22 Şubat 2015 sabahı ajanslara düşen haber, bir anda gündemimizi değiştiriverdi. Aslında yapılan operasyon, Türkiye gibi güney sınırı devletsiz bölgelerle, kimin ne zaman neyi yapacağı belli olmayan terörist gruplarla çevrili bir ülke için taktik bir hareketti ve öyle görülmesi gerekirdi. Ama heyhat herkes topa öyle girdi ki, nedir ne oluyor anlayan beri gelsin. En çok şaşıran ve şaşırtanda Cemaat ve CHP olmuştur. Aynı tepkiyi, aynı cümlelerle verdiler. Bu iki oluşum öyle birbiri içerisine girmiş ki; kim kimi sarmalamış ve kuşatmış belli değil.

Duygularına hâkim olamadılar ve kan kustular. Resmen şoka girdiler. Belli ki bu türbe olayına epey yatırım yapmışlardı. Çok güzel haberler bekliyorlardı. Zaten bu olayın bir hafta öncesinden CHP ve Cemaat mahfillerinde Türbe aşkı depreşmişti. Bazı duyumlardan bahsediyorlardı. Türbe IŞİD tarafından basılmış, askerlerin bir kısmı şehit edilmiş, bir kısmı da IŞİD’in elinde tutsak olarak tutuluyordu. Şaiyalar böyle fısıldanıyordu. CHP’li bazı vekiller de bunu Meclis’te gündeme getirme çabası içindeydiler. Belli ki hükümet ve TSK gizli ve hummalı bir şekilde operasyon hazırlığı yapmaktaydılar ve ‘yok böyle bir şey, aslı astarı yok’ diye konuyu kapatmaya çalışıyorlardı.

Bütün gizli servisler de IŞİD’i türbeye saldırıya sevk etmeye çalışmışlar. Bugünden geriye baktığımızda anladığımız bu. Demek ki sahadaki MİT ve benzeri özel güçlerimiz buna müsaade etmemişler. Ama Cemaat ve CHP’nin heyecanla bekledikleri infaz ve esaret gibi uğursuz haberler gelememiş. Operasyonu Türkiye yapmış. Cemaat ve CHP şoka girmesinde ne yapsın! Onları da anlamak lazım...

Ama anlamak zor oluyor değil mi?

Hadi Cemaat Türkiye ile gemileri yaktı, almış olduğu yıkım ihalesini yüzüne gözüne bulaştırdı, kimin adına kim için ne yaptığını onlarda bilmiyor. Tam bir hezeyan içerisinde ihanet girdabında debelenip duruyorlar. Peki, anlı şanlı Cumhuriyet’in kurucusu CHP’ye ne oluyor?

Sizi bu kadar şoka sokan ne oldu? Hangi haberde yanıldınız ve üzüldünüz? Bunu sakin sakin bu millete anlatır mısınız?

Sıra sıra şehitler gelecekti. Süleyman Şah Türbesi’nin bekçileri dizilecekti albayrağa sarılmış vaziyette değil mi? Esarete alınmış Mehmetçikler turuncu kıyafetler giydirilip Ürdünlü pilot gibi de yakılsaydı daha da güzel olurdu değil mi? Bu muydu beklediğiniz haberler?

Bunun için mi bu gerekli ve başarılı operasyon sizi şoka soktu.

Kemal Kılıçdaroğlu bilmez mi; yapılan sadece Türkiye’nin Suriye bataklığına bulaşmaması için aynı ülke içerisinde daha önce iki defa yapıldığı gibi yer değiştirme olduğunu? Bu millet, Kemal Bey ve partisinin her nerde olursa olsun, kime ait olursa olsun Osmanlı veya Selçuklu eserleri ve türbeleriyle uzaktan yakından alakaları olmadıklarını bilmiyor mu?

Daha birkaç ay evvel Musul Başkonsolosu ve ekibi dâhil 49 vatandaşımız tam tahliye arifesinde IŞİD’in eline geçtiğinde ne güzel akıllı akıllı konuşuyordunuz. Hani o zaman ‘tahliyeyi beceremediniz’ diye yeri göğü inletiyordu Kemal Bey. O zaman terk etmekte geç kalınan Musul Konsolosluğu vatan toprağı değil miydi?

Sen allame eski büyükelçi Faruk Loloğlu, bilmez misin Suriye’de meşru bir hükümetin kalmadığını? Hergün kendi insanını varil bombalarıyla sabah ezanında uyandıran katil Esad’ ın tarihin çöplüğünde yerini çoktan aldığını? Türkiye Suriye’yi işgal etmiş öyle mi? Siz ve aveneniz önce kim ve ne zaman kim tarafından işgal edildiğini bilmediğimiz yüreklerinizi ve beyinlerinizi işgalden kurtarın da ondan sonra uluslararası hukuk konuşalım olmaz mı? Tamda ABD ile imzalanan Özgür Suriye Ordusu için Türkiye’nin ısrarla istediği Eğit-Donat anlaşmasının imzalandığı haftanın sonundaki bu operasyonun ne manaya geldiğini bilmez misin?

Tam zamanı idi değil mi IŞİD’ e ve Suriye Şam kasabına karşı Eğit-Donat başlarken, Türkiye Süleyman Şah’ta büyük darbe yiyecekti.

Türkiye bir şekilde bataklığa sokulacak, siz iç politikada gevrek gevrek bataklık edebiyatı yapacaktınız. IŞİD’le savaşınca Sünniler karşımızda olacak, o bölgedeki Araplarla tarihi düşmanlık oluşacak, bir taraftan da Esad’ la karşı karşıya savaşa girildiğinde ise Esad alevidir bahsiyle ülkemizde Alevi kalkışması yaptıracaktınız değil mi? Bu kalkışmanın ilk denemelerini Gezi’de sahnelemiştiniz, hiçte fena olmamıştı.

Bu konuda anlayamadığımız tek şey MHP’nin çıkışı olmuştur. Bu kadar ağır ithamlarla, Genelkurmay Başkanı’nı da işin içine çekerek yaptıkları açıklamaları anlamak ve izah etmek günün en zor sorusu olsa gerek.

Sizler ne dediğinizi belki bilmiyorsunuz ama bu millet ne dediğinizi çok iyi anladı beyler. Bu konuda müsterih olunuz. Hangi kaynaktan beslendiğinizin de önemi kalmamıştır. Cemaatle girmiş olduğunuz halvet sonunda, geriye baktığınızda millete yaşattığınız hayal kırıklığı ile Türk siyasi tarihinde hak ettiğiniz yeri alacaksınız.

Süleyman Şah konusunda yaşadığınız şokun çok daha büyüğünü bu millet size yaşatacak. Biraz sabredin. Ne zaman mı?

Tarihini de verelim;

7 Haziran 2015.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.