Turgay Güngör: "Tek İstediğimiz Huzurlu Bir Ülke"

Röportaj: Songül MAZLUM - Anayasa değişikliğiyle Atatürk’e bile verilmeyen yetkilerin tek bir kişiye verilmek istendiğini savunan CHP Trabzon İl Başkanı Turgay Güngör, “Parlamenter demokratik sistemin ortadan kaldırılmasına izin veremeyiz” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi Trabzon İl Başkanı Turgay Güngör, dün kurumumuzu ziyaret etti ve Anayasa değişikliği referandumuna ilişkin görüşlerini açıkladı. Güngör, özetle şunları söyledi:

KILIÇDAROĞLU’NA DA VERİLEMEZ!
“Anayasa’nın 18 maddesi değiştirilerek parlamenter demokratik sistem ortadan kaldırılmak isteniyor. Buna karşıyız. Bunu Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ilişkilendirmek doğru değil. Sonuçta o da bizim gibi bir fani. Samimiyetle söylüyorum ki, bu yetki Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’na da verilmek istense yine karşı çıkarız. Çünkü halkın iradesinin parlamentonun elinde değil de tek bir kişinin elinde olması antidemokratiktir. Atatürk’e bile bu yetkiler verilmemiştir.”

BU ACELECİLİK BU TELAŞ NİYE?
“Halkımızın şunu çok iyi bilmesi gerekir: Bu herhangi bir seçim değil, Anayasa değişikliğidir. Cumhurbaşkanı, başbakan, milletvekilleri ya da belediye başkanları değişmeyecek, rejim değişecek. Seçilmişler görevlerine devam edeceğine ve değişmeyeceğine göre, rejimi değiştirmek için bu acelecilik, bu telaş niye? Anayasa bir uzlaşı metnidir ve toplumun tamamını ilgilendirir. Oysa bugün yapılan değişiklik, AKP ve MHP yönetiminin dayatma yasasıdır. Kavgayla TBMM’den alelacele geçirilen bu değişiklik kabul edilemez.”

NEYİ İSTEDİLER DE YAPAMADILAR?
“Türkiye’yi 15 yıldır AKP tek başına yönetiyor. Neyi istediler de yapamadılar? Zaten son 2 yıldır fiilen başkanlık sistemi var. Sayın Cumhurbaşkanı, Anayasa Mahkemesi’nin kararlarına dahi saygı duymadığını söylemedi mi? 20 Temmuz 2016’dan beri OHAL var ve bu süreçte Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın iki dudağının arasından çıkan her şey oluyor. Yüzde 49 oy alan bir başbakan bile ‘Bırak git’ denilerek gönderilmiştir. Hal böyleyken, demokratik rejimi ortadan kaldırıp bütün yetkileri tek elde toplamanın amacı nedir? Yine soruyorum, neyi istediler de yapamadılar?”

CUMHURBAŞKANI TARAFSIZ OLMALI
“Cumhurbaşkanı tarafsız olmalıdır. Parlamenter demokratik sistemde tarafsız cumhurbaşkanı devletin sigortasıdır. Mesela herhangi bir kulübün üyesi olan bir hakem maç yönetirse nasıl güvenebiliriz? Partili cumhurbaşkanı da böyledir. Yüzde 51 oyla seçilecek olan cumhurbaşkanına, yüzde 75-80’le seçilen TBMM’yi sevk ve fesih yetkisi verilmesi antidemokratiktir. ‘İki başlılık ortadan kalkacak’ deniliyor. Tek başlılık olacaksa bu yetki başbakanda olmalıdır. Bugün iki başlılık varsa, bunu çıkaran cumhurbaşkanıdır. Çünkü temsil makamıyla yetinmeyip icraya müdahil olmak istiyor. Cumhurbaşkanı Anayasal sınırları içinde kaldığı sürece zaten iki başlılık diye bir şey söz konusu olamaz.”

YARGILANMALARI MÜMKÜN DEĞİL
“Getirilmek istenilen sistemde, kabine parlamentodan güvenoyu almayacak. Cumhurbaşkanı isterse ilkokul mezununu bakan ya da cumhurbaşkanı yardımcısı olarak atayabilecek. Cumhurbaşkanı yokken, ilkokul mezunu bir yardımcı onun yetkilerini kullanacak, hatta TBMM’yi fesih bile edebilecek. Ayrıca yargılanmaları imkânsız gibi. Kâğıt üzerinde olsa da pratiği mümkün değil. 301 milletvekilinin imzası ile soruşturma izni alınıyor, 360 imza ile soruşturma açılıyor, 400 imza ile de Yüce Divan’a sevk ediliyor. Bu başarılsa bile üyelerini kendi atadığı mahkemeden aleyhte bir karar çıkması mümkün mü? Ne suç işlerlerse işlesinler, yargılanamayacakları bir sistem öneriyorlar.”

