01 Ocak 2013 Salı 11:27
Yusuf Reha ALP'ten Çarpıcı Açıklamalar

 

Merieles’in aldığı 12 maçlık cezanın tahkim tarafından 5 maça indirilmesi konusunda görüşlerini açıklayan Yusuf Reha Alp; “Tükürük cezasının alt sınırının 8, üst sınırının 12 maç olduğunu belirterek, PFDK  az ceza vermiştir, tükürükle adam öldürmeye teşebbüs edilemeyeceğinden, hakemin yüzüne gelen tükürük nedeniyle en üst ceza verilmeliydi” dedi. Tahkim’in, 6 saat 38 dakika görüntüleri incelediğini belirten Alp, “Ben sanmıyorumki şike dosyasını bu kadar incelesinler. Siz tükürük yok diyorsunuz 8 maçı çıkarmalısınız, neye göre 4 maç veriyorsunuz.  Yeni bir suç yaratıp 1 maç fazladan verdiler. Bu kararlarla Halis Özkahya’nın hakemliğini bitiriyorsunuz ve PFDK’ yı da bitiriyorsunuz, diyorsunuz ki sizin göremediğinizi biz gördük. Bu saatten sonra ya PFDK yada Tahkim’in görevi bırakması gerekiyor” diye konuştu.

Emre ile Zokora arasında yaşanan ırkçılık olayına da değinen Alp; “Emre’ye verilen hakaretten 2 maçlık ceza yanlıştı, orada açık bir ırkçılık vardı. Fakat sonrasında tahkim bir hata daha yaparak Zokora’nın başvurusunu kabul etti. Zokora ; “Ben tarafım” dedi Ve tahkim bu kararı kabul etti.  Bundan sonra her kırmızı karttan sonra diğer futbolcunun başvurusunu kabul etmek zorundasınız çünkü Zokora’yı kabul etmişsiniz. Engin Baytar kararı da hataydı ceza daha fazla olmalıydı” dedi.

PFDK ile Tahkim arasındaki karar çelişkilerine dikkat çeken Alp; “Nurullah Sağlam sahadan atıldı. 3 maç hak mahrumiyeti aldı. Tahkim cezayı erteledi, disiplin cezaları ertelenmez. Fatih teriminde cezası ertelendi ama aldığı ceza soyunma odasında gerçekleşen, hakemin raporuna göre verdiği bir karardı.”

Neden Bıraktım ?

“3 Temmuz’dan sonra bir süreç başladı ve bu sürecin sonunda dosyalar PFDK’ya geldi. Burada yanlış bir karar alındı. 19 maçtan sevkli bir kulüp var ve 19 maçın 14’ünde bir şey yok diyorsunuz ama 4 maçta şike ve teşebbüs tespit edildi. PFDK,  4 maç için şike ve şikeye teşebbüs var dedi. Benim orada ayrıştığım nokta, bu maçlarda müsabakaya etki ve etki etmeye teşebbüs eden var diyen PFDK olarak sensin ve birkaç kişiyi cezalandırıyorsun. Peki, bu suç işlendiyse kimin menfaatlerine işlendi? Bu suçlardan bir kurum menfaat elde etmiş, bu kurumun cezalandırılması gerekiyor diyorum ben.”

Kulüpler ve Kişilerin Ayrıştırılması

“Kulüpler ile kişilerin ayrılmasının nedeni;  Başbakan UEFA kongre toplantısında  kişiler ve kulüpler ayrılmalı dedi. Muhalefet, Fenerbahçe’yi cezalandıramazsınız dedi. Egemen medya da aynı şeyi söyledi. Futbol disiplin talimatı değişti, meclis kanunu değiştirdi, bütün bunlar PFDK’ ya sende bu yönde bir karar al demekti. Her şey doğruydu da PFDK’nın yaptığı mı yanlıştı? PFDK bir bakıma UEFA’ya ben ceza veremiyorum sen ver dedi.  Baktım ki bu olmuyor, bişey yapamıyoruz. Bende bıraktım. Hemen niye istifa etmedim? Süreci bekledim tahkim ne yapacak diye? Sonra istifa ettim. Bu konularda hiçbir şey kazanmadım, üstelik düşman kazandım.”

