Borç yapmayı, borçlanmayı hiç sevmem... Borç yapacaksam ödeme koşullarının mali olanaklarımla orantılı olup olmadığına çok dikkat ederim. Bankaların kredi kartı uygulamalarındaki çok kartlılığa ise hiç itibar etmem... Alış-verişlerimi ve kimi ödemelerimi bankama verdiğim talimatla zamanında yapmış olurum.

Ama ne oldu biliyor musunuz? Akşam eve geldim, eşim hemen müjdeyi(!) verdi:

“-Ev telefonunun borcunu ödememişsin. Telefonu görüşmeye kapattılar.”

“-Hoppalaa!.. Olamaz. Bankadan ödenmesi için talimatım var. Kesemezler!” dedim.

“-İstersen bak...”

“-Sabahleyin hallederim...” dedim. Sabahleyin iş üzerine iş bindirdi... Eşim de, bende telefon işini unuttuk. Hesapta cep telefonu var ya, Türk Telekom’un telefonuna mı kaldık? Öğle sonrası benim yazım/çizim kavgam sırasında unutmuşum, eşim anımsattı:

“-Telefonu unuttuk...” dedi. Bir deneme yapayım dedim, bir arkadaşımı numarasını aradım. Hemen hazır yanıt geldi:

“-Sayın abonemiz, ödenmemiş faturanız var” diyen telefondaki bayan, ödeme yolu için akıl verip kapattı. Israrla ilgili servisi aradım, kapalı olan telefonumun numarasını kendilerine göre bana söyledi, telefonun ucundaki bayan... Kapatılan telefonumun son rakamını bir eksiği ile söyleyince yanlış kapatma yaptıklarını anladım.

Aksilik ya, cep telefonumu Trabzon’da kızımın evinde unutmuşum. Eşimin telefonu ile ilgili Türk Telekom birimine ulaşmaya çalıştım. Kaç kez denedimse başaramadım.

Kalktım Türk Telekom Bayiine gittim. Derdimi anlattım. Ev telefonumun numarasını verdim, baktı.

“ - Borcunuz var” demesin mi?

“-Kızım, ne borcu bu?... Benim banka ödeme talimatım var” dedim. Bu kez beni doğruladı. Şubat ayının ödemesi imiş. Onun da zamanına daha varmış...

Benim ev telefonu hala kapalı... Ne yapmam gerektiğini sordum. 444 1 444 nolu telefonu aramamı söyledi. Telefonum yok ya yanımda, orada jetonlu telefonla aradım. İki kez aradım, ikisinde de karşı taraftan tuşladığım ev telefonu numaramın yanlış olduğu ikazını aldım. Gel de çıldırma...

Üzerimde bir aksilik mi var bugün?.. Oysa her sabah sağ tarafımdan kalkar, Allah’ıma Şükür’de bulunur, günüme dualarla başlarım. Kesik olan telefonum ne mi oldu?

Hayatta dost kazanacaksınız. Çevrenizde dostlarınız olacak... Derdimi anlattım. Hemen çözüm getirdiler. Türk Telekom Arıza Servisine durumu anlattılar. Telefon çilem böylece bitti. Şimdi sorma hakkımı kullanıyorum:

“-Türk Telekom, borcunu ödemeyen abonesinin yerine ödemelerini banka talimatıyla ödeyen benim telefonumu iki gün kapatma hakkını nereden alıyor?”

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com