Trabzon şehir merkezi, bir kar mücadelesini daha atlattı.

Karla mücadelede aksaklıklar yaşansa da, bir önceki yıla oranla çok daha fazla kar yağdı ancak çalışmalar önceki yıla oranla daha iyiydi.

Ana arterler, hastaneler ile cenaze ve hasta ihbarlarının geldiği yerleşim yerlerinin yollarına anında müdahale edildi.

Mahalle yolları açıldı, ulaşım zor da olsa sağlandı.

Şunu kabul edelim ki; Trabzon kent ve ilçe merkezlerindeki insanların çoğu karla yaşamaya alışık değil.

Gece 70 santim kar yağmasına rağmen, sabah bütün kaldırımların pırıl pırıl olmasını istedik, bu imkânsızı başaramayan belediye ekiplerini eleştirdik!

Bazılarımız kardan adam yapmanın keyfini çıkardık, kimilerimiz ise kapımızın önünü temizleme işini bile belediyelerden bekledik!

Hatta akşam kayarak buza dönüştürdüğümüz sokaktan sabah aracımızla çıkamadığımız için verdik veriştirdik!

Kimimiz haklı, kimimiz haksız serzenişlerde bulunduk.

Fakat hakkını teslim etmemiz gereken insanları unutamayız.

Karayolları ile Büyükşehir ve Ortahisar belediyelerinin ekipleri, gece-gündüz demeden karla mücadele etti.

Kimisi iş makinesiyle, kimisi kazma kürekle sokaktaydı.

Binden fazla insan, çeşitli aksaklıklar-eksiklikler olsa da görev başındaydı.

Hepsine teşekkür ediyoruz.

SÜMELA’YA YÜRÜYEN MERDİVEN!
Gümüşhane Valisi Okay Memiş, Kent Konseyi’ne, eski hastane binasının hangi amaçla kullanılması gerektiği konusunda bir anket çalışması yapılmasını tavsiye etmiş, Belediye Başkanı Ercan Çimen de, şehirde öncelikli olarak hangi noktalara yürüyen merdiven kurulması gerektiği konusunda görüş istemiş.

Bunun üzerine konseyin 113 üyesine SMS gönderilerek her iki konudaki önerileri sorulmuş.

Ortaya çıkan sonuca göre, eski hastane binasının fizik tedavi ve rehabilitasyon merkezi, doğum hastanesi ya da yaşlı bakımevi olarak kullanılması görüşü ağırlıkta. Hastanenin yıkılarak, Süleymaniye Turizm Merkezi için, meydan, park ve sosyal donatı alanı yapılmasını önerenler de olmuş.

Yürüyen merdiven konusunda ise genellikle dik yokuşların ya da merdivenlerin bulunduğu 11 noktaya öncelik istenmiş.

İcraata geçilince bu önerilere uyulacağına yürekten inanıyorum.

Kente dair kararlarda, orada yaşayanların fikirlerini önemseyerek sergiledikleri ‘Birlikte yönetim’ anlayışından dolayı Sayın Vali Okay Memiş ve Belediye Başkanı Ercan Çimen’i kutluyorum.

Umarım bu örnek alınır ve özellikle yürüyen merdiven konusunda Trabzon’da da bir anket yapılır.

Aklıma ilk gelen yerler şunlar:

Çömlekçi’den Meydan’a (Bu zaten Büyükşehir Belediyesi’nin Yeni Çömlekçi Projesi kapsamında yer alıyor), havalimanı içinden dolmuş durağının bulunduğu noktaya, hatta Sümela’da araçların ulaştığı son noktadan manastırın girişine kadar yürüyen merdiven yapılabilir.

Teknik olarak mümkün müdür bilmiyorum ama yaşlı ve engelli bireylerin, manastır merdivenlerini çıkamasalar bile giriş kapısına ulaşabilmeleri için çok güzel olacağını düşünüyorum.

Büyükşehir ve Ortahisar belediyeleri ortak bir çalışma yaparsa, çok daha güzel öneriler yapılacağına eminim.

EKONOMİK BİR HAMLE Mİ? REFERANDUM RÜŞVETİ Mİ?
Bakanlar Kurulu, bazı elektrikli ev aletlerinin Özel Tüketim Vergisi’ni (ÖTV) 30 Nisan’a kadar sıfırladı, konutta da Katma Değer Vergisi (KDV) düzenlemesi yaptı. Buna göre, klima, buzdolapları, derin dondurucular, gazla çalışan su ısıtıcıları, termosifonlar, çamaşır ve çamaşır kurutma makineleri, bulaşık makineleri, elektrik süpürgesi, gıda ve meyve sıkacakları ile elektrikli küçük ev aletlerinden alın ÖTV 30 Nisan’a kadar kaldırdı. Ayrıca, ahşap ve plastik mobilyalar, koltuklar ve büro mobilyalarına uygulanan ÖTV oranı da 30 Nisan’a kadar yüzde 18’den yüzde 8’e düşürüldü. Hükümet kararıyla, 1 Ocak'tan itibaren yapılacak konut inşaatı projelerinde ise metrekare değeri 1.000 TL ile 2.000 TL arasında olan konutların tesliminde ödenen KDV oranı yüzde 18'den yüzde 10'a kalıcı olarak indirildi, lüks konutları kapsayan 10 puanlık vergi indirimi ise süreli oldu. Yani metrekare vergi değeri 2 bin liranın üzerinde olan konutlar için yüzde 18'den yüzde 8'e indirilen KDV, 30 Eylül 2017'den itibaren tekrar değişecek. Aynı kararla küçük gemi ve yatlardan alınan ÖTV ise süresiz sıfırlandı.

Maliye Bakanı Naci Ağbal, bütçeye yaklaşık 1 milyar lira maliyet getirecek bu indirimleri, ekonomiyi canlandırmak ve enflasyonun yükselişini önlemek amacıyla yaptıklarını açıkladı.

İktidar böyle anlatsa da muhalifler bu indirimlerin, nisan ayında yapılacak olan Anayasa değişikliği referandumu öncesi vatandaşa verilen bir tür rüşvet olduğunu savunuyor.

Yorum sizin.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com
Avatar
erol 6 ay önce

belediye karla müçadele yaptıgı külliyen yalan ayrıca kdv si kaldırılan malların fakir fukaraya yararı ne kendi görüşünüzü yazmaya niye cesaret edemiyorsunuz