Neden şerh koydu?

“Fenerbahçe’nin bu işlenen suçlardan cezalandırılmalı dedim, bir alt kümeye düşürülmesini istedim ama farklı bir ceza da verilebilirdi, puan silme gibi, ama bunun hangisini uygularsanız uygulayın otomatik olarak ödüllerin iadesi gerekecekti ve ceza verilmiş olacaktı, kamuoyu da tatmin olacaktı ve anayasa mahkemesinin kararlarına uygun olacaktı. Anayasa mahkemesinin 1989 yılında verdiği kararda “tüzel kişilerin üyeleri dolaylı zarar görebilir ancak, tüzel kişilerin organlarını seçen kendileridir, tüzel kişiye nitelikli yönetici seçmemelerinden ve onları gereği gibi denetlemediklerinden dolayı uğradıkları zarara katlanmaları gerekir diyor. Benim söylediğim oydu.”

Trabzonsporlu musunuz? Bu yüzden mi böyle konuşuyorsunuz?

Ben Trabzonluyum, Trabzonsporluyum. Değilim desem kim inanır. Yöneticilik yaptım Trabzonspor’da. Ama bu iş bir mesleki namus işi, eğer onların dediği gibi tuttuğum takıma karşı bir holiganizm olsaydı, 19 maçlık bir dosya var ve ben sadece 4 üne muhalefet şerhi koydum. Çok mu zor olurdu diğer 15 maçada muhalefet şerhi koymak?  Mesela Aziz Yıldırım 19 maçtan sevk edildi, 2 maça şerh koydum. Diğerleri içinde çaba gösterirdim.”

Emrespor kararlarını örnek göstererek sözlerine devam eden Alp;

“PFDK, Samet Güzel, Şükrü Ongan ve Ümit Aydın’a ceza tayinine yer olmadığına dair karar verdi. Oysa 16. Ceza Mahkemesi, bu üç isme hükmün açıklanmasının geriye bırakılmasına karar verdi. Yani ‘Sizin hakkınızda bir hüküm verdim, ama açıklamıyorum’ dedi. Suçu işledikleri sabit oldu, kesinleşti. Şimdi Emrespor olayında bir bilirkişi raporunu yargılamanın iade sebebi sayıyorsan, 16. Ceza Mahkemesi’nin kararını yeniden yargılama sebebi sayıp, bu üç ismin yeniden PFDK’ ya sevkini neden sağlamıyorsun? Bu neden önemli?  İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi’nin müsabaka sonucunu etkilemekten ceza verdiği bir sürü adam var. Eğer bunu Yargıtay onarsa, artık kesinleşmiş bir karar olacak, dolayısıyla tüm dosyaların yeniden PFDK’ ya sevki için yargılamanın iadesi sebebi olacak. Federasyon açısında şike dosyası hâlâ kapanmadı. Bu üç isim hakkında ve Yargıtay onadığı anda diğer isimler hakkında da yargılamayı yeniden başlatmaları gerekiyor.”

Sizin verdiğiniz bu örnekten yola çıkarsak, Trabzonspor kulübü veya taraftarı başvursa karar değişir mi? Kimler ceza alır? Fenerbahçe’ye herhangi bir ceza gelir mi?

“Yargıtay kararları onarsa, TFF kurullarının aldığı kararlarda değişir.  Bana göre Kulüp olarak başvurulmalıdır.”

Trabzonspor’un AİHM’e başvurusu doğrumuydu?

“Trabzonspor yöneticileri ve hukukçuları üzerinde çok büyük bir baskı var. Trabzonspor çok büyük bir camia. Belki bakın biz gereken yerlere başvuruyoruz demek için yaptılar.”

Trabzonspor başkanıyla kavga ettiğiniz ve başkan adayı olacağınız söyleniyor?

“Kesinlikle başkan adaylığı gibi bir düşüncem yok. Trabzonspor’un çok değerli bir başkanı var. Bu süreçte cürmüm yettiği kadar yanındayım. Kavga ettiysek bile haberim yok.”

Son Güncelleme: 03.01.2013 12:12
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com