamayacağız. Oyuncularla anlaştık, kulüpleri vermedi. Kulüplerle anlaştık oyuncu gelmedi. Biz ısrarla buraya gelmek isteyen ve oynayacak oyuncuları alalım. Sıkıntılar olacak. Bunu kendi içimizde çözmek için her türlü tedbiri aldık. Hiç ummadığımız bazı oyuncularımızı kazanacağız. Yokluklar bazen varlıkları doğurur. Bunları başarabilecek oyuncu kitlesi var burada. Bizim takım içinde sorunu çözecek oyuncu üretirsek kazancımız olacak. Abdulkadir’in en son maçlarda ki çıkışı. Abdulkadir’e çok güveniyoruz çok iyi oyuncu. Onu korumak kollamak. Zamanında doğru hamleler yapmak, ona gelişim için olanaklar sunmak çok önemli. Oyuncuya deli gibi çılgın gibi tekliflerle oyuncu bir anda olgunlaşmadan kafasının uçmasını engellemek çok karmaşık iş. Diğer bölgelerde hiç ummadığınız oyuncuları da kazanabiliriz. Elimizde varda. Uygun buraya seven burada yaşamaktan mutlu, takım olmak için ciddi fedakarlıklar yapan ve o fedakarlıklar karşılığında paylaşımda bulunan oyuncular var. Tespit ettiğimiz alternatiflerimiz var mı çok var. Almak için girişimde bulunuyor muyuz buluyoruz. Ama buradan bir şey çıkarırsak o ne güzel“ dedi. 

Transferler nasıl yapıldı sorusuna ise Yanal, “Herkesin bilindiği oyuncular alındı. Ben aldım, as başkan aldı, yönetici aldı.. Herkesin bildiği oyuncuları aldık. Bu bilinen oyuncuların takıma katkı sağlayacağı herkes bilerek aldık. Asla danışmadan, karar verirken istişare yapmadan yapmıyoruz. Bizde böyle düzen var. Bir iki üç dört sıralıyorsun. Biri alman lazım, 2’yi alıyorsun en azından istişare ile oluyor. Ama her oyuncu bu takıma gelmiyor” dedi.

Son Güncelleme: 13.09.2017 13:21
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com