TÜRKİYE’DE NE DEĞİŞECEK?
“Rejim değişirse Türkiye’de ne değişecek, terör mü bitecek? İşsizlik mi bitecek? Ekonomik kriz mi bitecek? Gelir dağılımındaki adaletsizlik ortadan mı kalkacak? Şayet bunlar mümkünse, 2 yıldır fiilen başkanlık sistemini uyguluyorlar, niye bu sorunları ortadan kaldıramadılar? Halkın iradesi parlamentonun elinde olmalı, tek adamın değil. Atatürk’e bile bu yetkiler verilmemiştir.”

‘HAYIR’ ÇIKARSA TÜRKİYE RAHATLAR
“Bu sadece CHP’nin meselesi değildir. Demokrasiye, hukukun üstünlüğüne, insan haklarına, özgürlüğe ve eşitliğe önem veren her yurttaşı, demokratik rejime sahip çıkmaya ve referandumda ‘Hayır’ demeye çağırıyoruz. CHP tarih boyunca çok önemli işlevler yaptı. Cumhuriyetin ilanında kurucu parti CHP idi. 1950’de ülkemizi çok partili sisteme CHP geçirdi. 1970’lerde merhum Bülent Ecevit ile sosyal demokrasiyi ülkeye CHP getirdi. Şimdi bir görevimiz daha var. Parlamenter demokratik sisteme sahip çıkmak. Biz halkımıza gerçekleri anlatıp birlikte mücadele isteyeceğiz. Yığınların umudu bir parti olarak tek adam rejimime dur diyeceğiz. Referandumdan ‘Hayır’ çıkarsa ülke rahat bir nefes alır ve halkın parlamenter demokratik sisteme sahip çıktığı net olarak anlaşılır. AKP bölünür, parçalanır. Ama ‘Evet’ çıkarsa da dünyanın sonu değil. Yine demokratik mücadelemizi sürdüreceğiz sonuçta. Biz milletimizin kararına güveniyoruz ve kimseyi ötekileştirmiyoruz.”

PKK İLE GÖRÜŞEN KİMDİ?
“Kara propaganda yapıyorlar, CHP’yi terörle ilişkiliymiş gibi göstermeye çalışıyorlar. Bu hakikaten akıl işi değildir, ahlaki de değildir. HDP’nin, uzantılarının, FETÖ’nün ya da başka terörist yapılanmaların referandumda ne diyeceği CHP’nin umurunda değil. Yakında tutuklu vekilleri serbest bırakıp ‘Evet’ kampanyası yaptırırlarsa şaşırmayız. Bugün MHP tabanı, Saadet Partisi, Demokrat Parti ‘Hayır’ diyeceğini söylüyor. Biz, ülkenin bütünlüğünü, birlik ve beraberliği, hukuk sistemini ve demokrasiyi savunan herkesin ‘Hayır’ demesini istiyoruz. 15 Temmuz darbecileriyle CHP’yi ilişkilendirmek akıl tutulmasıdır. ‘Ne istediler de vermedik?’ diyen kimdi? IŞİD’e kim silah gönderdi? Habur’da, Oslo’da, İmralı’da PKK ile kim görüştü? Akıllarınca çamur atıyorlar ama o çamur CHP’nin üzerine yapışmaz.”

KİM YÖNETİRSE YÖNETSİN AMA…
“Bizim tek istediğimiz, huzurlu ve adaletle yönetilen bir ülke. Eğitimde bilimsellikten uzaklaşılıyor. Adaletsizlik ve geleceğe olan güvensizlik toplumu üzüyor. Halen camilerde propaganda yapan din adamları var, gerçekten çok yazık. Camiye, okula, kışlaya ve yargıya siyaset sokulmasın diyoruz. Ülkeyi kim yönetirse yönetsin ama adaletli yönetsin. Yönetenler herkesi kucaklasın, her yurttaş huzurlu ve mutlu olsun istiyoruz.”

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com